Джерело: EU vs Disinfo
Реклама деяких найбільших світових брендів фінансує найвідоміші в Європі сайти дезінформації на суму 76 мільйонів доларів США щорічно.
Згідно з новим дослідженням, проведеним «Глобальним індексом дезінформації», щорічні доходи від реклами великих корпорацій, включно із Amazon Prime, Burger King, Mercedes Benz, Samsung, Spotify і Volvo, в розмірі 76 млн доларів ненавмисно йдуть на фінансування сайтів, які поширюють дезінформацію. Важливо відзначити, що для розміщення цієї реклами використовуються не менш відомі технологічні компанії, список яких очолюють Google (Ad Services і DoubleClick) та Criteo. Ці компанії надають рекламу для кожного сайту на основі інформації щодо поведінки і геолокації кожного користувача.
Дослідження показало, що Google надає рекламні послуги 57% дезінформаційних сайтів, використаних у вибірці, виплачуючи їм 62% від передбачуваного загального доходу – колосальну суму в 48 млн доларів США на рік. Індекс дезінформації підкреслює, що домінування Google на ринку за наявності зазначеної проблеми в Європі «відображає його глобальну роль в наданні реклами дезінформаційним сайтам по всьому світові». Слідом за Google йде французька технологічна рекламна компанія Criteo, яка також забезпечує розміщення істотної частки реклами на європейських дезінформаційних сайтах, надаючи 13% з них рекламу, яка приносить дохід в 13 млн доларів США на рік (17% від загальної виручки).
Крім того, в дослідженні згадуються й інші технологічні компанії, такі як Amazon, Moneytizer, OpenX, Pubmatic, Revcontent, Rubicon Project, Taboola, Teads, The Trade Desk, Twitter і Xandr. Частка доходу від реклами кожної рекламної компанії і частка доменів, котрі обслуговуються, проілюстровані на графіку нижче. 97% рекламних доходів, що виплачуються дезінформаційним сайтам, припадає на наступні п’ять компаній: Google, Criteo, OpenX, Taboola і Xandr. Оскільки точний дохід від онлайн-реклами важко визначити через непрозорість ринку, Індекс дезінформації орієнтується на їхню нижню межу, що робить ці оцінки досить скромними в порівнянні з іншими дослідженнями.
У рамках дослідження Індекс склав карту реклами цих брендів на різних відомих дезінформаційних сайтах в Європі. Список доменів, використаних у дослідженні, який налічував майже 1400 одиниць, було зібрано з кількох незалежних джерел, що займаються факт-чекінгом, а також з відкритих списків, які відстежують дезінформацію в Європі, включно із базою даних EUvsDisinfo (англійською).
До вибірки увійшли закордонні новинні сайти, відомі поширенням дезінформації в Європі, такі як, наприклад, варіації Russia Today, Sputnik News і Epoch Times різними мовами і в різних країнах, а також домени в декількох європейських країнах. Зокрема, в дослідженні проведено аналіз стосовно восьми країн: Болгарії, Угорщини, Німеччини, Іспанії, Італії, Словаччини, Франції та Чехії.
Ґрунтуючись на отриманих результатах, Індекс приходить до висновку, що таке широкомасштабне і невибіркове розміщення реклами на дезінформаційних сайтах є порушенням Кодексу практики ЄС щодо протидії дезінформації, однією з цілей якого є «припинення реклами та монетизації» дезінформаційних матеріалів. Індекс зазначає, що Google, а також Асоціація розвитку інтерактивної реклами (IAB) та Всесвітня федерація рекламодавців (WFA) підписали Кодекс практики і добровільно взяли на себе зобов’язання щодо його виконання. У той час як серед членів IAB є декілька компаній, що займаються рекламними технологіями, які забезпечують розміщення реклами на дезінформаційних сайтах, WFA включає широке коло рекламодавців і брендів, зокрема й згаданих у цьому дослідженні.
Відповідно, висновок цього дослідження полягає у тому, що рекламні технологічні компанії, а також самі бренди або не знають про проблему, або не хочуть скорочувати кількість реклами, що розміщується на сайтах, діяльність яких завдає шкоди суспільній дискусії у відкритих суспільствах. Як рекламна індустрія, так і самі бренди повинні діяти більш активно задля запобігання монетизації дезінформації та відповідного шкідливого контенту, який є загрозою для європейської демократії, громадянської згуртованості і громадського здоров’я.
Джерело: EU vs Disinfo