Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
РИА «Новости» повідомляє:
«Троє активістів Революційної комуністичної партії затримані у Вашингтоні неподалік від Білого дому за спалення американського прапора, повідомляє газета Washington Examiner. Інцидент стався на День незалежності США приблизно за годину до того, як президент Дональд Трамп відбув із Білого дому, аби виголосити промову біля Меморіалу Авраама Лінкольна.
Активісти, котрі спалили прапор, виступають проти Трампа і закликають до “світу без Америки”. Секретна служба затримала Грегорі Джонсона і щонайменше двох його соратників».
Грегорі Джонсон дійсно спалив американський прапор перед Білим домом. І його дійсно заарештували, але зовсім не за спалення прапора.
Справа в тому, що спалення державного прапора в США не заборонено – на відміну від Росії, де за такий вчинок за статтею 329 Кримінального кодексу можна отримати рік позбавлення волі. У 48 із 50 штатів колись діяли закони, що визначали злочином наругу над державними символами. Але Верховний суд у 1989 році ухвалив рішення, згідно з яким спалення прапора є, по суті, виразом певних політичних поглядів, а заборона на такий вираз суперечить Першій поправці до Конституції США, яка гарантує свободу слова. Рішення це було ухвалено у справі «Штат Техас проти Джонсона». Член «Революційної комуністичної молодіжної бригади» Джонсон, який спалив прапор в Техасі, і є тим самим Грегорі Джонсоном, нещодавно затриманим у Вашингтоні.
Історія зі спробами заборонити наругу над прапором на цьому не закінчилася. У тому ж 1989 році Конгрес ухвалив закон про захист прапора. Як тільки закон набрав чинності, групи протестувальників у Сіетлі, штат Вашингтон, і Вашингтоні, округ Колумбія, спалили прапори. В акції у Вашингтоні брав участь все той таки Грегорі Джонсон. Протестувальників заарештували і засудили, але Верховний суд у прискореному порядку розглянув їхні звернення і підтвердив свою попередню позицію: спалення прапора є «допустимою формою вираження своїх поглядів». У рішенні по справі «Сполучені Штати проти Айкмена» йдеться:
«Якщо існує якийсь основний принцип, на якому базується Перша поправка, то він полягає в тому, що держава не може заборонити вираз ідеї просто тому, що суспільство вважає цю ідею образливою або неприємною».
Після цього в Конгресі було кілька спроб ухвалити поправку до Конституції, яка захищає національний прапор, але кожного разу її відхиляв Сенат. Противники нововведення вважають, що не можна допустити обмеження дії Першої поправки.
У 2016 році Джонсон знову спалив прапор під час з’їзду Республіканської партії у Клівленді, на якому висунули кандидатуру Дональда Трампа на президентський пост. Під час цієї акції Джонсона заарештували; пізніше він домігся від влади Клівленда виплати компенсації розміром $ 225 000 за необґрунтований арешт.
Наразі Джонсону загрожує тюремний термін, але не за спалення прапора, а за напад на поліцейського, який намагався перешкодити йому розвести багаття перед Білим домом.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider