Джерело: Гала Скляревська, для Media Sapiens
15 міфів про лікування і профілактику коронавірусу, спростованих ВООЗ.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) ще до оголошення пандемії заявила про інфодемію. Таку назву отримав стрімкий і масований вал фейків і маніпуляцій про нову коронавірусну інфекцію. Тобто дезінформація про COVID-19 має всі ознаки епідемії. Боротися з нею намагаються й окремі держави, й найбільші технологічні компанії, й міжнародні організації. Однак поки що, при величезній кількості спростувань фейків щодо коронавірусу, результати невтішні. Безліч міфів, неправди і теорій змови, породжених новою інфекцією та методами боротьби з нею, продовжують успішно замінювати людям перевірену, але нудну інформацію з офіційних джерел.
Особливої популярності набувають різні рекомендації, що стосуються нібито знайдених способів лікування або профілактики COVID-19. Ні ВООЗ, ні міністерствам охорони здоров’я окремих країн, ні десяткам науковців не вдалося переконати аудиторію в тому, що наразі жоден із відомих людству препаратів не є ефективним у лікуванні COVID-19. Виявляється, величезна кількість людей так ревно вірить в науку та її досягнення, що навіть не допускає думки про те, що ліків від якоїсь там «кажанячої» інфекції поки що немає. Більше того, деякі люди переконані в існуванні фантастичної технології «рідких чіпів», що впроваджуються під виглядом вакцин. Парадоксально, але факт: люди які настільки вірять у силу науки, не хочуть при цьому вірити самим ученим і науковим організаціям.
Завдяки цій вірі та недовірі до офіційних джерел і виникають теорії змови. Або ліків не існує, оскільки не існує самого коронавірусу, – і тоді все, що відбувається, підлаштовано навмисно в інтересах певних груп. Або вчені вже винайшли ліки, але приховують їх від людства заради вигоди якихось окремих груп.
Природно, з’являються люди, які спекулюють на вірі у «приховувані» від усіх ліки й поширюють безліч «саморобних» рецептів для профілактики або лікування COVID-19. У більшості випадків це не тільки прості, а й дешеві рецепти (що приваблює людей, які вірять у змову так званої «біг фарми», тобто великих фармацевтичних компаній). На жаль, більшість із поширюваних у соцмережах рецептів не тільки прості та дешеві – вони ще й дуже небезпечні.
MediaSapiens зібрав псевдонаукові твердження про лікування та профілактику COVID-19, які найчастіше спростовує Всесвітня організація охорони здоров’я – вийшла невелика енциклопедія міфів часів інфодемії.
- Додавання перцю або часнику в їжу НЕ ЗАХИЩАЄ і НЕ ЛІКУЄ від COVID 19
Перець, безумовно, має гастрономічні позитивні якості, але не захищає і не лікує від COVID 19. Часник – теж корисний для здоров’я продукт, до того ж наділений певними антибактеріальними властивостями. Проте впродовж поточного спалаху не було отримано жодних підтверджень ефективності вживання часнику як засобу профілактики зараження новим коронавірусом. Як і перцю.
- Вдихання парів або пиття хлорки чи інших дезінфікуючих засобів НЕ ЗАХИЩАЄ від COVID-19
Як повідомляє ВООЗ, «у жодному разі не слід вдихати пари або іншим чином вводити в організм хлорне вапно чи інші дезинфікуючі або відбілюючі засоби». Хлорне вапно – це порошок, який у побуті ми звикли називати хлоркою. «Інші дезінфікуючі засоби» – це, наприклад, «Білизна», що також містить хлор. ВООЗ неодноразово закликала людей не пити і не вдихати такі речовини, оскільки хлорне вапно при вживанні всередину викликає отруєння, а при вдиханні – пошкодження шкіри, слизової оболонки й очей. Відбілювальні та дезінфікуючі засоби слід (з обережністю) застосовувати тільки для дезінфекції поверхонь.
- Вживання метанолу і етанолу НЕ Є засобом профілактики або лікування COVID-19
Метанол, етанол, а також вже згадана вище хлорка – це отрута. Хоча один з них, етанол, людство тисячі років приймає всередину, оскільки це – основа алкоголю. Але ВООЗ знову і знову нагадує, що навіть прийом етанолу, не кажучи вже про смертельно небезпечномий метанол, становить загрозу для здоров’я та життя людини. Адже алкоголь є депресантом, тобто негативно впливає на психіку, а також викликає серцево-судинні та інші захворювання. Вживання всередину обох цих речовин може призводити до проблем зі здоров’ям та смерті. Попри те, що ці речовини можуть входити до складу дезінфікуючих засобів, вони призначені тільки для поверхонь і не знищують віруси, що проникли в організм. Навіть дуже смачне вино або віскі.
- Обробка поверхні всього тіла етанолом або хлорним вапном НЕ ЗНИЩУЄ коронавірус
Як уже було сказано вище, не варто пити або вдихати горілку, «Білизну» чи дихати над хлоркою. Окремо ВООЗ просить не обробляти все тіло спиртом або хлорним вапном – це небезпечно і при цьому точно ніяк не вплине на вірус, якщо він у вас є.
- Вплив на організм сонця або температури понад 25°C НЕ Є профілактикою коронавірусу
На COVID-19 можна захворіти незалежно від того, наскільки сонячною чи спекотною буде погода. Країни з жарким кліматом теж повідомляють про випадки захворювання на COVID-19. Також до сьогодні точно не відомо, чи варто очікувати сезонного коливання, як це буває у випадках із поширенням інших вірусів. Тож «пересидіти» пандемію в країнах зі спекотним кліматом, як радять деякі, неможливо. Заразитися можна скрізь.
- Перебування на вулиці в холодну і сніжну погоду НЕ ДОПОМОЖЕ знищити коронавірус
Те ж саме можна сказати і про інші крайнощі: зима й мороз не є перешкодою для поширення вірусу. Температура тіла здорової людини тримається в межах від 36,5° до 37° – незалежно від температури навколишнього середовища або погоди. Немає жодних підстав вважати, що прогулянки на морозі можуть зупинити коронавірус.
- Зараження коронавірусною інфекцією НЕ ОЗНАЧАЄ, що людина стає довічним носієм вірусу
Коронавірусна хвороба – виліковне захворювання, заявляє ВООЗ. Більшість людей, що заразилися COVID-19, одужує, і вірус не опиняється в них у крові. Є низка повідомлень про деякі можливі наслідки коронавірусної інфекції – наприклад, про появу більшої, ніж зазвичай, кількості випадків синдрому Кавасакі у дітей з коронавірусом, але поки що вчені не дійшли висновку, чи є тригером (пусковим механізмом) саме коронавірус.
- Здатність затримати дихання на 10 секунд і більше, не кашляючи, НЕ ОЗНАЧАЄ відсутності захворювання на коронавірус
Найбільш точним способом підтвердження зараження вірусом COVID 19, і то не на 100%, є лабораторний тест. Підтвердити зараження за допомогою будь-якої дихальної вправи неможливо.
- Гаряча ванна НЕ ДОПОМОЖЕ проти нової коронавірусної інфекції
Як це не прикро, прийом гарячої ванни теж не врятує від зараження COVID-19. Більш того, якщо перестаратися з температурою води, можна обпектися.
- COVID 19 НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ через укуси комарів, і домашні мухи його НЕ ПЕРЕНОСЯТЬ
Новий коронавірус – респіраторний вірус, який головним чином передається повітряно-крапельним шляхом, тобто в результаті вдихання крапель, що виділяються з дихальних шляхів хворого, наприклад, при кашлі або чханні, а також крапель слини або виділень із носа. На сьогодні інформація про можливість передачі вірусу через укуси комарів відсутня, як і про те, що мухи можуть бути переносниками інфекції.
- Електросушарки для рук і ультрафіолетові (УФ) лампи НЕ ЗНИЩУЮТЬ COVID-19
Хотілося б, але ні. Електросушарки для рук не вбивають коронавірус, а УФ-лампи взагалі не слід використовувати для дезінфекції рук або шкіри на інших ділянках тіла. Адже УФ-випромінювання здатне спричинити подразнення шкіри й навіть може викликати опік очей.
- Тепловізійні термометри НЕ ВИЗНАЧАЮТЬ наявність COVID-19
Ви не повірите, але навіть із цього приводу ВООЗ довелося робити заяву: тепловізійні термометри призначені для визначення температури й не можуть поставити діагноз.
- Вакцини проти пневмонії НЕ ЗАХИЩАЮТЬ від коронавірусу
Вакцини проти пневмонії, наприклад, пневмококова вакцина або вакцина проти гемофільної палички типу В (Hib-вакцина), як і низка інших вакцин, не захищають від нового коронавірусу. Справа в тому, що цей вірус принципово відрізняється від усіх інших і для нього потрібна спеціальна вакцина. Поки що її немає.
- Регулярне промивання носа сольовим розчином НЕ ЗАХИЩАЄ від коронавірусу
Наукових даних про те, що регулярне промивання носа сольовим розчином дає змогу захиститися від нової коронавірусної інфекції, немає. Більш того, промивання носа сольовим розчином, яке часто рекомендують при застуді, більш-менш ефективне тільки для полегшення симптомів – але не є ані ліками, ані профілактикою будь-якого респіраторного захворювання.
- Антибіотики НЕ ЗАПОБІГАЮТЬ коронавірусу і НЕ ЛІКУЮТЬ його
ВООЗ попереджає, що антибіотики не є ефективним засобом ані профілактики, ані лікування коронавірусної інфекції. Оскільки антибіотики можуть лікувати тільки бактеріальні інфекції, а не вірусні. Але призначити їх можуть – якщо у людини, хворої на вірус, розвинулася й бактеріальна інфекція.
* * *
Власне, на сьогодні не існує ні ліків, ні навіть протоколу лікування симптомів, які б рекомендувала ВООЗ. Окремо організація повідомляла про препарат гідроксихлорохін, який включили до протоколів лікування багато країн: «Немає доказів того, що гідроксихлорохін або якийсь інший препарат здатні вилікувати або запобігти інфекції COVID-19. Неправильне застосування гідроксихлорохіну може призводити до серйозних побічних ефектів, тяжких розладів здоров’я і, в деяких випадках, до смерті».
Крім усього перерахованого вище, ВООЗ окремо спростовувала кілька досить поширених тверджень, які виникли на самому початку пандемії й відтоді міцно вкоренилися у свідомості тисяч людей. Наприклад, що мобільні мережі 5G нібито пов’язані з поширенням COVID-19. Але це нонсенс. ВООЗ нагадує, що віруси не переносяться з радіосигналом або хвилями мобільного зв’язку. Епідемія COVID-19 поширюється в багатьох країнах, де мережі 5G не розгорнуті. В Україні, наприклад.
Або ще один міф – мовляв, заразитися можуть тільки літні люди. Насправді ж захворіти може людина будь-якого віку, але літні люди та люди, що мають певні захворювання (наприклад, астму, діабет, хвороби серця), схильні до підвищеного ризику розвитку важких форм коронавірусної інфекції.
Нині багато держав шукають вакцину, але поки очікується, що її буде знайдено протягом року. Єдиним ефективним способом профілактики коронавірусу ВООЗ вважає миття рук з милом або антисептиком, прибирання у приміщенні з дезінфікуючим засобом, носіння маски в громадських місцях та дотримання соціальної дистанції. Фахівці також наполягають на тому, що найчастіше вірус передається при торканні руками до обличчя – і настійно рекомендують не робити цього.
Джерело: Гала Скляревська, для Media Sapiens