Източник: EU vs Disinfo
Тъй като изборите за Европейски парламент ще се проведат след по-малко от месец, ние посветихме този материал на обзор на актуалните тенденции при дезинформацията, свързана с изборите .
Отначало ще припомним: руската кампания за разпространение на дезинформация срещу ЕС и неговия избирателен процес продължава вече пет години. Това не е нещо ново в европейския политически ландшафт. Кремъл направи първите опити да подкопае обществената подкрепа за ЕС, да популяризира популистките и скептично настроените срещу ЕС партии и кандидати, да засили поляризацията и фрагментацията на европейското единство още през 2014 г. и оттогава не се отказва.
В Европа Русия играе игра с дългосрочна цел: нейната цел не е просто да повлияе на резултатите на някои конкретни избори, а по-скоро в по-широка перспектива да подкопае ефикасността на европейските демократични институции, да засили широкоразпространената социална фрагментация и недоверие, и в крайна сметка да парализира способността ни да действаме в собствените си интереси и да защитаваме нашите ценности.
Ефектът на снежната топка
Използвайки различни тактики за дезинформация и наративи, Кремъл вече пет години сее семената на недоволството. Той последователно подкрепя популистките, антиевропейски партии и кандидати, както крайно десните, така и крайно левите, атакува цялостността на доминиращата политическа линия и медиите, и акцентира върху нелегитимността и безполезността на изборите в система, която според него била корумпирана. По този начин Кремъл е упълномощил и разширил властта на други корумпирани и антидемократични играчи, за да усили влиянието им в Европа, създавайки ефект на снежна топка за разпространението на антизападните си концепции.
Благодарение на тази внимателно подготвена основа и дългосрочната интеграция (и нормализиране) на анти-европейските наративи в публичната сфера, опитите на Кремъл да манипулира изборите за Европейски парламент изглеждат далеч по-малко сензационни, отколкото в други по-скандални случаи, като например #MacronGate или президентските избори в САЩ през 2016. Но това не означава, че не е имало манипулации – напротив, прокремълските медии продължават агресивно да атакуват ЕС, неговите ценности и демократичен мандат, като в същото време насърчават скептичните гласове срещу Европейския съюз.
Например Sputnik систематично отделяше ефирно време за новини за антиевропейските партии и излъчваше интервюта с техните кандидати. Във водещите новини на Sputnik Poland бяха политиците с антиевропейски възгледи, там им даваха платформа за изказвания и разпространение на техните наративи, а Sputnik Italy обръщаше изключително внимание на националистическата консервативна партия Fratelli d’Italia („Братята на Италия“). Още едно общо клише, чиято цел бе намаляване на избирателната активност, бяха различни твърдения, които да поставят под съмнение легитимността на изборите за Европейски парламент.
Междувременно партиите, които не поставят под съмнение бъдещото съществуване на ЕС или не популяризират идеите за отделянето на страната си от ЕС, са изправени пред безмилостни критики. Ако техните основни кандидати са добре известни, както във Франция, те често са обект на лични атаки. По същия начин основните медии се обвиняват, че са предубедени и че умишлено не съобщават за успехите на евроскептичните партии. Инициативите за проверка на фактите също са изправени пред нарастваща критика, че уж заплашвали свободата на словото и пропагандирали „глобалистични“ възгледи.
Разбира се и самият ЕС е подложен на нападки с използването на изопачени факти и фалшиви наративи, повечето от които се основават на представата за „изгубения суверенитет“ или заплахата за националната идентичност. Например ЕС се обвинява, че подкопавал суверенитета на държавите-членки: директивите на ЕС за трафика на оръжия, квотите за мигрантите и процедурите по член 7 били просто политически инструменти, чиято цел била отмяната на националното законодателство. Но и това не е всичко: всъщност ЕС също бил лишен от суверенитет, защото той просто бил васал на Съединените щати!
И накрая, прогресивните ценности на Европа постоянно са осмивани и изобразявани като екзистенциална заплаха за християнската морална традиция и консервативните семейни ценности. Правата на жените, етническите и религиозните малцинства и ЛГБТК групите са най-популярните цели на дезинформацията. Дори неотдавнашната трагедия в „Нотр Дам“ също бе използвана за тази цел – като доказателство за „гибелта на нашата европейска цивилизация“.
Най-добрият начин да я спасим, според Кремъл, е да се откажем напълно от демокрацията. Как ви звучи това?
Източник: EU vs Disinfo