Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
НТВ в рамках програми «Основано на реальных событиях» випустило вже четверту серію фільму «Новачок із Солсбері», присвяченого замаху на Сергія Скрипаля. Версія, викладена у цьому випуску, воістину сенсаційна: Скрипаль брав участь у складанні знаменитого досьє Крістофера Стіла, в якому йшлося про російські контакти Дональда Трампа, після чого британські спецслужби вирішили його прибрати.
Для розминки автори фільму намагаються спростувати причетність агентів ГРУ до отруєння Скрипаля та його доньки. Роблять вони це таким чином:
«Ці кадри помітно пожвавили майже згаслий інтерес світової громадськості до справи Скрипаля. У кадрі двоє. Вештаються по Солсбері, насолоджуються краєвидами. Відразу ясно: замислили щось лихе».
Те, що ці двоє – упізнані співробітники ГРУ, які прилетіли до Великобританії під вигаданими іменами, а їх переміщення між Лондоном і Солсбері напередодні дня отруєння та у самий цей день неможливо скільки-небудь переконливо пояснити, не допускаючи їх причетність до замаху, авторів фільму не хвилює. Втім, на цих подробицях вони не зупиняються.
Далі йде основна частина сенсації: виявляється, куратором Скрипаля в MI5 був не хто інший, як Крістофер Стіл – той самий, який після виходу у відставку створив приватну фірму Orbis Business Intelligence і склав досьє щодо російських контактів Дональда Трампа під час його виборчої кампанії. Це досьє НТВ називає фейком; так це чи не так, але розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера викладену в ньому інформацію не підтвердило.
На думку авторів фільму, Стіл залучив до складання досьє свого колишнього підопічного Скрипаля. Те, що з 1999 року Скрипаль не працював у ГРУ, а в 2006 році й взагалі був засуджений за шпигунство і з цієї причини не міг нічого знати про діяльність російських спецслужб у 2015-2016 роках, авторів знову ж таки не цікавить. За їхньою логікою, ніяка обізнаність і не була потрібна: досьє все одно фейкове. Щоправда, все одно залишається незрозумілим, навіщо для його складання потрібен був колишній подвійний агент: у колишнього британського розвідника інформації про роботу російських візаві було цілком достатньо.
Але у бригади НТВ є доказ: виявляється, у Солсбері Стіл і Скрипаль жили на одній вулиці! Коментарі зайві. Другий доказ: у складанні досьє брав участь агент MI5 Пабло Міллер, який безпосередньо вербував Скрипаля. Щоправда, жодної інформації про це в публічному доступі не було і немає, але, виявляється, лише тому, що британська влада переконливо попросили пресу про це не повідомляти. Такий ось рівень аргументації.
Цю підступну операцію у фільмі викриває Енні Машон, представлена як колишня співробітниця MI5. Вона дійсно там працювала, але звільнилася в 1997 році і з того часу займається поширенням викривальних конспірологічних версій: і про замах на Муаммара Каддафі, який нібито готувався MI5, і про те, що теракти 9 вересня 2001 були організовані американськими спецслужбами, і про багато чого іншого. Багато разів вона виступала і на каналі RT, розповідаючи про «антиросійські провокації» своїх колишніх колег. Справа Скрипаля, зрозуміло, теж не залишилося поза її увагою.
За версією НТВ Скрипаля, який «занадто багато знав», знадобилося прибрати, заодно влаштувавши антиросійську провокацію, аби відвернути увагу британців від проблем із Brexit і тим самим підтримати уряд Терези Мей, що стрімко втрачає популярність. Для цього авторам фільму необхідно було відвести підозри від «туристів із ГРУ» з паспортами на імена Руслана Бошірова та Олександра Петрова, тому вони стверджують, що отрута не було нанесена на ручку дверей будинку Скрипаля, а отруїли його і доньку в якийсь інший спосіб. У хід йде давно викрита брехня про те, що випари отруйного гелю настільки отруйні, що нанести його не можна без костюмів хімзахисту (насправді «Новачок» – речовина нелетка). Як експерт з хімічної зброї у фільмі виступає чомусь директор музею ППО Юрій Кнутов.
У свою чергу, аби «виправдати» ручку дверей, намагаються поставити під сумнів історію з отруєним поліцейським Ніком Бейлі: інформація про те, що він отруївся саме під час відвідування будинку Скрипаля, спливла у пресі не відразу після подій, а слова поліцейського про те, що, коли він відчув себе погано, його зіниці звузилися до розміру голкового вушка, коментують знущально: мовляв, у цій ситуації він не забувся подивитися у дзеркало. Те, що він міг дізнатися про цей симптом від своїх близьких або від лікарів, які його лікували, авторам на думку не спадає.
А вершиною цієї піраміди доказів стає карколомна заява все того ж директора музею ППО Кнутова: протиотруту для «Новачка» розробляли у військовій лабораторії у Портон-Дауні неподалік від Солсбері і випробовували на морських свинках (звідки директор музею знає такі подробиці, глядачеві не повідомляють). А Скрипаль тримав у себе вдома саме морських свинок! Ну от як тут не повірити у підступний задум спецслужб.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider