Zdroj: Jurij Knjazev, pro The Insider
Partnerská organizace projektu „Právní iniciativa“ v Ingušsku byla zařazena na seznam tzv. „zahraničních agentů“ kvůli falešnému rozhovoru s vedoucím jejich kanceláře Magomedem Barachojevem. The Insider to sdělila tisková mluvčí organizace Ksenija Babič.
„Ministerstvo spravedlnosti uvedlo jako zdůvodnění citaci z falešného rozhovoru, který měl údajně vedoucí ingušské pobočky organizace poskytnout. (V inkriminovaném rozhovoru se měl vedoucí organizace přiznat k politické činnosti, agitaci, lobbingu a ovlivňování regionální politiky, kterou jakožto nezisková organizace provádět nesmí, pozn.red.) Žádné interview se ale nekonalo. Za prvé, vedoucí oranizace ze zásady žádné rozhovory neposkytuje, pouze komentáře na vyžádání médií. Žádné žádosti o vyjádření do médií ale organizace neobdržela. Za druhé, smyšlený rozhovor byl zveřejněn na webu, který byl zaregistrován na anonymní osobu několik dnů přes samotným zveřejněním rozhovoru (datum bylo taktéž zfalšováno). Stránka neposkytuje žádné informace o redakci, osobách, které ji spravují, ani kontakty na ně.
„Nyní zjišťujeme podrobnosti týkající se rozhodnutí ministerstva. Právníci budou případ studovat. Samozřejmě se proti tomuto rozhodnutí odvoláme, ale nejdřív musíme pochopit, jak co nejlépe na tuto situaci s falešným webem reagovat. Jedná se o nějakou novou formu nátlaku. Partnerská organizace „Právní iniciativa“ v Ingušsku prošla všemi kontrolami ministerstva spravedlnosti – jak plánovanými, tak neplánovanými, nebyly předloženy žádné stížnosti ani na naši dokumentaci, ani na nic jiného,“ informovala Babič.
Zástupce Fondu právní iniciativy vysvětlila, že rozhovor byl zveřejněn na webových stránkách „Kavkaz Live“. Jako autor materiálu je veden, „editor“ a jako datum zveřejnění je uvedeno 26. září 2019. Podle informací na webu, článek mělo okomentovat téměř 3 tisíce čtenářů, ale ve skutečnosti se ukázalo, že se jedná o spamy, vytvořené prostřednictvím botnetu.
Důkazy podle nichž byl Fond právní iniciativy Ingušska zařazen do registru „zahraničních agentů“ zůstávají nejasné. Členové organizace uvádějí jako důvod inkriminovaný rozhovor. Ministerstvo na své webové stránce uvádí toto: „Skutečnost, že organizace vykazuje znaky neziskové organizace vykonávající funkce zahraničního agenta, byla zjištěna při neplánovaném auditu dokumentů Ministerstva spravedlnosti Ruské federace pro Ingušskou republiku“.
Připomeňme, že zákon o „zahraničních agentech v Rusku platí od roku 2012 a jedná se o velmi účinný represivní nástroj ruského režimu vůči neziskovým organizacím. Ty pokud přijímají finance ze zahraničí – v jakémkoliv množství, a vykonávají činnost, která se dá nazvat „politickou“, jsou zapsáni na seznam organizací „vykonávajících funkci zahraničních agentů“, je jim tak radikálně omezeno státní financování, omezena spolupráce s veřejnou správou a jsou diskreditováni v očích veřejnosti.
Právní iniciativa spolupracuje s několika organizacemi zabývajícími se lidskými právy, včetně Memorialu, sítě advokacie v Čečensku, Human Rights Watch, ženskými právy apod. Jejich občanskoprávní agenda je trnem v oku místní ingušské vlády, což může být důvodem celé kauzy.