Серед української аудиторії Facebook якісь «активісти» продовжують поширювати недостовірну інформацію про пандемію нового коронавірусу, тим самим наражаючи на небезпеку життя і здоров’я українців.
Так, якийсь «активіст» Остап Стахів заявляє знову про те, що карантин в Україні абсурдний, і закликає людей не користуватися масками на вулиці. Його ролики набирають тисячі переглядів. Водночас, хоч у країні поступово й послаблюють карантинні заходи, станом на 14 травня у 16 тисяч 847 українців виявлено COVID-19, з них 456 осіб померли. Щодня фіксують нові випадки захворювання.
Раніше Остап Стахів уже розповідав на своїй сторінці в Facebook, що коронавірус – обман, а в Італії коронавірусу немає. При цьому горе-блогер цитував конспірологів, людей, на яких навіть заведено кримінальні справи за поширення фейкової інформації про пандемію. StopFake спростовував попередні заяви Стахіва, і звертає увагу на тези, які «активіст» поширює тепер.
Фейк: “Цей карантин абсурду… звертаюсь до влади — закінчуйте цей карантин абсурду, дайте людям нормально жити і працювати” (11:00-11:10).
“Настане час, коли за те, що ви обманули народ і зробили геноцид, карантин абсурду, який несе смерть і голод…” (8:11-8:25)
Правда: Число випадків зараження коронавірусною інфекцією COVID-19 в Україні продовжує зростати. За даними Центру громадського здоров’я, станом на 9 ранку 14 травня в Україні зафіксовано 16 847 випадків хвороби, з них 422 випадки за останні 24 години. За 2 місяці від хвороби померли 456 людини, одужали – 4143.
Епіцентрами захворювання в Україні є Чернівецька область (2516 осіб), Київ (2012) та Івано-Франківська область (1166).
Актуальну статистику захворюваності у світі можна подивитися тут.
З 11 травня в Україні почало діяти послаблення карантинних заходів, які затвердив Кабмін. Український прем’єр Денис Шмигаль зазначив: «Ми бачимо, що бізнес, який було призупинено, почав повертатися на роботу і поступово відновлювати ділову активність. Але я звертаю увагу всіх наших громадян, всього нашого бізнесу і місцевої влади: ослаблення карантину не означає, що коронавірусу більше немає або він став менш небезпечним. Тому наші рішення мають бути продуманими і відповідальними».
Фейк: “Це все брехня, обман. Знімайте маски і рукавички, тому що лікарі в них не ходять в інфекційній [лікарні], а ви ходите на вулиці” (4:25-4:36).
Правда: На відео дійсно бачимо одного з лікарів, який під час спілкування з автором відео був без маски. Цей чоловік не перебував у інфекційному відділенні, а був, судячи з усього, в адміністративному приміщенні. Також на відео ми бачимо, що інші люди, які працюють в лікарні, мають на обличчях маски, а один лікар – в захисному костюмі.
В Україні маски є обов’язковими для всіх людей при відвідуванні місць, де можливий контакт з іншими людьми. Також обов’язково дотримуватися соціальної дистанції.
За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, маску обов’язково носити в таких випадках:
- якщо ви надаєте допомогу людині з підозрою на COVID-19;
- якщо людина кашляє або чхає.
При цьому ВООЗ зазначає, що маска буде ефективною в комбінації з регулярною обробкою рук спиртовмісним антисептиком або водою з милом.
Про те, як правильно носити маску, ви можете дізнатися на Facebook-сторінці Центру громадського здоров’я.
Фейк: “Не робіть ці тести на коронавірус, тому що це реальний обман. Ви знаєте, що в Танзанії вже фрукт папайя показав, що він хворий на коронавірус, коза…” (11:15-11:30).
Правда: Про те, що тест на коронавірус показав позитивний результат після тестування папайї і кози, заявив президент Танзанії Джон Магуфулі, відомий своїм скептичним поглядом на пандемію нової коронавірусної інфекції. Він не навів жодних додаткових відомостей. Магуфулі вважає, що такий результат міг бути зумовлений неякісними тестами, які країна закуповує за кордоном, а також некомпетентністю співробітників лабораторії. Африканський центр із контролю та профілактики захворювань спростував заяву президента Танзанії.