Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
РІА «Новости» в матеріалі з назвою “Країна-жебрачка”. Експерт оцінив слова ізраїльського експосла про Україну» розповідає про інтерв’ю, яке колишній посол Ізраїлю в Україні Цві Маген дав телеканалу ITON.TV:
«Ізраїльський дипломат Цві Маген назвав українську мову і державність вигаданими. Коментуючи цю заяву в ефірі радіо Sputnik, політолог Юрій Свєтов висловив думку, що всі роки «незалежності» Україна живе в ненависті.
Колишній посол Ізраїлю в Москві і в Києві Цві Маген вважає, що Україні довелося вигадувати мову та державність. Про це він заявив в інтерв’ю інтернет-телеканалу ITON-TV.
«Україні – нинішній, новій – довелося з нічого творити державу… вигадувати мову і державність», – сказав він. Зі слів дипломата, до цього «ніякої України не було».
«Слова колишнього посла звучать досить жорстко. Але це людина, яка працювала і в Україні, і в Росії, – мабуть, з огляду на це й порівнює… Нинішня Україна створена на запереченні: ці майже тридцять років «незалежності» вона витратила на відторгненні від Росії, на доведенні того, що Україна «краща» від Росії. А на запереченні країну, мову та народ будувати дуже складно. Адже не може країна жити в постійній ненависті – коли Росію, пов’язану з Україною безліччю усіляких ниток, називають «агресором», відкидають російську мову. Це тупиковий шлях. В підсумку Україна перетворилася в країну-жебрачку, яка вимагає позики по всьому світу. У країну, яка вимагає від інших держав жертвувати своїми інтересами заради того, щоб підтримувати її в протиставленні Росії. Всі ці речі гублять Україну», – вважає Юрій Свєтов».
Як бачимо, образлива фраза про «країну-жебрачку», винесена в заголовок, належить зовсім не ізраїльському дипломату, а «експерту» – російському самопроголошеному політологу, колишньому завідувачу відділу райкому КПРС, члену якихось «Санкт-Петербурзької академії історії науки і техніки» та «Академії журналістики» (про такі організації інтернет нічого не знає) Юрію Свєтову. А ось що насправді в тому інтерв’ю, на яке посилається РІА, сказав про Україну Цві Маген:
«У них вже все є. У них є прекрасна країна, чого там тільки немає. І народ непоганий, і так далі. Сусіди погані. З сусідами не пощастило. У цьому плані Україна так чи інакше повинна вижити, вистояти, вистраждати, і потім вибудувати своє майбутнє, а не тільки отримати якийсь там акт про оголошення незалежності. Ще треба за нього постійно боротися.
Незалежність потрібно постійно відстоювати. Незалежність – це і політична, і економічна, і культурна, якщо хочете, в багатьох площинах. Нинішній новій Україні довелося з нічого творити державу, до цього не було ніякої України як держави. Не було державності, довелося її вигадувати заново, включаючи мову».
Далі Маген порівнює Україну зі своєю країною – Ізраїлем, якому після проголошення незалежності довелося вирішувати схожі проблеми: у нього теж не було досвіду власної державності, державна мова перебувала у процесі формування, а оточення було вороже налаштованим.
«І почали непогано, – продовжує колишній посол. – Почали розробляти і економіку, і політику, і освіту, й культуру, але не все просто. Україна ще на сучасному етапі перебуває у стані, умовно кажучи, розвитку і відстоювання своєї незалежності. У неї великий потенціал; якщо правильно все піде куди треба, вона може розвинутися».
Маген давав інтерв’ю ізраїльському російськомовному каналу і говорив російською мовою, якою володіє цілком вільно, але, мабуть, не взяв до уваги властиву слову «вигадувати» певну негативну конотацію ( «вигаданий» у сенсі «той, що не існує насправді»). З контексту зрозуміло, що сенс його заяви полягає в тому, що при створенні державних інституцій не було історичного досвіду, на який можна було б спертися, а норми єдиної державної української мови ще треба було сформувати. В останньому випадку, щоправда, Маген неточний: українська літературна мова цілком сформувався вже до початку минулого століття.
Так чи інакше, ізраїльський дипломат високо оцінює українську державу і говорить про її непогані перспективи, але РІА вибудовує свою концепцію, вчепившись за одне не зовсім точно вжите слово.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider