Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
Первый канал в ранковому випуску новин повідомив про реакцію російського посольства у США на публікацію в The New York Times листа глави департаменту охорони здоров’я Москви Олексія Хрипуна. На сайті каналу матеріал отримав яскравий заголовок «Посольство РФ у США спіймало The New York Times на підтасовуванні та замовчуванні фактів». Там розповідається:
«Наше посольство у США зловило найбільшу американську газету The New York Times на підтасовуванні і замовчуванні фактів, що свідчать явно не на користь Штатів.
Напередодні на її сторінках з’явилася стаття про те, що Московський департамент охорони здоров’я нібито навмисно занижує статистику смертності від коронавірусу. Як доказ The New York Times наводила цифри. За квітень цього року в Москві померло на 1700 осіб більше, ніж за квітень минулого, хоча за офіційними даними смертей від COVID було зареєстровано близько 650.
Зрозуміло, це не означає, ніби тисяча, що залишилася – це теж жертви коронавірусу. Наш департамент охорони здоров’я опублікував на сторінках цього ж видання відповідь: порівнювати приріст смертності у місячній динаміці безглуздо. Для виявлення тенденцій цього занадто мало. До того ж, якщо взяти, наприклад, цифри 2018 го року, то різниця буде значно меншою.
А ще в листі була наведена порівняльна статистика смертності за квітень 19-го і 20-го років у Москві, Нью-Йорку і Лондоні, не на користь останніх. Саме цей абзац із листа після редактури зник. Його опублікувало зараз наше посольство: “В інших країнах схожа статистика: смертність від коронавірусу вища, ніж загальний приріст смертності в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. Нью-Йорк: 11861 померлий проти 15709. Лондон: 3589 померлих проти 5531″».
Насправді нібито зниклий абзац із порівнянням ситуації у Москві, Нью-Йорку і Лондоні в публікації є. На сайті газети читаємо:
«Інші країни показують схожу статистику: кількість смертей від COVID-19 є меншою, ніж загальне збільшення кількості смертей. Але навіть якщо все перевищення очікуваного рівня смертності у квітні в Москві приписати коронавірусу, то рівень смертності від COVID-19 у Москві буде нижчим, ніж в Нью-Йорку і Лондоні».
Останнє твердження Хрипуна є вірним. Причини цього можуть бути різні. Наприклад, охоплення населення тестуванням: чим більше буде виявлено випадків безсимптомного зараження і хвороби в легкій формі, тим нижчим буде рівень смертності. В Росії за даними на 18 травня на мільйон населення зроблено 50 103 тести, у Великобританії – 39 717 тестів, у США – 36 054 тести. Фактично це означає, що серед тестованих у Великобританії і США вищий відсоток пацієнтів із хворобою у важкій і середньоважкій формі.
А ось заяву московського чиновника щодо «схожої статистики» варто розглянути докладніше – наскільки ж вона схожа. 27 квітня та ж The New York Times опублікувала статтю під заголовком «Кількість смертей у Нью-Йорку в 6 разів вища від нормального рівня – значно більше, ніж передбачає статистика коронавірусу». Там розповідається, що за час пандемії кількість смертей у місті виявилася приблизно на 20 900 випадків більшою, ніж в аналогічний період у середньому за попередні три роки, а COVID-19 в якості причини смерті вказано тільки у 16 673. Таким чином випливає, що приблизно 20 % збільшення кількості смертей офіційно не пов’язане з коронавірусом.
Тепер розгляньмо ситуацію в Лондоні, якщо вже Хрипун згадав це місто. Там у березні-квітні 2020 року померло приблизно на 8200 мешканців більше, ніж за ті ж два місяці в середньому за три попередні роки. Коронавірус оголошений причиною 7405 смертей, тобто офіційно з ним не пов’язано близько 9% приросту смертності.
А ось у Москві, за даними The New York Times, з усієї кількості смертей, що перевищує доепідемічний рівень, офіційно не пов’язаними з COVID-19 виявилися 65%. Хрипун, не сперечаючись із цими цифрами, вказує, що при порівнянні з 2018 роком різниця була б меншою. Це правильно, але зростання смертності, що не пояснюється офіційними цифрами, все одно залишається величезним. Якщо взяти перевищення кількості смертей в Москві у 2020 році над середньою кількістю за 2017-2019 роки, то виявиться, що приблизно половина цього перевищення – не за рахунок коронавірусу.
Лондонські 9% легко пояснити: вони можуть бути зовсім не пов’язані з помилково або навмисно не поставленим діагнозом COVID-19, просто під час пандемії система охорони здоров’я відчуває такі перевантаження, що певна частина хворих, які страждають на інші хвороби, не отримує належного лікування; в результаті вмирає частина тих, кого за іншої ситуації можна було б врятувати. У Нью-Йорку з його 20% до цього додається те, що, як уже писав The Insider, до середини квітня в статистику COVID-19 не потрапляли ті, хто помер поза лікарнями (зазначимо, що публікація в The New York Times про становище в Нью-Йорку датована 27 квітня). Але московські цифри – нехай навіть не 65%, а 50% – нічим, крім недостовірної статистики, пояснити неможливо. Новознайдений аргумент про те, що в Росії причина смерті вказується відповідно до міжнародного класифікатора МКБ-10, а до нього COVID-19 був внесений тільки 20 квітня, спростовується тим, що дані про смерті від коронавірусу в Росії публікували ще в березні.
Так чи інакше, лист Хрипуна не пояснює дивні особливості російських офіційних даних, на які звернула увагу газета The New York Times, а абзац із порівнянням статистики з її публікації не зникав. У порівнянні з текстом, наведеним посольством, у публікації опущені лише конкретні цифри, які якраз і свідчать не на користь російської статистики.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider