Загальноросійське голосування щодо закону про поправки до Конституції Росії, яке проходило в сусідній країні з 25 червня по 1 липня, викликало величезний ажіотаж як в російських медіа, так і в кримських. Крім поправок по «обнулення» президентських термінів Володимира Путіна, яке може дозволити йому керувати країною до 2036 року, росіянам пропонувалося проголосувати за пункт «про захист цілісності Росії». Саме ця поправка породила величезну кількість фейків з боку російських чиновників. На їхню думку, це зміна «назавжди» закріплює «російський статус» тимчасово окупованого півострова і нібито «унеможливлює» процес повернення Криму Україні. Політики всіх рівнів пропагували цю тезу, щоб підігріти інтерес до голосування в Росії: «Поправки на конституційному рівні заблокують назавжди всі спроби відчуження території Російської Федерації. Це означає, що Крим і Севастополь завжди будуть російськими», – заявляли чиновники сусідньої країни.

Аналогічні наративи з’явилися в таких найбільших медіа Росії, як РИА Новости, Российская газета, Regnum, Аргументы и факты, Тасс, Парламентская газета та інші.

РИА Новости

RG.ru

Аиф

Пропагандисти також заявляють, що кримчани «високою явкою на голосуванні» нібито «підтвердили» результати квазіреферендуму, проведеного Росією на тимчасово окупованій півострові у 2014 році. Водночас як кримське «голосування» за «приєднання до Росії» 2014 року, так і «волевиявлення» за поправки до російської Конституції, не визнаються західним світом.  Міністерство закордонних справ України підкреслює, що результати російського голосування на території Криму – юридично нікчемні, не мають ніяких правових наслідків у всьому світі й не визнаються ні Україною, ні міжнародним співтовариством.

МЗС України

Представники Євросоюзу також засудили проведення голосування за поправки до Конституції Росії в анексованому Криму. В ЕС підкреслили, що російське голосування на окупованій українській території – це порушення міжнародного права. Цієї ж точки зору дотримуються Велика Британія та Сполучені Штати: «Ми занепокоєні повідомленнями про те, що Росія використовує Крим для проведення несанкціонованих опитувань, черговий раз порушуючи суверенітет і територіальну цілісність України. Ми наполягаємо на тому, що Крим – це Україна», – підкреслили американські дипломати в офіційному зверненні

представництво Великої Британії в Україні, посольство США в Києві

Той факт, що міжнародне співтовариство не визнає ніяких російських голосувань на території українського півострова, обнуляє всі зусилля Кремля щодо легалізації анексії Криму. Більше того, російська Конституція не має жодного стосунку до українських територій. Згідно з українськими законами, а також визнаними в усьому західному світі міжнародними правовими нормами, Крим – це територія України, і ніякі кремлівські поправки не можуть перешкодити деокупації півострова. «Сьогодні я хочу твердо заявити: жодне положення російського законодавства – зафіксоване в законі, указі президента або Конституції цієї країни –– не зможе перешкодити деокупації Криму. Крим був, є і буде українським», – підкреслив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.