Predsednički izbori u Ukrajini poslužili su proruskim propagandnim medijima kao povod  da ponove odavno poznate manipulacije. Sputnik, kao predvodilac i kreator mnogih „fejkova“, ovog puta se potrudio da objedini najpopularnije od njih u jednom članku, koji je preneo i srpski list Alo!

U članku pod naslovom   „Ne u rat protiv Putina!“, autorka jednu za drugom navodi niz „alternativnih činjenica“ koje se tiču rata na istoku Ukrajine, crkve, jezika…

Naime, Milena Cmiljanić odlučno je presudila, da je drugo mesto, koje je nakon prvog kruga glasanja na predsedničkim izborima dobio aktuelni predsednik Petro Porošenko – „katastrofalni poraz“.  U isto vreme za nepristrasne analitičare, rezultati glasanja, pogotovu na specijalnim izbornim mestima (na primer u vojnim objektima), upravo svedoče o odsustvu pritiska vlasti na birače.

Analizirajući protekli period vladavine Porošenka, novinarka tvrdi, da je zahvaljujući njemu „Ukrajina zauvek izgubila Krim“ iako za međunarodnu zajednicu i prema međunarodnom pravu Krim jeste Ukrajina.

Rat kao predizborna tehnologija?

Sputnik, koji je u nekim evropskim zemljama lišen akreditacije upravo zbog kršenja novinarskog kodeksa, u istom članku optužuje ukrajinskog predsednika kako vodi rat radi dobijanja politickih poena: “ Porošenko se nadao da će mu za pobedu biti dovoljan bezvizni režim sa EU, nekoliko komada američkog oružja, verbalna podrška Vašingtona i, naravno, rat sa Rusijom. (…) Deo programa bio je i pokušaj da se izazove rat u Azovskom moru, uz pomoć nekoliko čamaca u Kerčkom moreuzu.”  Postavlja se logično pitanje – zar to ukrajinski predsednik šalje vojnike u Rusiju da osvajaju Rostov na Donu, Kubanj, Moskvu… ili su Rusi po nalogu Kremlja okupirali ukrajinske teritorije? Zar nisu Rusi pucali u leđa ukrajincima u međunarodnim (ne ruskim) teritorijalnim vodama, kada je pomenutih nekoliko čamaca krenulo nazad u svoju luku u Odesi?

Zabrana jezika, koji „ionako svi govore“

Kako bi kolekcija manipulacija bila potpuna, autorka dodaje i one uobičajene o zabrani ruskog jezika i crkve. Tvrdeći, da „stanovništvo ionako govori ruskim jezikom, koji je ubrzo nakon „Majdana“ zabranjen“, Sputnik protivreči sam sebi, jer ako bi ruski srvarno bio zabranjen, teško bi njime govorio ogroman broj ukrajinaca. Kao i u slučaju „progonjene“, prema Sputniku, Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije radi se o klasičnoj zameni teza: zaštita državnog jezika = zabrana manjinskog, a obnavljanje vlastite crkve ravno je progonu moskovske.

Izvodeći zaključke i prognozirajući rasplet drugog kruga izbora, autorka navodi da  „u državi gde demokratija nije na zavidnom nivou sve se može iz korena promeniti“. Ovde vredi samo napomeuti, da u toj državi barem postoji pojam „drugi krug izbora“, za razliku od države, iz koje potiče Sputnik.

 

Dunja Vasiljević

https://rs.sputniknews.com/analize/201904021119334760-Ukrajina-Porosenko-izbori-Ukrajina-/