Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
Недільна програма «Время» розповіла про видворення з Німеччини двох співробітників російського посольства. Події, які передували цьому рішенню німецької влади, в програмі описали таким чином:
«Берлін заговорив із позиції highly likely та звинуватив Росію в тому, що вона нібито погано допомагає розслідувати вбивство Зелімхана Хангошвілі. <…> Цього літа його вбили в центрі Берліна пострілом у голову. Розслідування якось не просувається, і німці взяли та й оголосили персонами нон-грата двох співробітників нашого посольства. Багатьом це нагадало відомий епізод в британському Солсбері».
Виганяти з країни дипломатів через «погану допомогу в розслідуванні» – і справді дивний крок. Але претензії Німеччини до Росії полягають зовсім не в цьому.
Підозрюваний у вбивстві (до вироку суду його не можна називати вбивцею) – громадянин Росії із паспортом на ім’я Вадима Соколова. Як встановило розслідування The Insider, Bellingcat і Der Spiegel, справжнє ім’я цієї людини – Вадим Красиков, і він виїхав з Росії за безпосередньої підтримки влади: паспорта на ім’я Соколова немає в базі даних, і без допомоги деяких впливових органів він не зміг би перетнути кордон Росії.
У Росії в 2014 році Красикова оголосили в розшук за звинуваченням у вбивстві підприємця, але наступного року його розшук припинили, а вся інформація про цю людину загадковим чином зникла з баз даних МВС. Тому в Німеччині мало кого здивувало небажання Росії допомагати в розслідуванні (Росія так і не відповіла на запит Німеччини щодо особи підозрюваного, хоча встановити її за фото та відбитками пальців було б нескладно).
У заяві МЗС Німеччини зазначається про існування підозри в тому, що вбивство могло бути скоєно за розпорядженням органів влади України або Чечні. За інформацією журналу Der Spiegel, вислані з Німеччини дипломати є співробітниками російських спецслужб.
У зв’язку з убивством Хангошвілі міністр оборони Німеччини та лідер ХДС Аннегрет Крамп-Карренбауер заявила:
«Це вбивство завдає шкоди відносинам між Німеччиною і Росією. Докази є вагомими».
І зрозуміло, що маються на увазі зовсім не докази «поганої допомоги в розслідуванні».
Програма «Время» має рацію в одному: цей злочин дійсно нагадує замах на Сергія Скрипаля в британському Солсбері – там ймовірні злочинці теж прибули в країну з російськими паспортами на імена неіснуючих людей. Підозрювані у замаху в Солсбері були розпізнані як співробітники ГРУ.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider