Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
У неділю РИА «Новости» процитувало посла Росії у Великобританії Олександра Яковенка, який мав зустріч з отруєним «Новачком» британцем Чарлі Роулі та його братом: «Жодних претензій у них до Росії немає, більше того, вони прийшли з проханням розповісти, що відбувається насправді». У понеділок агентство потішило читачів новими подробицями:
«Посол Росії у Великобританії Олександр Яковенко зустрівся з потерпілим у результаті інциденту в Еймсбері Чарлі Роулі та його братом Метью. Дипломат відповів на їхні запитання стосовно подій у Солсбері та віддав копію доповіді, яку підготувало російське дипломатичне представництво.
“Я вважаю, що це була дуже корисна зустріч для них перш за все, але також і для нас, оскільки ми почали трішки краще розуміти, що ж все-таки сталося в Еймсбері і що відбувається навколо розслідування у Солсбері”, – сказав Яковенко.
Зокрема, розповів посол, британці цікавилися, чи це Росія отруїла Скрипалів, і чи є вона тією єдиною країною, яка могла б виготовити “Новачок”. Яковенко підкреслив, що дав повне роз’яснення стосовно цього. «Я йому ще раз на фактах довів, що цей ‘Новачок’ може виготовити будь-яка лабораторія в Європі, що, власне, було і у Чехії, і в інших країнах”, – сказав дипломат.
Чарлі Роулі під час бесіди з Яковенком поцікавився щодо можливості зустрічі з президентом Володимиром Путіним, про це сам потерпілий заявив в інтерв’ю виданню Sunday Mirror».
Одразу ж з’ясувалося, що зміст згаданої публікації в таблоїді Sunday Mirror російське агентство передало, м’яко кажучи, не повністю. Стаття має назву «Жертва “Новачка” запитує у людини Путіна: це ви вбили мою подругу?», і у ній йдеться:
«Їхня півторагодинна зустріч відбулася у Південному Кенсінгтоні, в будівлі російського посольства ціною в £ 15 млн. Яковенко погодився відповісти на запитання Чарлі щодо смерті його 44-річної цивільної дружини Дон Стерджесс. Вона нанесла собі на шкіру «Новачок», який був у флаконі від парфумів, і за сім днів померла. 45-річний Чарлі також отруївся, але вижив після десятиденної коми.
Він розповів Sunday Mirror: “Я прийшов, щоб запитати його: ‘Навіщо ваша країна вбила мою дівчину?'”
Чарлі розповів, що поставив іще одне питання: якщо підозрювані зовсім невинні, як стверджує Росія, то чому британській поліції не дають їх допитати? І додав: “Але я, по суті, не отримав жодної відповіді. Я почув тільки російську пропаганду”.
Чарлі зауважив: «Мені сподобався посол, але, на мою думку, дещо з того, що він говорив, намагаючись виправдати Росію, було сміховинним. Я радий, що зустрівся з ним, і, здається, я дізнався про деякі речі, яких не знав раніше. Але я як і раніше вважаю, що цю атаку влаштувала Росія».
За інформацією британського таблоїду, Яковенко пояснював Роулі, що отрута, від якого загинула Стерджесс, не могла бути «Новачком» російського походження, оскільки «російський» Новачок повбивав би всіх». Потім посол додав, що зараз Росія не виробляє цю отруту, зате її виготовляють у Чехії і США. Чому дія чеського і американського «Новачка» є слабшою, ніж російського, він не пояснив, проте рішуче заявив, що єдине місце, звідки могла з’явитися отрута, що вбила Стерджесс – це Америка.
Роулі так оцінив висловлювання посла: «Думаю, він великий майстер говорити, але те, що він говорить, – це російська пропаганда».
Згодом РИА «Новости» опублікувало відразу декілька матеріалів, що передають думку Яковенка про зустріч із Роулі. Посол стверджує, що Чарлі ні в чому Росію не звинувачував і питання про те, чи отруїла Росія Дон Стерджесс, не ставив.
«Абсолютно не згоден з таким формулюванням питання газети, оскільки маю вас запевнити, що так питання не ставилося. Більш того, Роулі виявив зацікавленість у тому, щоб дізнатися російську точку зору на події, що відбулися, висловивши щире бажання розібратися у ситуації … Тому залишимо це формулювання заголовка на сумлінні редакції Sunday Mirror», – заявив посол.
Втім, такого формулювання у Sunday Mirror і не було: за словами Роулі, той питав не про те, чи вбила Росія Дон, а про те, навіщо вона це зробила.
Увечері того ж дня РИА «Новости» оприлюднило заяву головного токсиколога МОЗ Росії Юрія Остапенка: якщо Роулі приїде до Росії, йому можуть надати допомогу в токсикологічному центрі інституту ім. Скліфосовського. На платній основі, тому що у нього немає поліса обов’язкового медичного страхування. Президент інституту тут таки підтвердив, що готовий прийняти Роулі на лікування, обмовившись, що іноземцям не проводять трансплантацію органів. Щоправда, посол Яковенко у своєму інтерв’ю РИА «Новости» визнав, що Роулі з таким проханням не звертався, а сама ідея щодо його лікування в Росії надійшла від інтерв’юера – керівника лондонського представництва РИА Дениса Ворошилова.
Щодо реакції Роулі на щедру пропозицію російських медиків жодних повідомлень немає. Зате в понеділок – в той самий день, коли РИА «Новости» розповсюдило заяви Яковенка, – він дав інтерв’ю місцевій студії радіо Бі-бі-сі у графстві Уїлтшир. Роулі підтвердив, що не отримав від посла фактично ніяких відповідей на свої питання і що хотів би зустрітися з Путіним, «аби дістатися до самого дна»:
«Так, це було б чудово, я хотів би побачити його і поставити питання віч-на-віч. Просто щоб можна було сказати: я це зробив».
Роулі сказав, що «було б чудово отримати вибачення», але він не може уявити собі, аби Путін визнав провину.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider