Едвард Сноуден дав «France Inter» ексклюзивне інтерв’ю, яке повністю транслювалося 17 вересня 2019 року. Його фрагменти оприлюднювалися раніше.
Колишній співробітник ЦРУ та АНБ, якого США розшукують за розголошення таємних урядових документів, перебуває з 2013 року в Росії, де йому надано притулок. В інтерв’ю він визнав, що з радістю прийняв притулок у Франції, якби президент Макрон надав йому захист. Водночас Сноуден сказав, що «єдине місце, де американський інформатор має можливість говорити, – не в Європі, а тут [у Росії – ред.]». Він зазначив, що «це питання стосується не лише Франції. Це західний світ, це система, в якій ми живемо. Захист інформаторів – це не ворожа дія. Прийняти когось на зразок мене – не означає напасти на Сполучені Штати». Сноуден подавав прохання про притулок у багатьох країнах, у тому числі до експрезидента Франції Франсуа Олланда у 2013 р., проте безрезультатно.
Тему інтерв’ю Сноудена охоче підхопило російське інформаційне агентство ТАСС. Крім розмови із «France Inter», нещодавно з’явилося ексклюзивне відеоінтерв’ю для «The Guardian». У ньому, в свою чергу, Сноуден говорить, що Росія – одна з найкрасивіших країн світу, а росіяни обожнюють мир. Він також зазначив, що «країні, політичні проблеми якої є легендарними, про проблеми з правами людини в якій ми чуємо щодня, нарешті вдалося показати промінчик світла у сфері прав людини», маючи на увазі, звісно, себе. Однак причини надання притулку – зовсім інші, що опосередковано підтверджує сам Сноуден. Згідно з його словами, російські служби не раз пропонували йому співпрацю. На доказ того, що він не прийняв пропозицію, він каже, що «інакше жив би у палаці». Попереднього дня ТАСС процитував Сноудена, який заявив, що хотів би повернутися до США. Тема з’являється також в інтерв’ю «France Inter», в якому колишній агент ЦРУ повторює, що надав би перевагу Європі, а не Росії.
Умовою повернення до США Сноуден назвав «об’єктивне розслідування його справи». Сноудена звинувачують у шпигунстві. За кожне звинувачення у зв’язку з серйозним порушенням безпеки та національних інтересів йому загрожує по 10 років ув’язнення (в США вироки сумуються). Він хотів би використати на свій захист аргумент діяльності в інтересах суспільства. Такої конструкції в законодавстві США немає.
Серія нещодавніх інтерв’ю з Едвардом Сноуденом пов’язана із тим, що 17 вересня вийшла друком його книга «Permanent Record». Департамент юстиції США подав судовий позов, в якому вимагає отримати виручку від продажу книги. Відомство аргументує це тим, що інформація, яку Сноуден розмістив у книзі, опублікована з порушенням договірних зобов’язань та довіреностей. «Розвіддані повинні захищати наш народ, а не забезпечувати особисту вигоду», – сказав генеральний прокурор Г. Захарі Тервіллігер. «Цей позов забезпечить, що Едвард Сноуден не отримає жодної грошової вигоди від того, що не виправдав наданої довіри». У Twitter Сноуден прокоментував позов, опублікувавши посилання на книгу із підписом: «Це книга, яку уряд не хоче, щоб ви читали». Міністерство юстиції наголошує, що позов не має на меті зупинити чи обмежити розповсюдження книги колишнього агента.
ВМ
Джерела: ТАСС, ТАСС, The Guardian, France Inter, The Washington Post
Fot. Laura Poitras / Praxis Films