«Все життя ви робите це неправильно!» – такими заголовками рясніють статті ЗМІ, присвячені медичним маскам. У черговий партії шкідливих порад від «знавців» настійно рекомендується людям «навчитися правильно використовувати» захисні маски. У публікаціях йдеться про те, що медична маска «недарма має дві сторони» – всередині вона білого кольору, а зовні синя або зелена. На думку «експертів», кольорова сторона «оброблена спеціальною речовиною і запобігає потраплянню мікробів у дихальні шляхи», в той час як внутрішня біла сторона «слугує фільтром». Медичні працівники, навпаки, зазначають, що коли йдеться про хірургічну маску, то її потрібно носити кольоровою стороною назовні, біла ж має доторкатися до обличчя.
«Якщо носієм вірусу є ви, то маску потрібно носити білою стороною до себе. Якщо ж ви не хочете, щоб хтось заразив вас, то маску потрібно носити білою стороною назовні», – радять у соціальних мережах.
Розрізняють два види масок: медична (хірургічна) і респіратори. Медична маска найчастіше з одного боку блакитного або синього кольору, з іншого – білого. Це одноразовий медичний виріб, який має закривати ніс і рот носія й забезпечувати бар’єр для прямої передачі крапель слини, виділень верхніх дихальних шляхів від носія маски іншим людям. Медпрацівники зазначають, що таку маску треба носити кольоровою стороною назовні, біла ж має торкатися до обличчя.
«У цій маски синій колір зовні, оскільки він водонепроникний, а білий колір всередині тому, що він абсорбує», – зазначив доктор Сето Вінг Хонг співдиректор Центру з епідеміології та боротьби з інфекційними захворюваннями, що співпрацює з ВООЗ.
Що дійсно важливо при носінні маски: виріб забезпечує захист тільки в поєднанні з регулярною гігієною рук і своєчасною заміною маски.
Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я підкреслюють, що при недотриманні елементарних правил експлуатації маска не тільки не допоможе захиститися від вірусу, а й навіть посприяє якнайшвидшому зараженню. Одягати маску потрібно чистими руками, а під час використання до виробу не можна торкатися і, тим більше, спускати на підборіддя, а потім знову одягати. У разі дотику до маски необхідно обробити руки антисептиком або вимити їх з милом. Після двох годин носіння або після того, як маска стала вологою, її необхідно замінити. Знімати маску потрібно виключно за гумки ззаду вух, після чого виріб потрібно акуратно викинути.
У Всесвітній організації охорони здоров’я також повідомляють, що доцільність носіння захисної маски на відкритому повітрі встановлено не було. Однак фахівці ВООЗ підкреслюють, що доведено переваги наявності захисту слизових у замкнутому просторі та при тісному контакті з зараженою людиною.