Джерело: EU vs Disinfo
Те, що контрольовані російською владою ЗМІ майже не згадують у своїх матеріалах про Росію, – стара історія, як і те, що вони практично одержимі Україною.
Однак наскільки серйозною є ця фіксація на сусідній з Росією країні? І чи підлягає ця фіксація вимірюванню?
Виявляється, конкретні відповіді на ці питання можна дізнатися безпосередньо на сайті федерального агентства «РИА Новости».
Висвітлення подій в Україні у цифрах
В обговоренні у Twitter, ініційованому Олексієм Ковальовим, редактором «Медузи», за допомогою функції пошуку по сайту «РИА Новости» коментатори підрахували, який обсяг матеріалів відводиться темам, що стосуються України.
З’ясувалося , що у 2014 році – протягом першого року російського військового вторгнення в Україну – 29% усіх російських і зарубіжних повідомлень «РИА Новости» містили ключове слово «Україна». Країні було присвячено значну кількість – 50 019 окремих новинних статей.
З того часу відсоток України в новинній стрічці «РИА Новости» дещо знизився: загальна кількість матеріалів за останні 12 місяців склала 26 720 статей – це близько 12% усіх матеріалів, опублікованих за цей період.
Причиною обговорення стала заява Маргарити Симоньян, головної редакторки RT, «Спутник» і «РИА Новости», зроблена в Telegram, у якій вона зазначила, що «Україна знову стає цікавенькою», незважаючи на те, що аудиторії, за словами самої Симоньян, «остогиділо» чути про Україну.
Чому нападають на Україну?
Після вторгнення до Криму і східної України в 2014 році російська влада опинилася у невизначеному стані.
З одного боку, Москва намагалася заперечувати свою відповідальність, стверджуючи, наприклад, що російські військові в Криму були просто « ввічливими людьми».
А з іншого, владі необхідно було знайти способи виправдати свою агресію, коли з’явилися незаперечні докази участі Росії. Це здійснювалося шляхом очорнення України як нації за допомогою систематичного спотворення подій в країні і, наприклад, шляхом приписування її партнерським відносинам з ЄС рис нацистської агресії у Другій світовій війні.
Зрештою, якщо федеральні ЗМІ не дотримувалися б вказівок Кремля щодо трансляції наративу про Україну, все більше і більше росіян потенційно могли б розглядати сусідню країну як джерело натхнення; як місце, де, наприклад, стиль управління відрізняється від того, до якого вони звикли в Росії, – як це було проілюстровано у відео минулого тижня, на якому нещодавню церемонію інавгурації президента Зеленського порівнювали з церемонією інавгурації його російського колеги.
Це відео створено телеканалом «Настоящее Время»
Джерело: EU vs Disinfo