Джерело: The Insider
У першій частині розслідування The Insider разом зі своїми партнерами Bellingcat і BuzzFeed розповів про підозрілі поїздки в Росію помічників Маттео Сальвині — віце-прем’єра Італії й лідера вкрай правої партії «Ліга Півночі». Джанлука Савоїні й Клаудио Д’Аміко по черзі літали в Москву по кілька разів на місяць, причому назад воліли повертатися чартерними рейсами. Одним із можливих пояснень цього може бути транспортування значних сум готівкою (з більш ранніх публікацій італійських ЗМІ відомо, що Савоїні, надаючи послуги лобістам інших країн, раніше волів отримувати кошти саме готівкою, яким би старомодним це сьогодні не здавалося). У цій частині розслідування ми розповімо нові подробиці про угоду, яку Савоїні обговорював із якимись росіянами й метою якої було фінансування кампанії партії «Ліга Півночі» на виборах у Європарламент під прикриттям операції з поставки палива. The Insider, Bellingcat і BuzzFeed вдалося ідентифікувати двох російських учасників зустрічі й з’ясувати, який стосунок вони мають до російської влади. (Версію Bellingcat див. тут, версію BuzzFeed – тут).
Угода, внаслідок якої «Ліга Півночі» мала отримати кілька десятків мільйонів доларів, обговорювалася в московському готелі «Метрополь» 18 жовтня 2018 року. Під час розмови Савоїні, судячи з аудіозапису, постійно обіцяє надавати Росії підтримку й говорить про спільні цінності Кремля та європейських вкрай правих.
На аудіозапису чути голоси трьох росіян, які у процесі обговорення схеми фінансування уточнюють, що їм знадобиться підтримка Володимира Плігіна (екс-депутата й радника В’ячеслава Володіна) і когось «віце-прем’єра» (ймовірно, Дмитра Козака).
З ким зустрічався Савоїні
The Insider, Bellingcat і BuzzFeed вдалося ідентифікувати двох із трьох російських учасників зустрічі — це Андрій Юрійович Харченко, соратник Олександра Дугіна (офіційно виступає як представник Євразійського руху) й Ілля Андрійович Якунін — менеджер, що працював у різних компаніях, пов’язаних із державними інвестиціями.
Цікаво, що за день до зустрічі в «Метрополі» Савоїні зустрічався з Олександром Дугіним (це підтверджується фотографіями), в той час як сам Сальвіні, відповідно до повідомлень італійської преси, зустрічався із Дмитром Козаком в офісі Плігіна.
Сам Плігін у розмові з The Insider заявив, що не збирається коментувати зустріч у «Метрополі», оскільки «не має жодного стосунку до цих людей». Але це неправда. З 2002 по 2016 рік Ілля Якунін відповідав за іноземні інвестиції в компанії «Агентство прямих інвестицій», контрольованій ТОВ «Резервтрастком», співзасновником і акціонером якої є Плігін.
Плігін, у свою чергу, має давні зв’язки із Дмитром Козаком: ще у 1993 році вони разом заснували юридичну компанію ЮСТ. Козак же знайомий із Путіним ще по пітерській мерії й був головою виборчого штабу Путіна в 2004 році.
Якщо порівняти голос одного з росіян на зустрічі в «Метрополі» з інтерв’ю Якуніна телеканалу «Архыз 24» (є й такий!), стає очевидно, що це голос однієї й тієї самої людини. Про всяк випадок ми відправили обидва зразки фахівцям із лабораторії Денверського університету, які провели експертизу й підтвердили ідентичність голосів, ґрунтуючись на порівнянні інтонації, особливостях мови й частоті звуку.
Другий ідентифікований учасник зустрічі – Андрій Харченко є більш загадковим персонажем. Хоча він і називає себе учасником дугінського Євразійського руху, ні прес-служба руху, ні давні його учасники, з якими поспілкувався The Insider, не змогли пригадати це ім’я.
Харченко також не значиться в жодних базах даних як власник або менеджер яких-небудь компаній, тому чим він офіційно заробляє на життя – не зрозуміло.
Він народився у 1980 році в Азербайджані, через 15 років отримав російське громадянство, потім захистив кандидатську з філософії – його опонентом на захисті був Дугін (137-сторінкова дисертація уродженця Азербайджану критикує вільне переміщення людей і пояснює, чому робити селфі аморально).
Харченко пояснив The Insider, що свою позицію він зазвичай висвітлює у статтях, які пише під псевдонімом (псевдонім так і не назвав), і на запитання про те, як йому вдається налагоджувати контакти із західними політиками, відповів, що це «результат довгої і складної роботи», про яку пообіцяв розповісти після повернення з відрядження, після чого перестав виходити на в’язок.
Харченко супроводжував Дугіна в багатьох закордонних поїздках, включаючи поїздку в Туреччину в 2016 році, де вони зустрілися з кількома турецькими політиками, після чого їм навіть вдалося привезти деяких із них (зокрема, й двоюрідного брата Ердогана Мехмета Мутлу) у Крим. Цікаво, що при перельоті в Туреччину Харченко використовував службовий паспорт, хоча, нагадаємо, у жодній з баз даних він не значиться як чиновник або співробітник держкорпорації.
Одним із супутників Дугіна й Харченка під час поїздки в Туреччину став ексдепутат Олег Лебедєв.
Лебедєв співпрацює з РІСІ (аналітичний центр Служби зовнішньої розвідки) і має тісні зв’язки з відомим Костянтином Малофєєвим.
Нагадаємо, раніше The Insider уже писав, що співробітники СВР часто використовують різні недержавні організації як привід для закордонних поїздок (докладніше про це в матеріалі «Штірліц близький до провалу. Мерія Москви виклала у відкритий доступ адреси понад тисячі співробітників СВР»). Судячи з усього, однією з таких організацій міг бути і Євразійський рух.
Джерело: The Insider