Джерело: Марк Крутов, для Радіо Свобода
Адміністрація Facebook у четвер, 12 березня, оголосила про блокування чергових фейкових акаунтів, пов’язаних із російською «фабрикою тролів». Розслідування CNN показало, що «Агентство інтернет-досліджень», яке пов’язують з «кухарем Путіна» Євгеном Пригожиним, можливо, знову спробує втрутитися в американську політику напередодні президентських виборів. Місяць тому Facebook розкрив і видалив ще одну мережу акаунтів: стверджується, що за нею стоїть ГРУ, яке таким чином намагалося дискредитувати суд над обвинуваченими в катастрофі «Боїнга» «Малайзійських авіаліній» під Донецьком.
Нова кампанія «фабрики тролів», цільовою аудиторією якої стали вихідці з Африки, що мешкають у США, була досить обмеженою: мова йде про 49 акаунтів і 69 сторінок у Фейсбуці, а також про 85 акаунтів в інстаграмі. Твіттер повідомляє про 71 видалений обліковий запис.
Facebook оцінює аудиторію видалених сторінок у 13 500 осіб, в інстаграмі у них було 265 000 підписників. Twitter заявляє про 65 000 фоловерів видалених акаунтів. Цікавими є не стільки масштаби, скільки нова особливість цієї кампанії: вона фактично була віддана на аутсорсинг і здійснювалася мешканцями Гани та Нігерії, але місцевій владі вдалося розкрити «африканське Ольгіно» і виявити його зв’язок із «фабрикою тролів» із Санкт-Петербурга – «Агентством інтернет -досліджень», які потрапили під американські санкції за втручання в президентські вибори у США в 2016 році.
Про активність компаній, пов’язаних з Євгеном Пригожиним, в Африці, світові ЗМІ писали не раз, однак це перший випадок, коли мова йде про такого штибу аутсорсинг самого написання постів жителям африканських країн. Кореспондент CNN побував у столиці Гани, Аккрі, і виявив будівлю, у якій мешкали і працювали тролі.
Як з’ясувала влада самої Гани, яка 6 лютого здійснила рейд на африканській «фабриці тролів», цей будинок був орендований невеликою неурядовою організацією під назвою Eliminating Barriers for the Liberation of Africa (EBLA) – російською це можна перекласти як «Знищуючи перепони для звільнення Африки». Керівник цієї НКО виявився вихідцем з Гани, який мешкає в Росії. Представник ганської служби безпеки розповів CNN, що все фінансування організації також було російським. Картинки на офіційному сайті EBLA виявилися взятими з фотобанків і мали кириличні назви файлів, наприклад «Без-имени-1». Очільник EBLA, з яким також вдалося поговорити журналістам, заперечує, що фінансування його організації здійснювалося з Росії, але визнає, що у нього є «друзі» в цій країні.
Як розповів CNN один із тепер уже колишніх співробітників африканської «фабрики», йому і ще 15 мешканцям Гани видали для роботи мобільні телефони, з якими вони сиділи за одним столом і писали пости від імені вигаданих жителів США африканського походження, що містили засудження расизму з боку американської влади стосовно африканців, перемежовуючи їх «позитивним» вірусним контентом. За словами співрозмовника CNN, робочий день на «фабриці» починався після обіду і тривав до пізньої ночі, тобто час публікації постів був орієнтований на часові пояси США. Як повідомляє Facebook, більше 65% фоловерів фейкових сторінок жили в Америці. Багато хто зі співробітників «фабрики» жив у тій же будівлі або по сусідству, в орендованих для них квартирах. У розслідуванні CNN йдеться, що вони не підозрювали, що працюють на Росію, а теми для постів, на кшталт засудження поліційного насильства щодо вихідців з Африки, які мешкають у США, отримували через секретний чат у телеграмі.
Як пише у твіттері колишній аналітик Atlantic Council, а нині директор розслідницьких проектів незалежної платформи Graphika Бен Німмо, викрита владою Гани і Facebook мережа перебувала на стадії нарощування лояльної аудиторії. Багато постів, написаних тролями, були просто передруком найбільш віральних мемів і постів в соціальній мережі:
Німмо підкреслює, що на момент розкриття мережі не можна було говорити про її специфічну націленість на вибори президента США, заплановані на 3 листопада 2020 року. Однак, за словами дослідника, ця історія може дати відповідь тим, хто запитує себе: чи збирається Росія знову втрутитися в американські вибори?
Тролі і суд у справі MH17
Facebook і Twitter регулярно звітують про розкриття подібних мереж фальшивих акаунтів, і не менш регулярно за цими мережами виявляється Росія. Місяць тому, 12 лютого, Facebook повідомив про видалення 78 акаунтів, 11 сторінок і 29 груп, імовірно пов’язаних з ГРУ – російською військовою розвідкою. Особи, які стояли за цією мережею, також видавали себе за людей, якими не були, наприклад, за «громадських журналістів». Основними темами їхніх постів, які були написані переважно російською, українською та англійською мовами, були російське військове втручання у війну в Сирії, етнічні розбіжності між росіянами і татарами в Криму, а також суд в Гаазі у справі про катастрофу «Боїнга» «Малайзійських авіаліній» під Донецьком, який тоді ще не розпочався.
Приклад видаленого Фейсбук поста про суд у справі MH17, за створенням якого стоїть російська військова розвідка
Про те, як влаштована робота «хакерської» військової частини ГРУ, влітку 2018 року розповідало у своєму розслідуванні Радіо Свобода. І російська влада, включно з Міністерством оборони, і Євген Пригожин заперечують будь-яку причетність до створення фальшивих акаунтів у соціальних мережах і спроб втрутитися в політичне життя США або інших країн.
5 березня стало відомо, що Пригожин надав письмові свідчення федеральному суду в столиці США Вашингтоні, який розглядає справу про його можливе втручання в американські вибори 2016 року. По суті справу почнуть розглядати в квітні, і сторона звинувачення стверджує, що у неї є свідок, готовий дати прямі свідчення проти «кухаря Путіна».
Раніше кілька російських і зарубіжних ЗМІ вже писали про великі бізнес-інтереси Євгена Пригожина в африканських країнах і про його спроби вплинути на політичні процеси в них за допомогою привезених з Росії політтехнологів: наприклад, на Мадагаскарі. Не раз повідомлялося і про присутність в Африці російських найманців із пов’язаної з Пригожиним «ПВК Вагнера». Тепер мова йде і про використання Пригожиним місцевих мешканців для задач, які раніше виконувалися російськими співробітниками «Агентства інтернет-досліджень», хоча масштаб цієї діяльності поки можна назвати якщо не мізерним, то дуже обмеженим.
Джерело: Марк Крутов, для Радіо Свобода