Snímek webu Russia Today v ruštině
„Evropská unie a Spojené státy americké se připravují na úplnou cenzuru Internetu“ taková prohlášení plní ruská média posledních několik týdnů. Publikované materiály tvrdí, že zpráva britského analytického centra Chatham House je věnována tématu „totální kontroly“ informačního prostoru v Evropské unii a Spojených státech.
Takzvaní „odborníci“ v nich tvrdí, že západní země k této strategii přistoupily, neboť ve skutečnosti chtějí zvýšit vliv své vlastní propagandy. Podle ruských „analytiků“ je za tímto účelem „prováděn pokus o cenzuru internetu a zavedení kontroly všech informačních toků. Kromě toho se v textech neustále objevuje tvrzení, že Rusko rozhodně nešíří žádné dezinformace a že země Západu tento „fakt“ konečně začínají chápat.
„Dnes stále více lidí na Západě začíná chápat, že ruské kroky v Sýrii stabilizují situaci, že Rusko nezasahovalo do amerických voleb a že úloha Ukrajiny v případu katastrofy MH17 by měla být přezkoumána. Tohoto pochopení se však vůdci západních zemí obávají. Po analýze situace se rozhodly zavést cenzuru informačních toků,“ uvádí další „expert“ kanálu Russia Today v ruštině.
Britský think tank Chatham House v říjnu skutečně vydal zprávu, ta se však internetové cenzuře vůbec nevěnuje. Dokument analyzuje šíření propagandy v sociálních sítích a médiích a také se zamýšlí nad konfrontací západních zemí s dezinformacemi v budoucnosti. Nejedná se o výzvu k „úplné kontrole“ internetu, ale pouze o analýzu prvků informační války. Zpráva zdůrazňuje, že dezinformace jsou jednou z hlavních hrozeb pro demokracii v moderním světě.
Britští vědci nazývají Rusko hlavním zdrojem dezinformací na světě. Podle dokumentu používá Kreml všechny dostupné metody šíření lživých informací o klíčových tématech, jako sestřelení letu МН17, prezidentské volby v USA nebo otravu bývalého ruského špiona Sergeje Skripala ruskými agenty. Zpráva také uvádí, že svůj podíl v šíření dezinformací o Spojených státech a Evropské unii mají také Severní Korea, Írán a Čína, přičemž se na nich podílí několik desítek státníků, politiků i herců.
Britští analytici nabízejí několik metod, jak čelit takovému přílivu lživých informací. Patří mezi ně omezení monopolů mezi společnostmi, které poskytují kybernetické služby. Dále pokročilé vzdělávání zaměstnanců na všech úrovních státní správy. Dále zdokonalení spolupráce analytiků z různých oblastí, volebních komisí, komunikačních expertů, novinářů, zákonodárců a občanské společnosti. Ale hlavním bodem na tomto seznamu je reforma novinářské komunity a zvýšení úrovně důvěry vůči médiím a politickým činitelům. K dosažení tohoto cíle vědci nedoporučují omezovat svobodu slova a zavádět cenzuru, ale zlepšovat demokratické mechanismy k zajištění úplné transparentnosti práce médií. K tomu by mělo sloužit uvádění zdrojů financování médií i přesné informace o tom, kdo je vlastní.
„Reforma sdělovacích prostředků, která zahrnuje restart národních regulačních orgánů, zpřesnění zákonů o hospodářské soutěži. Měla by být zvažována spolupráce s antimonopolními úřady, občanskou společností a novináři. Místní žurnalistika by měla být také řádně financována “(s. 40–41).
Rovněž se zdůrazňuje, že je nutné aktualizovat kodex žurnalistické etiky a standardů. Navzdory skutečnosti, že novináři jsou povinni dodržovat zásadu pravdivosti informací, porušení tohoto odstavce o pověsti médií, která šíří lži, nijak neškodí. Vědci se domnívají, že v ideálním případě by tito novináři nebo média, která zveřejňují nepravdivé informace, měli nakonec ztratit důvěru čtenářů. Shrnutí zprávy znovu zdůrazňuje, že všechny inovace musí být zavedeny postupně a demokratickým způsobem, aby nedošlo k porušení svobody slova.
Zde jsou k nahlédnutí snímky webů, na nichž se daná dezinformace objevila a doprovodné materiály:
Snímek webu Chatham House.
Snímek webu Chatham House
Snímek webu Chatham House