Джерело: EU vs Disinfo
Шведський професор, який нібито пропонує канібалізм як засіб стримування кліматичних змін, опинився у центрі уваги телешоу кремлівського обер-пропагандиста Дмитра Кисельова:
Поняття гріха в лібералізмі ліквідовано. Грішне оголошене праведним, і ось, будь ласка, вже і їсти подано. Вам шматочок носа, вухо – похрумтіти хрящиком, може, запечені жіночі груди або є просто із гриля реберця людські пообгризати? Цілком у кухонному тренді. Ласуючи всім цим, ви до того ж благородно вирішуєте проблему продовольчої стійкості людства і оберігаєте планету від глобального потепління. Будьте свідомими, їжте один одного. Взагалі, якщо серйозно, то докотилися. Під виглядом прогресу нам пропонують відверто деградувати, уподібнюючись вже дикунам.
Цей приклад дезінформації не виник з нізвідки. Він тісно пов’язаний із колоніальною, гомофобною і расистською традицією, і, перш ніж став легкотравним для Кисельова, маринувався понад тиждень.
Так що ж сталося? Що насправді сказав професор Седерлунд?
Що ж, по-перше, він ніколи не пропонував боротися зі змінами клімату за допомогою канібалізму. Він є фахівцем у сфері маркетингу і займається вивченням динаміки, що стоїть за різними харчовими табу: комахами, личинками – і людською плоттю. В широко відомому інтерв’ю для шведського телеканалу TV4 він припустив, що може настати момент для переоцінки заборонених продуктів. З інтерв’ю ви можете ознайомитися тут (шведською мовою):
Інтерв’юер: Однак ви не вважаєте, що з цим буде… як із комахами, які стали досить поширеними й популярними… Багато хто говорить про них, навіть відомі кухарі говорять про них, припускаючи, що це позитивно вплине на клімат. Чи не вважаєте ви, що аналогічне може статися і з вживанням людського м’яса?
Седерлунд: Ні, це малоймовірно. Якщо мова про комах, то їх вживання не таке популярно, як може здатися, принаймні не в західному світі, навіть з огляду на те, як багато про це говорять. Незважаючи на те, що близько двох мільярдів людей їдять комах на постійній основі, це відбувається не на Заході. Щоб визначити ставлення людей до комах у їжі, було проведено кілька досліджень, але очевидно, що дуже, дуже небагато людей приходять в захват від цієї ідеї. А людське м’ясо – це ще більш високий ступінь відрази.
Інтерв’юер: Я вважаю, що ми повинні бути вдячними…
Седерлунд: Але якщо йдеться про ситуацію, коли ми дійсно повинні робити все можливе по відношенню до різних питань клімату та сталого розвитку, важливо порушити й це питання.
Хронологія дезінформації
Розвиток цієї історії є практично ідеальним прикладом створення «фактоїда» – за визначенням словника Merriam-Webster, «придуманого факту, який вважається правдою на підставі того, що він був опублікований». Неправдивого повідомлення, яке повторювали так часто, що багато людей повірили в його правдивість. Справжнє висловлювання доктора Седерлунда передавалося різними каналами і в процесі невірно тлумачилося, спотворювалося і змінювалося. Цей процес дуже схожий на дитячу гру під назвою «зіпсований телефон»:
- 3 вересня в ефірі шведського телеканалу вийшла програма з інтерв’ю професора Магнуса Седерлунда із Стокгольмської школи економіки. У цьому інтерв’ю Седерлунд не пропонував канібалізм як захід протидії зміні клімату;
- 4 вересня газета Epoch Times публікує матеріал, в якому стверджується, що шведський дослідник виступає за вживання людського м’яса в боротьбі з нестачею продовольства у зв’язку зі зміною клімату. Автор матеріалу посилається на інтерв’ю, що вийшло на шведському телеканалі TV4, однак твердження автора абсолютно не співвідносяться з тим, про що говорив професор Седерлунд у своєму інтерв’ю.
- 5 вересня англійська версія «Супутника» публікує статтю, в якій заявляє, що шведський професор всерйоз обговорює ідею поїдання людьми один одного як засіб порятунку клімату.
- 6 вересня Breitbart News публікує у Twitter посилання на статтю, яка дублює твердження в Epoch Timesо про те, що професор Седерлунд пропонує скоротити викиди парникових газів за допомогою канібалізму. Єдиним джерелом статті вказано шведський телеканал.
Після публікації на «Супутнику» російські ЗМІ почали поводитися з цією історією як з фактом: «Для боротьби із глобальним потеплінням шведський учений запропонував каннібалізм»»; «Хотів би хоча б скуштувати: шведський учений закликав їсти померлих людей» (10 вересня); «В Європі закликали порушити головне моральне табу» (11 вересня). Зрештою невірно процитованого професора Седерлунда зробили доказом морального розкладання західної цивілізації. The Insider провів ґрунтовне дослідження історії в контексті того, як вона висвітлювалася в Росії.
На той час, коли історії була надано високу честь і вона з’явилася в шоу Кисельова, все, що було сказано в оригінальному інтерв’ю, було забуто як недоречне. Фактоїд сформувався повністю. Кисельов підлив ще трохи олії у вогонь, додавши до повідомлення ще й тему расизму.
Сам же професор готовий лише скуштувати, щоб показати приклад іншим. Конкретно – африканцям. Адже там найбідніший континент. Так зняти консервативні табу і дозволити їм їсти один одного. І продовольча стійкість, на думку професора-шведа, буде забезпечена, і моральний тягар знято, та й в Швеції кліматично стане звично прохолодніше.
«Знищіть усіх дикунів»
Стаття Кисельова, ілюстрована портретом угандійського диктатора Іді Аміна і численними посиланнями на недолугого президента/імператора Центральноафриканської Республіки Жана-Беделя Бокасса, ретельно встановлює зв’язок між канібалізмом та африканцями. Кисельов пророкує, що ліберальна ідея перетворить європейців у «дикунів».
Історично концепція канібалізму використовувалася для засудження певних культур як примітивних або навіть нелюдських. Звинувачення в канібалізмі використовувалися європейськими колоніальними державами, такими як Росія, для виправдання завоювань, політики імперіалізму та утвердження культурної переваги. Однак реальних випадків систематичної практики канібалізму мало. Кисельов повертається до старої імперіалістичної традиції, зображуючи Росію більш моральною, ніж Захід, що розкладається, і більш цивілізованою, ніж дикуни в Африці.
Більшість задокументованих випадків канібалізму були пов’язані з екстремальними ситуаціями, корабельними аваріями, катастрофами, сильним голодом, блокадами тощо. В інших випадках канібалізм є частиною злочинів і/або наслідком психічних розладів. Телеканал Росія 1 повідомляв про такий випадок у лютому 2019 року, коли жителька Хабаровська вбила квартиранта – ймовірно, з метою його поїдання. Чи перебувала хабаровчанка під впливом ліберальних ідей – залишається невідомим.
Джерело: EU vs Disinfo