У соцмережах шириться небезпечна порада щодо лікування нової коронавірусної інфекції, зокрема радять дихати водяною парою. Лікарі ж застерігають, що такий метод не лише не дієвий проти COVID-19, а й може призвести до термічних опіків. Також подібних рекомендацій щодо лікування не дає ані український МОЗ, ані ВООЗ.
У повідомленні посилаються на неназваного китайського експерта, що вже вказує на сумнівність даної інформації. Назва “вірус Корони” теж є хибною, адже зараз людство стикнулося із пандемією Covid-19, раніше були відомі інші штами коронавірусів – SARS та MERS.
StopFake звернувся за коментарем до доцента кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО ім. П. Л. Шупика Федора Лапія.
“Гаряча водяна пара може пошкодити органи дихання і це стосується температурного впливу, так і води. В науці немає підтвердження, що такий спосіб лікування дієвий. Також такого методу немає і в рекомендаціях МОЗ щодо лікування хворих, у яких виявлено COVID-19”, – пояснив Федір Лапій.
Він з’ясував, якщо до гарячої води додавати різні ефірні олії, то це може також призвести до алергічних реакцій. Такий фейк раніше був розповсюджений і в англомовному Фейсбуці. Так, 15 березня була відеотрансляція у соцмережі наживо, під час якої інтерв’юер кип’ятив воду з морською сіллю та цитрусовими шкірками, а потім показував, як треба дихати гарячим паром 15-20 хвилин, стверджуючи, що це вбиває новий коронавірус. Відео переглянули більше 2 мільйонів користувачів. Ефективність такого методу спростували й фактчекери з AFP.
Серед рекомендацій ВООЗ також немає такого методу попередження зараження, окрім цього вони постійно спростовують міфи щодо лікування COVID-19.
На сайті українського МОЗ теж немає поради дихати водяною парою.