Джерело: EU vs Disinfo
В верхньому ряду: Вашингтон і «секретні служби» США, Великої Британії, Польщі та Канади. Зліва направо: Джордж Сорос; Даля Грибаускайте; Вікторія Нуланд; Петро Порошенко; Гілларі Клінтон, Джо Байден, Міхеіл Саакашвілі.
Як же насправді впливає дезінформація на поведінку людей?
На цьому тижні ми отримали уявлення про відповідь на це питання, коли в Україні розгорілися запеклі протести після листа, нібито авторства Міністерства охорони здоров’я України, в якому містилася неправдива заява про те, що в країні зареєстровано 5 випадків захворювання на коронавірус. Служба безпеки України пізніше з’ясувала, що лист було підроблено за межами України, але збитку вже було завдано. Люди вийшли на вулиці, запекло протестуючи проти прибуття українців, евакуйованих із міста Ухань в Китаї.
Страх, дезінформація та низький рівень довіри владі виявилися вибухонебезпечною сумішшю, а прокремлівські ЗМІ цим насолоджувалися.
Роками зображуючи Україну нацистською і русофобською країною, прокремлівські ЗМІ вхопилися за можливість все це зв’язати воєдино, заявляючи, що ненависть українців до росіян тепер переродилася в ненависть до власного народу, і що українці думають, як нацисти, і дотримуються нацистських принципів щодо того, що хворих необхідно знищувати.
Це, звісно, не єдиний випадок, коли прокремлівські пропагандисти використали світові проблеми охорони здоров’я як зброю. Лише минулого тижня посадові особи США попередили про те, що тисячі пов’язаних з Росією акаунтів в соцмережах розпочали координовану кампанію з поширення дезінформації про коронавірус, що перешкоджає зусиллям світової спільноти по боротьбі з ним, і звинувачуючи владу США в його поширенні.
Але в Україні протести через коронавірус стали шансом для прокремлівських ЗМІ випорснути нову порцію отрути в черговій спробі дискредитувати протести на Євромайдані, які жорстоко придушували рівно шість років тому. Майдан і коронавірус поєдналися в мізках українців; протести проти коронавірусу стали символом Майдану, як заявляють прокремлівські ЗМІ, додаючи, що українці ненавидять один одного і готові вбивати, і що з огляду на це Україна становить небезпеку для Європи.
Ці дезінформаційні наративи не тільки спрямовані на підрив української демократії та її європейського курсу. Вони ще й грають на руку спробам Кремля зобразити агресію збройних сил Росії на сході України як громадянську війну. У той час як збройні формування за підтримки Росії продовжують порушувати Мінські угоди, прокремлівські ЗМІ пропонують неправдивий логічний зв’язок: якщо українці кидають каміння один в одного в маленькому селі через страх перед коронавірусом, хто б сумнівався, що вони стріляють один в одного на Донбасі?
Євромайдан: назад до витоків
Та облишимо протести проти коронавірусу, адже шоста річниця жорстокого придушення протестів на Євромайдані перетворилася в чергову можливість знову використати старі дезінформаційні наративи.
А сигнал було дано верхівкою Кремля, яка заявила, що влада України після Майдану служить зарубіжним панам, які прагнуть розділити Росію і Україну.
Хор прокремлівських ЗМІ заходився підспівувати, заявляючи (знову!), що колишній віцепрезидент США Джо Байден разом із колишньою співробітницею Держдепартаменту США Вікторією Нулан, а також секретні служби США, Канади, Великої Британії та Польщі й неонацисти організували протести на Євромайдані задля того, щоб привести до влади олігархів.
Після шести років безупинної дезінформації починає здаватися, що у прокремлівських ЗМІ нарешті закінчилися нові приклади «західних ляльководів», яким можна приписати те, що вони стояли за протестами на Євромайдані. Але незважаючи на їхні спроби дискредитувати Євромайдан і саму Україну, народ України все ще сповнений оптимізму щодо майбутнього своєї країни і прагнення брати участь у демократичних процесах.
Пам’яті присвячується
Цей тиждень також був відзначений похмурою річницею вбивства Бориса Нємцова, російського опозиційного політика і колишнього заступника голови Уряду РФ. Борис Нємцов був убитий 27 лютого 2015 року за пару кроків від Кремля. В пам’ять про нього Прага слідом за Вашингтоном, Вільнюсом і Києвом назвала в честь вбитого політика площу поблизу посольства Російської Федерації.
Для нас усіх ця річниця слугує сумним нагадуванням про те, наскільки згубними можуть бути наслідки дезінформації та обману. Хочеться процитувати Жанну Нємцову, дочку Бориса Нємцова, яка дала нам інтерв’ю раніше в цьому місяці: «Якби не було цієї масштабної пропаганди, вбивство батька було б неможливим». Читайте інтерв’ю повністю тут.
Джерело: EU vs Disinfo