Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
РІА «Новости» повідомляє:
«Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) практично розкололася, Москва зацікавлена в подоланні кризи організації, заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
“Ситуація в ОЗХЗ не викликає задоволення. Організація практично розкололася через спроби постійно політизувати різні аспекти її діяльності”, – сказав Лавров під час зустрічі з гендиректором техсекретаріату ОЗХЗ Фернандо Аріасом Гонсалесом.
Москва із тривогою ставиться до створення атрибутивного механізму в ОЗХЗ, що було надзвичайно грубим порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, зазначив російський міністр.
З його слів, “коли Конвенція, що спирається на принцип консенсусу, за визначенням змінюється шляхом голосування, це створює дуже нервозну ситуацію й надає поганий приклад іншим міжнародним організаціям”.
“Росія зацікавлена в подоланні нинішньої кризи”, – заявив Лавров, наголосивши, що Москва серйозно занепокоєна ситуацією, що склалася.
“Ми переконані, що тільки через об’єднання зусиль усіх країн, які усвідомлюють глибину проблем, можна оздоровити ситуацію в ОЗХЗ й повернути цю організацію, її роботу, в нормальне консенсусне русло без жодної політизації”, – зазначив він.
Наприкінці червня 2018 року держави-учасниці ОЗХЗ під час спеціальної сесії Конференції держав-учасниць Конвенції про заборону хімічної зброї в Гаазі проголосували щодо запропонованого Великою Британією рішення про розширення мандата ОЗХЗ, який дозволяє організації встановлювати винних у хіматаках.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров охарактеризував як “нездорову” ситуацію навколо наділення технічного секретаріату ОЗХЗ додатковими функціями встановлення винних у хіматаках».
Насправді в Конвенції про заборону хімічної зброї немає ані слова про те, які висновки щодо фактів застосування хімічної зброї має право робити ОЗХЗ, а які – не має. Там описано процедуру перевірок і вимоги до підсумкових доповідей за їх результатами. Зокрема, додаток про перевірки містить таке формулювання:
«Якщо під час розслідування інспекційна група збирає, серед іншого, шляхом ідентифікації будь-яких домішок або інших речовин внаслідок лабораторного аналізу відібраних проб будь-яку інформацію, що могла б сприяти встановленню джерела застосованої хімічної, то ця інформація включається в доповідь».
Крім того, у додатку є й такий пункт:
«У разі ймовірного застосування хімічної зброї, до якого причетна держава, що не є учасником цієї Конвенції, або на території, не контрольованій державою-учасницею, Організація тісно співпрацює з генеральним секретарем Організації Об’єднаних Націй. За відповідним проханням Організація надає свої ресурси в розпорядження генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй».
Ці формулювання передбачають, що ОЗХЗ може робити певні висновки щодо винуватця застосування хімічної зброї.
Створюваний атрибутивний механізм у конвенції не згадується, але в ній взагалі не йдеться про конкретні органи, що створюються організацією, в тому числі про спеціальну місію зі встановлення фактів застосування хімічної зброї. Спеціальну місію було створено в 2014 році, через 21 рік після прийняття конвенції.
Слова Лаврова про те, що «конвенція, яка спирається на принцип консенсусу, за визначенням змінюється шляхом голосування», не відповідають дійсності. По-перше, ніякої зміни конвенції не відбулося. Рішення ж про наділення організації атрибутивними функціями прийнято в повній відповідності з процедурою, запропонованою самою конвенцією:
«Рішення з питань по суті за можливості мають прийматися консенсусом. Якщо при ухваленні рішення з якого-небудь питання досягти консенсусу не вдається, то голова на 24 години відкладає будь-яке голосування і в цей період відстрочки докладає максимальних зусиль для того, щоб полегшити досягнення консенсусу, і до закінчення цього періоду надає конференції доповідь. Якщо по закінченні 24 годин досягнення консенсусу неможливе, то конференція приймає рішення більшістю у дві третини голосів членів, що присутні на цій конференції й беруть участь у голосуванні».
Так звана «криза» в ОЗХЗ, про яку говорить Лавров, очевидно, пов’язана з відмовою Росії вносити кошти до спеціального фонду для створення атрибутивного механізму.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider