В українському сегменті соцмереж тисячі користувачів поширюють ролик, який нібито доводить, що сюжети про «страшну пандемію» постановочні.
На відео чоловік фотографує чи то знімає на відео працівників швидкої допомоги, які виносять на носилках нібито хворого. Наприкінці ролика «хворий» встає з носилок самостійно і кудись відходить. Відео поширювалося з підписом: «Коли потрібно зняти сюжет про страшну пандемію і масові смерті від неї…». Насправді відео було знято в Росії і активно поширювалося в Киргизстані, де повідомили, що йдеться ймовірно про якийсь соціальний ролик. Тим більше що медики на відео не одягнені в спеціальні захисні костюми, які використовуються для транспортування хворих на COVID-19. Немає ніяких доказів, що відео ЗМІ використовують в новинах.
На відео, яким ділилися українські користувачі Facebook, повністю відсутній звук. Зворотний пошук за кадрами відео через онлайн-інструмент InVID показав, що з 28 квітня воно було завантажене в мережу з підписами різними мовами: російською, узбецькою, грецькою, киргизькою, азербайджанською і англійською.
В оригіналі відео те, що відбувається, коментували киргизькою мовою. Як пояснили StopFake, голос за кадром говорить, що люди вдають, ніби везуть небіжчика, але це просто гра, а чоловік на кушетці сам прийшов і ліг на неї.
Однак, як повідомило киргизьке видання Vesti.kg, на відео вочевидь не Киргизстан: не збігається колір уніформи співробітників швидкої допомоги – на відео вона темно-синя. Саме така уніформа в Росії, в Киргизстані вона – бордова, а в Україні – яскраво-червона. За повідомленнями місцевих журналістів, ландшафт місцевості також не схожий на Киргизстан. Відповідаючи на запит журналістів Vesti.kg, МОЗ Киргизстану припустив, що фотосесію було зроблено для соціального ролика.
Також киргизстанський ЗМІ показав 2 частину цього відео, тоді як в українській версії відео змонтоване. Саме у другій частині людина встає з кушетки.
28 квітня це ж відео було запущене в Instagram і Вконтакте, в акаунтах “ЧП Осетия” і “ЧП Владикавказ”.
Сторінка “ЧП Владикавказ” в російській соцмережі ВКонтакте повідомляє, що відео надіслав їм підписник, ім’я якого не називають. Незважаючи на те, що ресурс опублікував коментар підписника про «обман з коронавірусом», адміністратори сторінки додали підпис: «Редакція так не вважає. Залишайтеся вдома!». Із зазначенням, що відео знімали в Північній Осетії – Аланії, РФ, ролик публікували і в грецькому сегменті Youtube.
Нагадаємо, що на сьогодні коронавірус виявлено у більше ніж 4,2 млн людей по всьому світу. Раніше StopFake уже спростовував інформацію про те, що пандемія нової коронавірусної інфекції нібито є масштабною аферою.