Шість років тому Російська Федерація незаконно анексувала Кримський півострів. 16 березня 2014 року було проведено псевдореферендум, на якому нібито 96,7% учасників голосування проголосували за приєднання Криму до Росії. Окупацію супроводжувала дезінформаційна кампанія в кремлівських ЗМИ, все ті ж самі наративи звучать шість років потому.
«Виправили історичну помилку»
Річницю окупації Криму відзначали в різних регіонах РФ, щоправда, багато публічних заходів було скасовано через спалах коронавірусу. Святкували й ті, хто, по суті, дозволив використовувати російські війська на території України (засідання Ради Федерації РФ 1 березня 2014 року).
Основний посил таких святкувань – продемонструвати досягнення анексії, а також нагадати, що сталося не незаконне відторгнення Кримської автономії та Севастополя від України, а «виправлення історичних помилок».
«Повернення Криму до складу Росії дало нам змогу виправити відразу дві історичні помилки, а саме: його антиконституційне приєднання до УРСР з ініціативи Микити Хрущова і подальше відділення від нашої країни після набуття чинності Біловезькими угодами в 1991 році», – заявила на одному з таких заходів голова Ради Федерації Федеральних зборів РФ Валентина Матвієнко.
При цьому використання слів «окупація» або «анексія», коли йдеться про події, які сталися на півострові в 2014 році, – це «демонстрація неповаги до місцевих жителів». А кримський псевдореферендум – це взагалі «еталон демократії».
«Дякуємо українським націоналістам»
Знову фігурували казки про потяги «націоналістів-радикалів», які нібито прямували до Криму. Так, Валентина Матвієнко заявила, що «в Крим могли бути спрямовані цілі ешелони націоналістів-радикалів для вчинення геноциду над місцевим російським населенням». У свою чергу, Росія таки «використовувала війська, але не з метою агресії, а для того, щоб охолодити запал ультранаціоналістів і забезпечити народу вільне волевиявлення без будь-якого силового тиску в присутності міжнародних спостерігачів».
До цієї риторики приєдналася і екс-прокурор Криму, а тепер депутат Держдуми Наталія Поклонська. Вона заявила, що «хоче подякувати як бойовикам із «Правого сектору», так і іншим кривавим упирям» – лідерам української опозиції, що прийшли згодом до влади».
«Вони нам готували ніч довгих ножів. Зараз ми бачимо, як у Донбасі йде шість років війна. Нас би просто фізично знищили. І Крим став би зачищеною територією для НАТО», – заявила нібито учасниця тих подій, вдячна Росії за повернення Криму.
Україна і решта країн вже давно визнали Крим російським
Як упродовж шести років, так і нині кремлівські ЗМІ шукають будь-яку можливість, щоб заявити, що Україна все ж таки визнала Крим. Так сталося і до річниці анексії. Цього разу Кремлю стала у пригоді пандемія коронавірусу.
«Пандемія COVID-19 змусила Україну офіційно визнати втрату тих територій, які вона втратила вже давно. Сьогодні стало відомо про те, що Україна призупинила роботу контрольно-пропускних пунктів на кордоні з Кримом до 3 квітня», – пише «Царьград ТВ». І нібито таким чином «де-юре і де-факто Україна визнала, що Донбас і Крим не є її територіями».
«Безумовно, Україна закриттям кордонів з Російською Федерацією, в першу чергу, шкодить власним громадянам, які працюють в Росії та в російському Криму», – пишуть в «Комсомольской правде».
Насправді ж, хоч і було прийнято рішення про тимчасове припинення роботи контрольних пунктів пропуску на тимчасово окуповану територію Криму, проте українців і членів їхніх сімей, які там проживають, пропускатимуть. Також із тимчасово окупованої території пропускатимуть українців, які проживають за межами АРК. Йдеться лише про тимчасово окуповані території, де наразі неможливо проконтролювати ситуацію з поширенням COVID-19. Ні про яке визнання Криму російською територією не йдеться.
«Дякуємо санкціям» і «збитки від України»
Упродовж шести років цивілізований світ виступає проти російської окупації Криму, вводяться і продовжуються санкції. У Кремлі згадали і про це напередодні річниці анексії.
«Та плювати на них, на ці санкції. За різними оцінками, ми втратили приблизно $50 млрд, але ми і заробили стільки ж само. Чимало, але це змусило нас мізки включити. Ми витратили досить багато грошей на так зване імпортозаміщення і почали виробляти такі продукти і такі технології використовувати, яких раніше у нас не було або ми їх просто забули і втратили», – заявив президент РФ Володимир Путін.
При цьому робиться акцент на тому, як Крим виграв від «возз’єднання із Росією», а від України півострову було завдано лише шкоди.
«Ми повною мірою усвідомлюємо, якого запустіння і руйнування зазнавав наш півострів у роки перебування в складі незалежної України, – заявляє представник окупаційної влади Володимир Константинов. – Йдеться про блокади, диверсії та інші ворожі дії з боку української влади».
Будь-які негативні історії на півострові отримують оцінку «українська спадщина». Наприклад, коли співробітниці Керченської міської ради вирішили привітати місцевих ветеранів, але прийшли в їхні будинки в дорогих шубах, а потім висвітлили візит у соцмережах, то про це написали: «Варто зазначити, що “українська спадщина” на півострові “вивітрюється” й досі».
«Російський Крим встиг позбутися блокади в новий час, згадавши, як це – бути частиною імперії», – пише пише «Царьград ТВ».
На сьогодні Крим фактично ізольований від зовнішнього світу, Росія і підконтрольні Кремлю чиновники півострова перебувають під санкціями країн Євросоюзу і США. Організація Об’єднаних Націй вимагає від Росії повернути контроль над Кримом Україні. Обіцянки Росії та реальність у Криму обговорювали у проекті “Крым.Реалии”.
Нещодавно Євросоюз продовжив санкції по відношенню до фізичних осіб і організацій РФ, причетних до «підриву територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України».