“Багато громадян республіки продовжують сприймати стрічку як символ мужності”, “для багатьох українців георгіївська стрічка, як і раніше, – важливий символ”, – так пишуть кремлівські ЗМІ про підтримку георгіївської стрічки в Україні. Цитують то анонімів, то депутатів партії “Опозиційна платформа – За життя” (ОПЗЖ). Водночас, за результатами опитування Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, лише 30,7% респондентів негативно ставляться до рішення про заборону георгіївської стрічки, решта ж або реагують до нього позитивно, або їм байдуже.
Агітпроп таким чином реагує на появу в Україні законопроекту про скасування заборони на георгіївську стрічку. Нардеп від партії ОПЗЖ Нестір Шуфрич зареєстрував цей документ 8 травня цього року і пояснив, що оранжево-чорна стрічка є “шанованим атрибутом перемоги, відваги, мужності воїнів-визволителів у країнах європейської співдружності й зараз”. А матеріал пропагандистської RT має на меті пояснити, що такий “шанований атрибут” і досі важливий для багатьох українців.
Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) провів у квітні 2020 року опитування на тему “День Перемоги і його місце в історичній пам’яті українців”.
“”Близько третини українців підтримують рішення про заборону георгіївської стрічки, але ще близько третини не підтримують. 25% сказали, що їм байдуже. Прихильників цього рішення більше на Заході (44% підтримують, 23,2% не підтримують), в Центральному регіоні думки розділилися порівну (по 30-31%), найменше прихильників – на Півдні та Сході (близько 20% підтримують таке рішення, 40% не підтримують)”, – пишуть у прес-релізі “Демініціативи”.
Вперше символ “георгіївська стрічка” з’явився на ордені святого Георгія, заснованому імператрицею Катериною II в 1769 році. Це була найвища військова нагорода Російської імперії. Кольори нібито взято з чорно-жовтого прапора Російської імперії. Після приходу до влади більшовиків у 1917 році георгіївські нагороди припинили існування, їх використовували лише білогвардійці, які нагороджували ними за активну боротьбу проти радянської влади.
Як пишуть історики, під час Другої світової війни значна кількість російських монархістів співпрацювала з нацистською Німеччиною, вони і продовжили використовувати георгіївський хрест як нагороду. Цю символіку використовувала і Російська визвольна народна армія, яка придушувала антифашистські повстання в Польщі та Словаччині. Російські монархісти, до того ж, були противниками українського визвольного руху, виступали проти права українського народу на існування.
У 1943 році в СРСР було засновано орден Слави, стилістично схожий на орден святого Георгія. Чорно-оранжева стрічка використовувалася і в іншій радянській нагороді – медалі “За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.”, яка була заснована 9 травня 1945 року. З 1965 року в Союзі зі стрічки стали створювати символ перемоги над нацизмом. А в 1992 році Російська Федерація відновила орден Святого Георгія і Георгіївський хрест, остаточно затвердивши ці нагороди в 2008 році. Першими, хто їх отримав, стали військовослужбовці, які брали участь у провокаціях в Південній Осетії й нападі на Грузію в 2008 році.
“Таким чином, чорно-помаранчева стрічка використовувалася в символіці Російської імперії, білогвардійському русі, радянських нагородах наприкінці та після Другої світової війни, а також у сучасних російських нагородах”, – пишуть історики Українського інституту національної пам’яті. Тому георгіївську стрічку не можна вважати абстрактним символом перемоги над нацизмом, підсумовують вони.
Російська служба BBC пише, що традиція демонструвати патріотичні почуття за допомогою чорно-помаранчевих стрічок була запроваджена в Росії в 2005 році, нібито як альтернатива червоному маку в Європі. Хоча почуття, що виникають при погляді на ці символи, відрізняються: “У британців це чиста, без домішок, скорбота про полеглих і вдячність тим учасникам воєн, які вижили, без ура-патріотичного захоплення, почуття зверхності та погрози “якщо треба, повторити”.
Від початку 2014 року георгіївська стрічка стала одним із символів, який активно використовують бойовики самопроголошених “ДНР”, “ЛНР”, символом “Новоросії”, “російської весни”.
На сьогодні публічне використання, демонстрація або носіння георгіївської (гвардійської стрічки) чи її зображення заборонено українським законодавством.