Російський сайт «Военное обозрение» спотворив інтерв’ю нового міністра Фінляндії Антті Кайкконен, заявивши, що той «не бачить російської воєнної загрози». Насправді фінський чиновник сказав, що не бачить «безпосередньої військової загрози з боку Росії», але Фінляндія розвиває свої оборонні можливості, оскільки один із сусідів країни – Росія. Після 2014 року Фінляндія офіційно знизила кількість контактів з Росією, підтримує санкції, а також посилила обороноздатність. Можливість воєнної загрози з боку Росії взято до уваги у стратегії безпеки країни.
Переклад у російських ЗМІ не збігається з оригінальним інтерв’ю. Як і сама цитата, винесена в заголовок, не відповідає дійсності.
Заява нового міністра оборони Фінляндії за версією «Военного обозрения» звучить так: «Ми не бачимо воєнної загрози з боку Росії. Однак будемо підтримувати свою обороноздатність і будемо продовжувати розвивати її в майбутньому. Основна мета полягає в тому, щоб створити превентивний бар’єр для застосування військової сили, а також для боротьби з нападами на нашу країну».
В оригінальному інтерв’ю для видання Ruotuvaki Антті Кайкконен на запитання «Воєнні дії сусіда по східному кордону – Росії збільшилися за останні роки. Чи є Росія воєнною загрозою для Фінляндії?» відповів так:
«Фінляндія не відчуває безпосередньої воєнної загрози з боку Росії. Однак ми займаємо позицію на кордоні військового союзу і є сусідами великої держави, щоб розуміти важливість нашої оборони. Незважаючи на закінчення холодної війни, Фінляндія постійно підтримує свої оборонні можливості й продовжуватиме розвивати їх в майбутньому. Основна мета обороноздатності Фінляндії – створити превентивний бар’єр для застосування і загрози воєнною силою, а також для того, щоб протистояти нападам на нашу країну. Як тільки ситуація з безпекою змінитися, оборонні сили збережуть необхідний оперативний потенціал”.
«Коли справа стосується Росії, то Фінляндія дозволяє своїм діям говорити за себе», – пише Bloomberg у статті “Плани Фінляндії із відвернення російської агресії”. Матеріал був написаний у середині червня 2019 року. «За останніх п’ять років посилилася модернізація армії, озброєння подібно до озброєнь НАТО. Також зросла кількість спільних військових навчань зі США і країнами-членами НАТО», – пише автор статті.
«Весь військовий потенціал Фінляндії з кінця холодної війни був розроблений і профільований для ведення оборонної операції в разі нападу росіян. Той факт, що країна зберегла призовну армію, зосереджену на територіальній обороні з великим навченим резервом, доводить, що Фінляндія не виключає можливості класичного вторгнення по землі (з ключовою роллю напрямку по Карельському перешийку)», – пише Петр Шиманські в доповіді «З Росією прямо через кордон. Політика безпеки Фінляндії”.
«Однак фінські експерти вважають, що фінсько-російська війна, відокремлена від більш широкого конфлікту Росія-НАТО, малоймовірна і що потенційний конфлікт в Балтійському регіоні, швидше за все, буде пов’язаний з ударами Росії по військово-морських і військових базах Фінляндії з метою запобігання використанню їх для захисту Прибалтики. І при цьому не виключається можливість підривних дій за схемою, вже використаною росіянами під час анексії Криму», – сказано у доповіді.
Також варто зазначити, що Фінляндія є прикладом для інших країн у протистоянні гібридним загрозам з боку Росії, зокрема, дезінформації та поширенню фейкових новин.