Джерело: EU vs Disinfo
Микита Михалков заговорив про Біла Гейтса, в той час як потік дезінформації на тему коронавірусу в Росії в цілому слабшає.
Білл Гейтс прагне впровадити мікрочіпи мільярдам людей, щоб управляти ними і в кінцевому підсумку скоротити населення планети, оскільки люди споживають занадто багато ресурсів.
Це було озвучено в ефірі телепередачі «БесогонТВ» на федеральному каналі «Россия 24», яку показували у денний час 1 травня – вихідний день в Росії. Однак коли повинні були показати заплановані повтори передачі, телеканал передумав і скасував їх, як повідомляє Meduza та інші ЗМІ.
Автор і ведучий телепередачі Микита Михалков, який отримав премію «Оскар» в 1995 році, анітрохи не здивувався: у своєму відеозверненні відомий режисер назвав це рішення «чистої води цензурою». Після цього «Россия 24» знову передумала і показала два повтори в наступні дні у менш популярний час – об 11 годині вечора і о 3 годині ночі.
Білл Гейтс – офірний цап COVID-19
У Михалкова є всі підстави відчувати себе певною мірою зрадженим «Россией 24». Адже, як повідомляв EUvsDisinfo, Білл Гейтс є незмінним цапом-відбувайлом. Ще 24 квітня контрольований владою «Первый канал» висунув конспірологічну теорію про те, ніби Білл Гейтс несе відповідальність за пандемію.
«Радіо Свобода» повідомляло про поширення теорій змови щодо коронавірусної інфекції COVID-19 в російських федеральних ЗМІ.
Попри це, навіть «РІА Новости» негативно прокоментувало передачі Михалкова, назвавши їх «теоріями змови».Таке неоднозначне ставлення до програми Михалкова слід розглядати в світлі зменшення загального обсягу прокремлівської дезінформації щодо COVID-19: 30 квітня EUvsDisinfo повідомив про те, що «крива згладжується», а 7 травня EUvsDisinfo написав, що кількість дезінформації зменшилася.
У той час як Білл Гейтс став новою жертвою, все ж головним цапом-відбувайлом у наративі про коронавірусну інфекцію COVID-19 в прокремлівських ЗМІ незмінно залишається Джордж Сорос, про якого й досі не забуває згадувати RT.
«Стримування паніки»
Ще 21 березня російський журналіст і медіаексперт Костянтин Еггерт передбачив те, як буде розвиватися прокремлівський наратив щодо COVID-19, в інтерв’ю EUvsDisinfo:
Російський журналіст Костянтин Еггерт.
«Висвітлення пандемії державними ЗМІ початково проходило у традиційному ключі – «В Росії проблем немає, зате на Заході їх повно». Однак, судячи з усього, в міру усвідомлення можливих масштабів епідемії в Росії, тон змінився буквально за один день.
Вочевидь, пріоритетом буде природне стримування паніки як можливого генератора антиурядових настроїв. Цьому буде підпорядкована робота державних ЗМІ найближчим часом. У разі неможливості приховати масштаби того, що відбувається, антизахідна пропаганда відновиться (на кшталт «вірус – американська зброя»)».
Як заявляють на телеканалі «Настоящее время» (випускається «Радіо Свобода»), пандемія COVID-19 не звільнила від тиску незалежні російські ЗМІ.
Плутанина і побоювання
Цей процес зміни наративу вимушений з боку контрольованих Кремлем ЗМІ.
На початку квітня відомий російський вчений повідомив глядачам федерального телеканалу «Россия-1», що США могли створити коронавірус, аби контролювати увесь світ. Однак в цій же програмі ведучий посилається на міністра охорони здоров’я Росії, який заявив, що немає жодних підстав вважати, ніби COVID-19 був створений штучно.
Як писав EUvsDisinfo, в тому ж квітні російська влада зажадала, щоб «Новая газета» видалила зі свого сайту матеріал про COVID-19 в Чечні. 8 травня матеріал дозволили знову опублікувати, але вже з цензурою: частину тексту закрили чорним квадратом.
Серед інших недавніх прикладів була плутанина, яка виникла, коли контрольований державою RT звинуватив незалежне ЗМІ Meduza в публікації «фейкової новини», в якій були тривожні цифри, що вказували на те, що Росія є другою країною у світі за кількістю інфікованих COVID-19. Однак RT сам опублікував матеріал під заголовком «Росія вийшла на друге місце в світі за кількістю випадків коронавірусу».
Децентралізоване кризове управління
Беручи до уваги загальну політику з децентралізованим управлінням кризою COVID-19, схоже, що деяким російським медіаменеджерам не вистачає інструкцій згори, які вони звикли отримувати, і їм важко самостійно створювати матеріал, котрий міг би одночасно інформувати аудиторію та вводити в оману дезінформацією.
Цей фактор, в поєднанні з острахом посіяти паніку, пояснив би тенденцію уникнення ризиків і пом’якшення агресивної дезінформації, і в той же час прихильність до традиційної лінії шляхом трансляції деяких теорій змови, щоб задовольнити традиційно лояльну аудиторію, сприйнятливу до таких пояснень.
Джерело: EU vs Disinfo