Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
РІА «Новости» в матеріалі під заголовком «Український посол поскаржився на “ляпас” від Німеччини» повідомляє:
«Посол України в Німеччині Андрій Мельник прокоментував заклики німецьких політиків зняти санкції з Росії.
У травні міністр федеральної землі Бранденбург з європейських питань Катрін Ланге назвала антиросійські санкції безглуздими і закликала Берлін скасувати їх. До цього зі схожими заявами виступав очільник Німецько-російського форуму Маттіас Платцек.
В інтерв’ю виданню Potsdamer Neuste Nachrichten Мельник назвав пропозиції щодо скасування санкцій “ляпасом” українцям.
“Ми, українці, хотіли б набагато суворіших санкцій, спрямованих проти Москви. Але політично це було нездійсненно”, – сказав дипломат».
Цей «ляпас» видався РІА настільки важливим, що агентство присвятило йому ще дві замітки, які розповідають про критику заяви посла з боку одного із депутатів Держдуми і ексканцлера Німеччини, а нині голови ради директорів «Роснефти» Герхарда Шредера, а також поширило матеріал радіо «Спутник» на цю ж тему.
Окрім РІА, про «ляпас» розповідають «Российская газета», «Газета.ru», «Известия», «Взгляд» та інші прокремлівські ЗМІ. Але далі від усіх зайшов портал «Рамблер», який придумав заголовок «”Удар в обличчя”: в Україні звинуватили Німеччину в зближенні з РФ».
Посол України дійсно порівняв пропозицію щодо скасування санкцій з ляпасом українцям, і насамперед жертвам війни на Донбасі. Але, стверджуючи, що «ляпас» отримано від Німеччини, РІА та інші пропагандистські видання видають бажане за дійсне.
Міністр у справах Європи федеральної землі Бранденбург Катрін Ланге, член СДПН – молодшого партнера у правлячій коаліції – зробила свою заяву 8 травня, в річницю закінчення Другої світової війни в Європі. За її словами, санкції, запроваджені в 2014 році у зв’язку з анексією Криму, завдають шкоди економіці Німеччини, але не допомагають поверненню Криму Україні, тому ситуацію вона розглядає як таку, що зайшла у глухий кут, і сенсу в збереженні санкцій не бачить.
Але земельний міністр – не та фігура, яка може вплинути на політику Німеччини в цій сфері, а за останні 2,5 тижні ніхто з політиків федерального рівня ніяк не відреагував на її заяву.
Інший політик, згаданий в матеріалі РІА, – Маттіас Платцек, який у березні висловився за часткове скасування санкцій, – в минулому помітна фігура у політичному світі Німеччини, в 2004-2005 роках голова бундесрату, в 2005-2006 роках голова СДПН, потім прем’єр-міністр землі Бранденбург. Але в 2013 році він пішов у відставку з усіх посад і з відтоді суттєвої ролі в політиці Німеччини не відіграє. У 2014 році він виступав проти санкцій і закликав визнати анексію Криму Росією.
Втім, зараз його позиція щодо санкцій не така вже й однозначна: він пропонує по-різному ставитися до анексії Криму, при якій обійшлося без масового кровопролиття, і до війни на Донбасі. На його думку, ці ситуації мають бути «відділені одна від одної з етичної точки зору». Тож заклику до скасування секторальних санкцій, запроваджених влітку і восени 2014 року в зв’язку з порушенням територіальної цілісності України, в його заяві фактично немає.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider