Източник: FB на Уляна Супрун
Ситуацията, която ни представят медиите или социалните мрежи, често не ни показва пълната картина на случващото се. Много факти, мнения и гледни точки направо пропадат от полезрението ни, защото най-често виждаме и четем, това което попада в нашия фийд или в обичайното ни медийно поле. А това означава, че се намирате в информационен балон.
Това е вашият личен и уникален балон с информация, в който живеете онлайн. Той се формира в зависимост от вашите виждания, предпочитания, интереси и гледни точки, към които сте склонни и които ви допадат.
Причините за появата на такива информационни балони са различни, например ние можем съзнателно или несъзнателно да избягваме определена информация, да използваме или да не използваме алгоритмите на социалните мрежи, или в същото време да получаваме информация по други канали. Всичко зависи от плътността на нашия балон.
През 2010 г. започва да се говори за балон на филтрите („filter bubble“) (1,2). Той възниква поради редица причини. Алгоритмите на уебсайтове, търсачките и социални мрежи са научени да показват на потребителите информация, която им харесва и която отговаря на тяхното поведение. В зависимост от вашите предишни действия в мрежата, алгоритъмът избира тази информация, с която най-вероятно ще взаимодействате. Тя е достатъчно персонализирана и отговаря на вашите интереси.
По такъв начин ние изпускаме от полезрението си информацията, която противоречи на нашите предпочитания. Не получаваме информация, която потенциално може да разшири нашите възгледи, да ни направи по-толерантни към други гледни точки, или дори да ни насърчи да променим мнението си за нещо, да ни посочи друга логика на събитията или процесите.
В резултат на това оставате с впечатлението, че вашата гледна точка преобладава навсякъде. Изглежда така, сякаш целият фийд във вашия личен профил във Facebook или в друга социална мрежа е отражение на живота и предпочитанията на останалата част от страната. Разбира се, това не е така. Ето защо е толкова трудно да се изправим пред реалността, когато излизаме от онлайна.
Днес има много дебати за ефекта на тези балони от филтри. Някои учени смятат, че засега няма достатъчно данни, които да ни позволят да считаме, че те сериозно въздействат върху избора на съдържание за читателя. В крайна сметка много хора получават информация и от други канали – телевизия, печатни медии или радио. Дори ако използвате онлайн ресурси, трудно е да се каже дали те се намират в информационния балон.
Някои учени са склонни да считат, че такива балони от филтри са доста опасни за едно демократично общество. Защото информационната изолация прави съдържанието, което консумираме, едностранно. Това създава проблем – става все по-трудно да възприемате противоположната гледна точка. Такава изолация засилва нашето незнание за други перспективи и възгледи. В резултат на това тя може да доведе до задълбочаване на поляризацията на обществото и дори до засилване на екстремистките възгледи.
Доколко силно балонът от филтри може да повлияе на поляризацията зависи от политическата система в държавата.
Какво ви препоръчваме да направите, за да се измъкнете от балоните на филтрите:
- Абонирайте се за страници от платформи, медии или лични профили, които противоречат на вашите виждания. Можете от време на време да включвате телевизионни новини. Другите гледни точки, противоположните мнения, с които не винаги сме съгласни, са важни и трябва да знаем за тях. Учените посочват, че хората, които са наясно с противоположни на техните възгледи, изграждат по-добра аргументация в подкрепа на своята гледна точка.
- Използвайте режим „инкогнито“, изтрийте историята на търсенията, изчистете кеша и изтрийте или блокирайте „бисквитките“. Направете това и информацията за вас и действията ви няма да се съхраняват в браузъра.
- Проверете настройките на профилите си в социалните мрежи. По подобен начин информацията ви може да бъде събрана и на нейна основа да се формират резултатите от търсенето в браузърите. Други съвети как можете да излезете от информационния балон можете да прочетете на страницата на По той бік новин („Обратната страна на новините“).
Бъдете по-отворени към други мнения, анализирайте информацията, сравнявайте фактите и мислете критично. Това са най-добрите начини за намиране и филтриране на информацията. Общувайте с хората офлайн и не избягвайте възможността за диалог с носителите на други възгледи или предпочитания. Винаги помнете, че за човека човекът е човек. Особено в такъв информационно наситен период.
Източник: FB на Уляна Супрун