Спалах смертельно небезпечного коронавірусу 2019-nCoV у Китаї вже котрий тиждень не сходить із перших шпальт медіа в усьому світі. Швидке поширення не відомого до грудня 2019 року штаму вірусу по всьому світу спричинило паніку серед людей, що підігрівається фейковими новинами. І якщо деякі маніпуляції мають цілком невинний і відверто жартівний характер, то є медіа, що цілеспрямовано роздмухують ксенофобські, расистські й антиамериканські настрої, поширюючи конспірологічні статті про коронавірус. StopFake зібрав кілька найбільш поширених наративів, які агітпроп почав використовувати, щоб дестабілізувати ситуацію.
- Коронавірусом можна заразитися від бананів
У соціальних мережах, а також месенджері Viber уже місяць гуляє повідомлення про те, що переносником і джерелом зараження коронавірусом типу «n7n9» нібито можуть стати банани: «У філії Чуньмін лікарні Синьхуа вчора вночі загинули 23 людини – жінки і чоловіки, які були заражені вірусом n7n9. Найстаршому було 35 років, наймолодшому – рік, лікарі, що мали з ними контакт, перебувають у карантині. В новинах головного каналу попросили тимчасово не вживати банани, особливо привезені з півдня», – сказано в повідомленні. Насамперед в очі кидається те, що так званого коронавірусу n7n9 у принципі не існує, а з Китаю прийшов новий штам із назвою 2019-nCoV. Більше того, медики ніколи не повідомляли про те, що заразитися інфекцією можна від фруктів. Новий штам передається повітряно-краплинним шляхом від людини до людини; джерелом зараження можуть також бути тварини, адже вірус здатний до мутацій – що й трапилося в грудні 2019 року. Після появи інформації про «небезпеку бананів» багато користувачів месенджерів і соцмереж із гумором поставилися до цьому фейка, зазначаючи, що після його поширення в Україні почали дешевшати фрукти: «Спасибі тій чуйній людині, яка повідомила, що коронавірус передається бананами. Сьогодні банани в нашому дворовому магазині подешевшали на 8 гривень. Прошу також звернути увагу, що в ланцюжку зараження активно задіяні мандарини, хурма, манго. Манго особливо небезпечний», – жартують українці.
- Коронавірусом заражаються від посилок із Китаю
Ще один популярний фейк, зокрема, із популярного серед українців сайту AliExpress, стосується посилок із Китаю. Користувачі соціальних мереж цілком серйозно почали заявляти, що підхопити інфекцію можна від китайського товару, а сумнівної репутації медіа підхопили хвилю паніки й заходилися роздавати поради щодо того, як уникнути «можливого» зараження вірусом від посилки. Також поширився фейк про те, що Укрпошта нібито «спалює» всі відправлення з Китаю, працюючи при цьому в костюмах хімзахисту. Співробітники української пошти поквапились спростувати інформацію, заявивши, що отримувати товари з Китаю безпечно: «Жодних доказів, які б свідчили про ризик поширення коронавірусу через товари, поки не зафіксовано», – сказано в заяві Укрпошти. Там також запевнили, що «всі відправлення проходять сувору перевірку, рентген-огляд, заборонені й небезпечні речі не приймаються й не випускаються за кордон відповідно до норм Всесвітнього поштового союзу та Всесвітньої організації охорони здоров’я». Крім того, вірус не може існувати поза організмом людини тривалий час, повідомляє ВООЗ: із попереднього аналізу відомо, що коронавіруси довго не виживають на таких предметах, як листи чи посилки.
- Лікуватися від коронавірусу можна алкоголем, імуномодуляторами та гомеопатією
Спалах коронавірусу спричинив масу публікацій про те, як вилікуватися від інфекції або ж запобігти зараженню власними силами. І якщо користувачі соціальних мереж із посиланням на Міністерство охорони здоров’я почали рекомендувати«чоловікам, які, на відміну від жінок і дітей, найбільш піддані ризику зараження», з метою профілактики пити не менше ніж 250 грамів горілки, віскі або коньяку», то російські лікарі офіційно «знайшли спосіб лікування коронавірусу». Агітпроп почав активно поширювати новину про те, що російське Міністерство охорони здоров’я нібито може лікувати новий штам коронавірусу імуномодуляторами, які «ефективні при початкових проявах захворювання». Всі ці новини – фейк. На сьогодні не існує ніякого лікування цього штаму вірусу, вакцина наразі лише на ранній стадії розробки. Що ж до імуномодуляторів, то такі препарати застосовують у разі серйозних захворювань – при онкології або трансплантації органів. Однак переконливих доказів на користь того, що імуномодулятори допомагають одужати хворим на грип або респіраторну інфекцією, немає, що неодноразово підкреслювала колишній міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун. Точно так само не доведено клінічно ефективність гомеопатії чи застосування БАДів.
- У Китаї тисячі загиблих, тіла спалюють на сміттєвих заводах
У соціальних мережах також почала поширюватися «новина» з позначкою «не дивитися вагітним пенсіонерам», у якій розповідається про «реальну ситуацію» у Китаї. В повідомленні йдеться про те, що «люди вмирають просто на вулицях і в метро, тисячі загиблих доставляють просто на сміттєспалювальні заводи. Ніяких поховань… Їжа й ліки – обмежені ресурси, у магазинах закінчилися продукти… Китай може впасти – і схоже, що так і буде», – йдеться в повідомленні, що гуляє просторами інтернету. Ця безглузда інформація жодним чином не відповідає дійсності й покликана сіяти ще більшу паніку серед користувачів соцмереж. Станом на середу, 5 лютого, в цілому по країні загальна кількість випадків захворювання на коронавірус досягла 24 392 осіб. На сьогодні кількість загиблих у Китаї становить 494 особи. Водночас, відповідно до повідомлення китайських медиків, уже підтверджено 1028 випадків одужання інфікованих людей.
- В Україні зафіксовано коронавірус із Китаю
Після інформації про те, що коронавірус вийшов за межі Китаю, а випадки захворювання на новий штам зареєстрували в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, а також у Європі, Північній Америці й на Близькому Сході, українські медіа періодично почали публікувати дезінформацію про те, що вірус нібито зафіксували й в Україні. Всі такі новини виявилися фейком. Особливо швидко в українському інформпросторі поширилася неправда про те, що Київський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України «підтвердив» наявність штаму 2019-nCoV у столиці – докладний аналіз фейку читайте в цій статті журналістів StopFake.
- Коронавірус – секретна бактеріологічна зброя США
Не відомий раніше тип китайського коронавірусу став основною темою для дезінформаційної кампанії Кремля. Агітпроп із радістю вхопився за нову можливість обвинуватити в усьому Сполучені Штати і Євросоюз. Коментарі «експертів», які просувають теорії змови про те, що коронавірус – «секретна зброя» Заходу, заполонили російські медіа. «Бактеріологічна атака», «розробка американських лабораторій», «зброя в економічній війні з Китаєм», – як тільки агітпроп не називав спалах захворювання, обвинувачуючи у всьому західні країни. Всі ці теорії змови не мають під собою жодндої доказової бази і є лише домислами російської пропаганди. Коронавірус сам по собі не є новинкою для людства. Перші його штами, небезпечні для людини, фахівці зафіксували ще в 1960-х роках, продемонструвавши їхню здатність викликати респіраторні захворювання. На сьогодні, за різними даними, вчені виявили приблизно кілька десятків видів коронавірусу, сім із яких небезпечні для людини. Спалах коронавірусу в Китаї також спостерігається не вперше: в 2002-2003 роках коронавірус типу SARS-CoV став причиною смерті 774 людей. Із 2004 року в світі не було зареєстровано жодного випадку захворювання на атипову пневмонію, викликану цим штамом коронавірусу. В 2012 році ще один тип коронавірусу MERS-CoV зафіксували на Близькому Сході, де ризик зараження інфекцією існує дотепер.