Пілотований запуск приватного космічного корабля SpaceX Crew Dragon з двома астронавтами на борту 30 травня створив величезну інформаційну хвилю, зокрема і в Росії. Агітпроп, незважаючи на очевидний успіх компанії Ілона Маска із повернення США в космос, спробував у звичній для себе манері маніпулювати фактами і продукувати відверті фейки. Чи справді Crew Dragon «побудували в Росії», чи є запуск на російському «Союзі» «набагато дешевшим», а також у чому Crew Dragon «істотно відстає» від російських кораблів розбиралися журналісти StopFake.
Твердження: Корабель Crew Dragon має російське походження. Його комплектуючі та двигуни виготовлено в Росії.
Факт: За своєю звичкою російські пропагандисти не згадали, який саме із 34 двигунів космічного корабля «зроблений в Росії», також не уточнюється, про що йде мова – про капсулу Crew Dragon або ж про ракету-носій Falcon 9. Обидві ці системи оснащені двигунами і разом складають комплекс для запуску астронавтів у космос: узагальнені припущення кремлівських чиновників щодо так званого «російського походження» комплектуючих «якоїсь» ракети показують абсолютне нерозуміння навіть базових принципів функціонування систем корабля.
Пілотована капсула Crew Dragon, яка згодом і пристиковується до МКС, оснащена 16 двигунами типу Draco, які дозволяють маневрувати кораблю на орбіті і 8 двигунами типу SuperDraco, які використовуються в якості системи аварійного порятунку і для керованого приземлення капсули.
Ракета-носій Falcon 9 має два ступені: перший оснащений 9 двигунами типу Merlin, другий – одним двигуном. Саме завдяки цим ступеням ракети-носія капсула з астронавтами відривається від землі, долає звуковий бар’єр, лінію Кармана (умовна межа між Землею і космосом) і виводиться на задану орбіту – в міру згоряння палива обидва ступені відстиковуються від ракети. Перший ступінь багаторазовий – він приводнюється на спеціальну платформу в океані, а другий – згорає при вході в атмосферу Землі.
Усі комплектуючі та 34 двигуна, якими оснащені як ракета-носій Falcon 9, так і ракета Crew Dragon, повністю розроблені і виготовлені компанією SpaceX і до Росії не мають абсолютно жодного стосунку.
Твердження: Запуски Crew Dragon дуже дорогі і коштують набагато більше, ніж запуски на російському «Союзі». «Навіть за «візницького» варіанта старий добрий «Союз» буде обходитися вигідніше для споживача, ніж новий багаторазовий «Дракон».
Факт: У період з 2006 по 2020 НАСА витратила близько 3,9 мільярдів доларів на закупівлю 70 місць для своїх астронавтів у «Роскосмосу». Причому Росія після завершення американської місії шатлів у 2011 році різко збільшила вартість одного крісла для США з 21 мільйона доларів до 60.
Зараз одне місце на «Союзі» обходиться НАСА в 86 мільйонів доларів, а вартість одного місця на кораблі від SpaceX обійдеться у 55 мільйонів доларів. Різниця у вартості очевидна, але пропаганда все одно всіляко намагається довести, що польоти на «Союзі» нібито обходяться дешевше.
Більш того, при запуску Crew Dragon гроші американських платників податків, виділені на фінансування космічних програм, повернуться в казну США, а НАСА ніяк не залежатиме від російського політичного шантажу. Такий прецедент мав місце в 2014 році, коли глава «Роскосмосу» Дмитро Рогозін розлютився через американські санкції, запроваджені за російську агресію проти України. Тоді Рогозін погрожував, що американцям «доведеться запускати своїх астронавтів на МКС за допомогою батута». Після успішного запуску Crew Dragon 30 травня глава SpaceX Ілон Маск відповів Рогозіну, що «батут працює».
Твердження: Російський «Союз» набагато кращий, він не залежить від погодних умов і навіть може пережити удар блискавкою. Американський Crew Dragon в цьому плані відстає від російського корабля: «Така дурість, нібито вони за декілька хвилин зрозуміли, що все-таки стартувати не можна, мені здається, це спроба зберегти обличчя і нічого більшого, ніж піар-акція Ілона Маска».
Факт: НАСА за десятиліття своєї роботи розробило сувору політику неприйняття ризику – це означає, що космічні транспортні засоби США завжди були більш складними, ніж у конкурентів, а до вимог безпеки екіпажу кораблів ставляться з більшою педантичністю.
Одним із вирішальних чинників для отримання дозволу на запуск Crew Dragon дійсно була погода, адже після зльоту ракети на будь-якому етапі набору висоти може спрацювати система аварійного порятунку екіпажу. Саме тому метеорологічні умови так ретельно відстежуються як на місці запуску ракети, так і в місцях можливої аварійної посадки капсули з астронавтами.
Відкладені запуски космічних кораблів – це звичайна практика, а не «безпрецедентна подія». Запуски російського «Союзу» відкладалися десятки разів, як через погоду, так і через фізичні ушкодження ракети або збій програмного забезпечення. Причому велика кількість стартів відкладалася і за кілька днів до запуску, і за кілька хвилин. Однак про це російський «експерт» чомусь «забув» згадати.
Також некоректно порівнювати запуск російського «Союзу» 27 травня 2019 року, коли в ракету-носій після старту вдарила блискавка. Тоді справді не перенесли запуск, хоча погода була хмарною і вітряною, однак це була вантажна місія без участі людини – на борту «Союзу» не було ні космонавтів, ні астронавтів. Це був запуск Міністерства оборони Росії, яке виконувало вивід на орбіту чергового навігаційного супутника «ГЛОНАСС-М».