Серед української аудиторії Facebook поширюється відео, на якому якийсь активіст Остап Стахів розповідає, що коронавірус – це все обман, а в Італії коронавірусу немає. При цьому він цитує конспірологів і маніпуляторів і повторює вже відомі фейки. StopFake розібрав за тезами відео, яке розповсюдили тисячі користувачів.
«Ce la faremo – вітання, поширене серед італійців, – вони кажуть, що зможуть подолати цю брехню, корупцію і обман в Італії».
«Ce la faremo» перекладається, як «ми впораємося». Італійці використовують цю фразу в контексті: «ми впораємося із цим вірусом, і після цього випробування станемо тільки сильнішими».
“Недавно в парламенті Італії депутати вийшли і заявили: скажіть людям правду. Ніяких 25 тисяч не померло від коронавірусу. Це все обман. Депутат Вітторіо Згарбі – він вийшов за свою націю і в парламенті зачитав, мовляв, досить тероризувати людей».
Італійський мистецтвознавець і політик Вітторио Згарбі дійсно постійно робить заяви про те, що він не вірить у необхідність карантину, а також говорить, що статистика про кількість смертей від коронавірусу сфальсифікована. Зокрема, Згарбі заявляє, що більшість людей померли від супутніх патологій. Але він не говорить про те, що летальних випадків насправді немає.
Тим не менше, за даними на 1 травня 2020 року в Італії зафіксовано 27 967 смертей через COVID-19. Дійсно, більшість людей, які померли, мали супутні захворювання, але якщо людина вмирає внаслідок інфекції новим коронавірусом, то причиною смерті записується COVID-19.
ВООЗ також зазначає, що важкий перебіг хвороби частіше спостерігається у літніх людей, а також у людей із наявними соматичними захворюваннями (наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця, легень, раком або діабетом).
«Лікар Стефано Монтанарі – це відомий італійський лікар, один із топових. Він заявляє, що від коронавірусу в Італії померли аж 3 людей».
StopFake уже розбирав фейки авторства Стефано Монтанари, на якого заведено кримінальну справу за його заяви. Зокрема, італійські медики назвали Монтанарі шарлатаном в медико-науковій галузі.
«У парламенті Італії всі ходять без масок, і жоден парламентарій не помер».
Як і парламенти по всьому світу, італійський парламент також вжив заходів безпеки під час пандемії коронавірусу. Засідання проводять у більш просторих конференц-залах і планують таким чином, щоб між засіданнями залишався час для необхідної санації приміщень. Сенаторів і весь персонал було забезпечено масками і рукавичками. Робочі місця постійно дезінфікуються; кожен, хто відвідує Сенат, зобов’язаний дезінфікувати свої руки і виміряти температуру. Серед італійців, які померли від COVID-19, є й політики. Помер один із охоронців італійського прем’єр-міністра.
«Лікар, біолог Сальваторе Райно заявив, що частина тестів на коронавірус заражена коронавірусом».
Сальваторе Райно є противником вакцинації, пропагує гомеопатію, і наразі також поширює фейки про коронавірус, рекомендує ліки, які можуть завдати шкоди, про що говорять місцеві фармацевти.
Заява про те, що тести на коронавірус заражені інфекцією, також є конспірологією без жодних доказів.
Зазвичай для тесту на коронавірус у пацієнта беруть мазок із горла чи носа. Взяті зразки перевіряють на наявність коронавірусу в діагностичних лабораторіях. Процедура основана на так званій полімеразній ланцюговій реакції (ПЛР). При ПЛР спеціально відібраний фрагмент ДНК копіюється і розмножується в термоциклері для пошуку конкретних фрагментів ДНК, наприклад, коронавірусу. Процедура дає змогу встановити, чи присутні в організмі хвороботворні мікроорганізми, і якщо так, то в якій кількості.
«Лікар Рашид Бутар каже, що Білл Гейтс та інші впроваджують цю вакцинацію, чіпізацію. З ними в союзі ВООЗ. В Італії це врубають на центральних каналах».
Це повторення теорії змови, яка поширюється і пропагандистськими ЗМІ в тому числі. StopFake також уже спростовував такі твердження. Детальне спростування доступне на сайті Politifact.com.
«В Івано-Франківську такі сліпі поводирі. Вже вся Україна, пів світу побачило, що на Мазепи в лікарні тиша. У лікарні, якій малювали коронавірус, – тиша».
Івано-Франківська обладміністрація спростувала такі заяви. Очільник адміністрації Віталій Федоров повідомив, що у них «є летальні випадки серед медиків, на жаль, серед молодих людей».
«Так, у них були супутні захворювання, але саме коронавірус посилив ці їхні хвороби до летальності. Тому ми не можемо заперечувати той факт, що вмирають люди. Влада відкрита, готова пояснювати щодо кожного випадку», – заявив голова Івано-Франківської ОДА.
За даними Міністерства охорони здоров’я України, на 1 травня 2020 року в Івано-Франківській області зафіксовано 899 випадків, з них 51 випадок став летальним.