Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
РІА «Новости» в матеріалі під заголовком «Експерт: у США є тенденція вибирати в президенти малограмотних людей» пише:
«У США є тенденція обирати в президенти демонстративно малограмотних людей через недовіру населення без освіти до всіх “розумників”, заявив РІА Новости доцент філософського факультету МДУ імені Ломоносова політолог Борис Межуєв, коментуючи підготовку до публікації книгу екс-радника президента США Джона Болтона, в якій він розповідав, що американський лідер цікавився, чи є Фінляндія частиною РФ.
“Це тенденція деінтелектуалізації американської політики, яка переважає в республіканському таборі. Оскільки існує недовіра американської простої людини, яка не отримала освіти, до усіх освічених, тобто й тенденція вибирати демонстративно малограмотних людей, на кшталт (Джорджа – ред.) Буша-молодшого і нині Трампа”, – переконаний Межуєв».
«Експерт» РІА зробив свій висновок на підставі всього лише двох прикладів. Дійсно, Буш-молодший і Трамп неодноразово дивували американців вузькістю світогляду і незнанням очевидних речей. Але це єдині за останні півстоліття два президента, які не отримали класичної фундаментальної освіти; вони закінчили школи бізнесу, причому найкращі в країні: Буш – Гарвардську, а Трамп – Уортонську при Пенсільванському університеті (серед інших її випускників Ілон Маск, Воррен Баффетт і Юрій Мільнер).
Ще один президент з репутацією «малограмотного» – Рональд Рейган – вивчав економіку в досить скромному коледжі у місті Юрика, штат Іллінойс, і закінчив його з невисокими балами. За економічною спеціальністю ніколи не працював, після закінчення коледжу став радіодиктором, а згодом кіноактором. Президент Джордж Буш-старший, який при Рейгані був віце-президентом, згадував, що на початку першого терміну погляди колишнього актора на міжнародну політику були «майже немислимими» і ґрунтувалися на голлівудських кліше. Проте в результаті він виявився одним з найбільш майстерних політиків світу. Ті ж декілька фраз, які його політичні противники часто наводять як приклади невігластва, – або випадкові безглузді обмовки (наприклад, коли Рейган під час візиту до Бразилії назвав її Болівією), або випадки тенденційного трактування. Так, вимовлена після латиноамериканського турне фраза «Я стільки всього дізнався … Ви здивуєтеся, але Латинська Америка – це безліч окремих країн», над якою колись глузували радянські пропагандисти, насправді означала «ви здивуєтеся, коли дізнаєтеся, наскільки вони індивідуальні», тобто не схожі одна на одну.
Джордж Буш-старший, який став президентом після Рейгана, закінчив один із найкращих університетів країни – Єльський, – але обмежився ступенем бакалавра і пішов працювати в нафтовий бізнес. У невігластві і малограмотності його ніколи не звинувачували.
Річард Ніксон був у школі другим за успішністю учнем і отримав запрошення до Гарварду, але через брак грошей змушений був вступити до коледжу у Віттіері, штат Каліфорнія. Після цього він закінчив юридичну школу університету Дьюка в Північній Кароліні і став адвокатом.
Президенти-демократи, як правило, мають репутацію інтелектуалів. Барак Обама отримав ступінь магістра права в Гарварді, був редактором університетського видання. Білл Клінтон, також юрист за освітою, навчався в Джорджтаунському університеті у Вашингтоні, а потім у Оксфорді та Єлі. Джиммі Картер закінчив Технологічний інститут штату Джорджія, а потім Військово-морську академію в Аннаполісі.
Жоден з президентів Росії, до речі, не відрізняється блискучою фундаментальною освітою. Борис Єльцин закінчив будівельний факультет Уральського політехнічного інституту, Володимир Путін і Дмитро Медведєв – юрфак ЛДУ, в ті часи далеко не найкращого у цій галузі університету в країні.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider