Користувачі соціальних мереж та низка українських ЗМІ поширюють інформацію про те, що з 28 квітня в Україні не можна сплачувати за житлово-комунальні послуги дистанційно без ідентифікації особи. Як виявилося, такої вимоги в законі немає, але при цьому можуть виникнути проблеми з електронним гаманцем.
Схожого типу повідомлення з’явилися напередодні набуття чинності закону №361 – IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
«З 28 квітня 2020 не можна буде без ідентифікації оплатити віддалено комуналку, отримати переказ грошей, сплатити послуги, купити передплачену картку і скористатися безготівковими коштами», – йдеться в подібних повідомленнях.
Однак закон має низку винятків, серед яких і комунальні послуги: «Вимоги цієї статті не поширюються на випадки здійснення: … переказу коштів з метою сплати податків, зборів, платежів, зборів на обов’язкове державне пенсійне та соціальне страхування, штрафних санкцій та пені за порушення законодавства в державний і місцеві бюджети, Пенсійний фонд, на рахунки органів державної влади, органів місцевого самоврядування або переказу коштів за житлово-комунальні послуги», – йдеться в законі.
Ця ж інформація є й на офіційному сайті Національного банку України.
«Звертаємо увагу, що оновлені вимоги Закону не поширюються на: сплату житлово-комунальних послуг, сплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів і платежів (незалежно від суми); сплату кредиту в сумі до 30 тис. грн; перекази для оплати товарів і послуг, здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми); усі готівкові перекази в межах України в сумі до 5 тис. грн; зняття коштів зі свого рахунку», – повідомляється в роз’ясненні НБУ.
Слід відзначити, що деякі ЗМІ, стверджуючи ніби «з 28 квітня в Україні неможливо сплачувати комунальні послуги дистанційно», посилаються на прес-реліз представників Асоціації платіжних систем. Але у ньому немає жодної згадки про те, що сплата житлово-комунальних послуг стане неможливою.
StopFake також звернувся до голови Асоціації Антоніни Мурашко, яка зазначила, що поширювана у ЗМІ та соціальних мережах інформація вирвана з контексту. Мурашко каже, що проблеми можуть виникнути під час сплати житлово-комунальних послуг тільки в тому випадку, якщо оплата буде здійснюватися через електронні гаманці. За її словами, згідно з ухваленим законом, із 28 квітня електронні гаманці повинні пройти ідентифікацію.