Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
«Вести» в матеріалі під назвою «Демократи США підтвердили втручання у вибори в Росії», заявляють:
“На своїй сторінці в Facebook лідер демократів у палаті представників американського Конгресу Стені Хойер підтримав російських “опозиціонерів”, які влаштовують заворушення під приводом мітингу за “чесні вибори”.
Судячи з усього, влада Сполучених Штатів більше не має наміру приховувати свою причетність до незаконних акцій у Москві. <…>
Відкрита підтримка активістів членом Конгресу США явно вказує на те, що американці досі дотримуються політики втручання у внутрішні справи інших держав. Заради власної політичної вигоди вони готові порушувати зовнішній суверенітет будь-якої з країн».
Ось повний переклад поста Стені Хойера у Facebook:
«Я солідарний з російським народом і особливо з протестувальниками у Москві, які прагнуть відновити демократію в своїй країні за допомогою вільних і справедливих виборів та реалізації виборчих прав. Наступ режиму Путіна на свободу слова і переслідування опозиційних кандидатів має стривожити світ, і Конгрес Сполучених Штатів уважно стежить за розвитком подій.
Я закликаю російську владу звільнити політв’язнів, припинити арешти мирних демонстрантів і дозволити кандидатам від опозиції балотуватися без утисків. Конгрес підтримує тих, хто в Росії прагне до демократії і уряду, вільного від нестримної корупції».
Очевидно, що нічого, крім моральної оцінки, тут немає. Але «Вести» в одному короткому матеріалі двічі елегантно підміняють поняття. Перш за все, те, про що вони говорять, написали не «демократи», а один конкретний політик – лідер демократичної більшості в Палаті представників – на своїй власній сторінці в Facebook. Це не заява від імені партії, а особиста думка одного її члена.
Але ще важливішим є те, що «Вести» прирівнюють вираз схвалення однієї зі сторін конфлікту до втручання у внутрішні справи. Якщо погодитися з такою позицією, то доведеться визнати, що і російські політики раз у раз втручаються у внутрішні справи закордонних країн. Так, у квітні, коли в Сербії проходили масові акції опозиції з вимогою відставки президента Олександра Вучича, депутат Держдуми Олексій Журавльов не тільки відкрито підтримав одну зі сторін, але навіть закликав її до рішучих дій, заявивши:
«Владі Сербії на чолі з президентом республіки Олександром Вучичем не можна піддаватися на провокації опозиції, яка організувала протести, – необхідно в рамках Конституції країни “заспокоїти” маніфестантів».
Та й сам Володимир Путін у червні, незадовго до виборів у Верховну Раду України, дав Оліверу Стоуну інтерв’ю, значна частина якого була присвячена одному з лідерів партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктору Медведчуку. Путін, зокрема, сказав про нього таке:
«Він належить до такої категорії людей, яка виступає за незалежність, за зміцнення незалежної України, але в той же час вважає, що цього ефективніше домагатися шляхом розвитку співробітництва з Росією. І я думаю, що він значною мірою правий».
А почувши від інтерв’юера, що, за даними соціологів, рейтинг партії Медведчука зростає, Путін заявив:
«Якщо так, то це ми можемо тільки вітати саме в силу того, що він і його партнери по партії виступають за відновлення відносин з Росією. Хіба ми можемо цього не вітати? Звичайно, ми вітаємо. Я знаю його вже давно, він людина слова. Якщо він щось говорить, він це робить».
Таким чином «Вести» з їхнім розширеним трактуванням поняття «втручання» роблять досить ризиковану заяву: за цією логікою їх претензії до Стені Хойера та Демократичної партії можна переадресувати тому політику, якого вони найменше хотіли б критикувати.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider