Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
На сайті RT під заголовком «”Коронавірус шириться, як пожежа”: професор медицини щодо ситуації з COVID-19 у США» опубліковано коротке інтерв’ю з професором медицини Бостонського університету Томасом Перлсом, де він заявляє:
«Перш за все, багато хто не розуміє, що досить велика кількість людей гине в будинках для людей літнього віку, а не в лікарнях, куди їх мали б перевести в разі хвороби. Кількість померлих у лікарнях підраховувалася досить точно. Може бути, тільки ці цифри вважалися важливими. Але багато людей похилого віку і хворі люди, принаймні у США, не хотіли вмирати в лікарнях і залишати звичні місця. У таких випадках родичі вирішували їх не перевозити, оскільки комфорт для них був важливішим від лікування, часом досить інтенсивного.
І сталися дві речі. По-перше, найбільш вразливі пацієнти, які, швидше за все, стануть жертвами коронавірусу, – це люди, старші за 80 років. І саме вони знаходяться в будинках для людей похилого віку. <…> По-друге, спочатку ніхто не зрозумів, в яких із цих центрів є випадки зараження вірусом. <…>
На мою думку, кількість жертв COVID-19 у США збільшиться вдвічі. Зараз тільки в Нью-Йорку, де зафіксовано найбільшу кількість смертей від коронавірусу, померли близько 25 тисяч осіб. Ця кількість буде навіть більшою, якщо включити до нього прилеглі міста і Нью-Джерсі. Але якщо говорити тільки про Нью-Йорк, де близько 30 тисяч осіб стали жертвами COVID-19, то за більш точного підрахунку померлих від коронавірусу в будинках для літніх людей загальна кількість жертв зросте до 60 тисяч».
Впадає у вічі вільне поводження професора з цифрами: 25 тисяч померлих від коронавірусу в Нью-Йорку у нього буквально за кілька секунд перетворюються на 30 тисяч, хоча за офіційною статистикою в штаті Нью-Йорк їх не більш як 23 тисячі, зокрема в самому місті Нью-Йорк – трохи більше 20 тисяч.
Загальна кількість смертей від COVID-19 в штаті Нью-Йорк
Але набагато важливішим є те, що Перлс ґрунтується на давно застарілій інформації. Дійсно, до початку квітня дані щодо жертв пандемії в Нью-Йорку включали тільки померлих у лікарнях. На це звернули увагу нью-йоркські журналісти. 7 квітня кореспондент громадського радіо WNYC Гвінн Хоган опублікувала в онлайн-виданні Gothamist статтю під заголовком «Приголомшливе зростання числа нью-йоркців, які помирають у своїх будинках, свідчить про те, що місто недооцінює смертність від коронавірусу». На наступний день вона внесла в свою статтю доповнення:
«Після публікації WNYC / Gothamist місто змінило свою позицію і буде враховувати ймовірні смерті від COVID-19, що сталися вдома».
Загальна кількість смертей від COVID-19 в місті Нью-Йорк. Світло-рожевим кольором показані випадки смерті поза лікарнями, коли причиною смерті може бути COVID-19, але офіційно ця причина не підтверджена
6 травня до статистики штату Нью-Йорк додані випадки смерті в будинках для людей похилого віку, причиною яких, імовірно, міг бути коронавірус.
Кількість випадків смерті від COVID-19 в штаті Нью-Йорк по днях
Як бачимо, це дало помітний разовий сплеск, але потрібно враховувати, що введено дані по будинках для літніх за увесь час пандемії. На загальній кількості смертей це позначилося не надто суттєво (див. графік вище).
The New York Times, порівнявши кількість смертей у місті в березні- на початку квітня з показниками минулих років, дійшла до висновку, що в статистиці пандемії виявилися неврахованими близько 1700 жертв і при додаванні цих випадків до офіційної статистики кількість померлих від коронавірусу зросла б на 17%. При цьому потрібно звернути увагу на те, що ці дані належать до того часу, коли випадки смерті поза лікарнями з непідтвердженим діагнозом COVID-19 в статистику ще не включалися.
На якій підставі професор Перлс робить припущення, ніби неврахованим можуть виявитися половина жертв коронавірусу, він не пояснює.
Томас Перлс за фахом не вірусолог і не епідеміолог, а геронтолог. Основна тема його досліджень – збільшення тривалості життя. У 2011 році він опублікував в журналі Science сенсаційну статтю про генетичні передумови довголіття; згідно з його теорією, за геномом людини можна з досить високою точністю передбачити її шанси дожити до ста років. Генетики відразу ж назвали дослідження Перлса і його співавтора Паоли Себастьяні вкрай малоправдоподібним і таким, що не заслуговує публікації в настільки авторитетному журналі, як Science.
Незабаром з’ясувалося, що для аналізу генома Перлс і Себастьяні користувалися чіпом із конструктивним дефектом, який призвів до спотворення результатів. Статтю довелося відкликати, але Перлс стверджував, що навіть за умови вилучення недостовірних результатів інші отримані ним дані дозволяють зробити ті ж висновки. Проте виправлену статтю Science відхилив як таку, що не відповідає його стандартам.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider