Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
Дмитро Кисельов у програмі «Вести недели» з гордістю повідомляє:
«Росія першою в світі зареєструвала на сьогодні вже два препарати прямої противірусної дії з доведеною ефективністю. І саме проти COVID-19 це найсильніші на сьогодні “Авіфавір” від компанії “ХімРар” і “Алеплевір” від “Промомеда”. Вони запобігають розмноженню вірусу в організмі, а ефективність цих таблеток за результатами клінічних досліджень – 90%. Кращих результатів проти COVID-19 поки немає в жодного іншого лікарського засобу в світі.
Масштаб цієї події можна порівняти з винаходом пеніциліну, який наприкінці Другої світової став розправлятися з гнійними інфекціями, немов чари. Антибіотики змінили світ. Точно так само змінюють світ російські препарати прямої дії проти COVID-19. Справедливості ради треба уточнити, що сама формула цих ліків під назвою “Фавіпіравір” була синтезована в Японії як антигрипозний засіб, але так давно, що термін патенту вже скінчився. Десятки клінічних досліджень “Фавіпіравіра” проти COVID зараз ведуться у самих різних країнах, включаючи Західну Європу, Китай і саму Японію.
Японські клініцисти теж заявляють про ефективність і нешкідливість препарату, але чи то регулятор там занадто консервативний, чи то бюрократія настільки сильна, чи якісь корпоративні бізнес-інтереси заважають, але “Фавіпіравір” у Японії проти COVID-19 досі не зареєстрований, а отже, і не схвалений для лікування пацієнтів. Те ж саме в Західній Європі та Китаї».
Кисельов відрапортував не просто про поворотний момент у боротьбі з пандемією COVID-19: це, на його думку, переворот в медицині, який можна порівняти зі створенням пеніциліну – першого в історії антибіотика. Щоправда, він тут же сором’язливо обмовився, що «формула препарату синтезована в Японії», причому так давно, що дія патенту вже закінчилося. Залишимо осторонь питання про те, як взагалі можна синтезувати не речовину, а її формулу, але важливо ось що: російські фармацевтичні компанії не створювали цей препарат. «Авіфавір» і «Ареплівір» (а не «Алеплевір», як пише сайт «Вістей»), – всього лише торгові марки, під якими в Росії зареєстровано розроблені в Японії ліки. Простіше кажучи, «Авіфавір» і «Ареплівір» – не оригінальні препарати, а дженерики.
Втім, в Японії препарат створений як протигрипозний, а російські компанії запропонували використовувати його для лікування COVID-19, щоправда, не вони одні. Як повідомляє Deutsche Welle, із квітня в рамках клінічних досліджень його застосовують у 40 країнах. Але, можливо, це, якщо й не початок нової ери в медицині, то все ж вирішальний момент у боротьбі з пандемією? На жаль, і про це Кисельов заявив як мінімум передчасно.
У найбільшій світовій базі даних про клінічні дослідження препаратів ClinicalTrials є інформація про дослідження ефективності «Фавіпіравіра» (він же «Авіфавір») для лікування COVID-19, що проводяться паралельно в 22 лікарнях у різних містах Росії. Дослідженнями керують професор МДУ Олена Павликова і доктор медичних наук Нікіта Ломакін із ЦКЛ. Але результати ще не опубліковані, дослідження тривають; зазначається, що результати очікуються в липні. Проте в Росії препарат вже зареєстрований для використання в стаціонарах, хоча випробування не завершено. Таке рішення в надзвичайній ситуації може бути виправданим, але це надзвичайно ризиковано і навряд чи може бути підставою для переможних реляцій.
В Японії препарат дозволено лише для обмеженого застосування. Справа в тому, що ліки дають дуже серйозні побічні ефекти, зокрема, призводять до потворності в немовлят. Його заборонено давати вагітним і матерям-годувальницям, а також настійно рекомендовано утримуватися від зачаття дітей упродовж трьох місяців після закінчення прийому. Крім того, китайські дослідження показали, що при прийомі великих доз препарату може порушуватися робота нирок. За результатами японських досліджень, засіб добре допомагає при легких формах хвороби, але мало ефективний при важкому перебігу.
Німеччина запаслася «Фавіпіравіром» на випадок другої хвилі пандемії; наразі попиту на нього майже немає. Те, що Росія першою зареєструвала ці ліки як засіб проти COVID-19, на думку німецького професора Гельмута Хана, пояснюється тим, що в Росії менш суворі вимоги до випробувань, а також великим розмахом епідемії.
Крім дженериків японських ліків, Кисельов згадує ще один російський засіб:
«За такою ж прискореною схемою в Росії було зареєстровано оригінальний вітчизняний препарат проти так званого цитокинового шторму. Це форма ускладнення COVID-19, коли імунітет людини раптом починає працювати проти організму, руйнуючи здорові клітини. Зупиняє цитокіновий шторм російський препарат “Ілсіра” (діюча речовина – “Левілімаб”) від компанії Biocad. Велика перемога, розробники рятівної “Ілсіри” і керівник компанії Biocad удостоєні вже і Державної премії. Поки що схожий препарат є тільки в Америці, але у нас все ж свій і оригінальний. Більше – ні в кого. І це якраз те, що називається лікарською безпекою країни».
Ці ліки створювалося як засіб від ревматоїдного артриту, а тепер випробовується його ефективність у боротьбі з COVID-19. У базі ClinicalTrials згадується одне дослідження «Левілімаба» в 16 лікарнях Росії. Дослідження триває, результати очікуються в квітні 2021 року, хоча препарат у Росії вже зареєстровано у прискореному порядку. Заява Кисельова про «велику перемогу», знову ж таки, дещо передчасна.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider