Източник: Лорета Вашкова за Радио Прага
„Чешки граждани в услуга на ФСБ“ – под това заглавие в понеделник в списание Respekt излезе статия на Oндржей Кундра. В нея се разглежда дейността на руската разузнавателна мрежа в Чешката република, която включва руснаци, получили чешко гражданство. Въз основа на собственото си журналистическо разследване авторът, освен другото, стига до извода, че руски дипломати са били замесени в осигуряването на компютри на специализирани пражки фирми за осъществяването на кибератаки . Във връзка с това на заседание на Правителствения съвет по националните малцинства ще се обсъди възможността за въвеждането на по-строги критерии за предоставяне на чешко гражданство на чужденци.
Редакторът на Respekt Oндржей Кундра по-рано вече коментира отчета на чешкото контраразузнаване в лицето на Информационната служба за сигурност (BIS) за дейността й през 2018 г. Той счита, че докладът е „един от най-успешните през последните години“, въпреки че чешките граждани така и не научават конкретните имена на откритите от контраразузнаването шпиони, и връзките между тях.
Отговорност за това, че информацията за доклада е изтекла, носи президентът Милош Земан, който многократно е критикувал BIS от миналата година насам за „преувеличаване на мащаба на дейността на руските специални служби“, съобщава Respekt.
На 6 декември в ежеседмичното си интервю за телевизионния канал TV Barrandov Милош Земан се изказва критично за съобщението на чешкото контраразузнаване, което, според него, не разполагало с никакви доказателства, че в Чехия имало голям брой руски и китайски шпиони. Според президента в закритите доклади на специалните служби нямало такава информация. Президентът излиза с критика след като се запознава с годишния доклад на BIS, публикуван на 3 декември. В този документ действията на Русия са наречени „главната заплаха за сигурността на страната“.
„В продължение на шест години не е имало нито едно конкретно съобщение за разкриването на поне един единствен руски или китайски шпионин„, заявява по-рано във връзка с това държавният глава, като подчертава, че се е бил запознал и с по-детайлната част от анализа, която не била предназначена за широката общественост. „Тъй като в него не се споменават конкретни имена, представеният доклад може да се разглежда само като брътвеж„, обобщава Земан през 2018 г.
Някои от хората от задкулисието на чешкото разузнаване интерпретираха нелицеприятното изказване на президента като стремеж на Пражкия Град да отстрани от работа ръководителя на BIS Михаил Коделку, който уж не бил изгоден на руската страна. Това накара Информационната служба за сигурност поне частично да разкрие картите си.
Отказ от акредитация
„През последните пет години ние предотвратихме дейността на десетки руски и китайски шпиони, като отказахме да ги акредитираме в Чешката република или като постигнахме споразумение, че ще напуснат страната ни „без излишен шум„, – така през декември 2018 г. Михал Коуделка реагира на думите на Милош Земан в съобщение за пресата. „В началото на 2018 ние съобщихме на законните адресати на нашите уведомления, че сме успели да разбием разузнавателната мрежа на една от руските специални служби, действащи на чешка територия, и напълно да парализираме нейната дейност„.
Пражката шпионска група е сътрудничила с „клетки“ в други страни
Но Михал Коуделка не съобщава по-конкретни подробности за това за каква именно разузнавателна мрежа става въпрос, въпреки че вече са изминали няколко месеца от това изявление.
„Ние не посвещаваме широката общественост за детайлите на конкретния случай„, – отбеляза преди няколко дни прессекретарят на BIS Ладислав Щиха. Въз основа на данните на изданието Respekt, събрани по време на журналистическото му разследване в Руската федерация и Чешката република, продължило няколко месеца, са публикувани някои нови факти.
– Операцията на чешките специални служби, с цел предотвратяване на шпионската дейност на чуждестранните агенти, достигна кулминацията си в началото на 2018 г. Какви са нейните резултати?
Както пише Respekt, беше задържана група граждани на Руската федерация и още няколко руснаци, които в миналото са станали граждани на Чешката република. Събраните в продължение на няколко години доказателства потвърждават, че те са се занимавали с шпионаж. Групата действа под прикритието на две компании, работещи в Прага и специализиращи се в продажбата на хардуер и софтуер за компютърна техника. В същото време служителите на фирмите планират хакерски атаки, използвайки системата, установена на компютрите, с които са оборудвани тези компании.
– По какъв начин тази техника е попаднала в Чехия?
Техниката е била транспортирана през други държави от Русия, като конкретно на територията на Чехия компютрите са били транспортирани с автомобили на руското посолство с дипломатически номера. Чрез посолството на Руската федерация техниката е попаднала до споменатите компютърни компании. Сътрудниците на фирмите са били избирани сред служителите на Федералната служба за сигурност (ФСБ – ред.), като тяхната дейност е предвиждала изключително широки правомощия, включително водене на разузнавателна дейност в интерес на сигурността на Русия.
Според британския журналист Едуард Лукас, който се занимава с дейността на руските специални служби, ФСБ следи неугодните на путинския режим лица на руска територия, и събира данни и шпионира извън пределите на държавата. Както пише Respekt, през последните години руските хакери все по-често извършват целенасочени атаки срещу Запада. В САЩ считат, че контролираните от ГРУ специалисти са се намесили в американските избори през 2016 г. Миналата година германските тайни служби съобщиха за стремежа на хакерите от Руската федерация да извършат кибератака срещу правителствената мрежа на ФРГ. Властите на Нидерландия информираха за предотвратяването на хакване от страна на Русия на Wi-Fi мрежата на Организацията за забрана на химическите оръжия. Тя разследва материалите по наказателното дело за отравянето на бившия служител на Главното разузнаване на Руската федерация Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. В доклада на чешката BIS, от своя страна, се посочва, че в атаките срещу чешкото външно министерство са били замесени руски хакери.
– Според информацията на списание Respekt разкритата хакерска команда е сътрудничила с подобни групи в други страни?
Да, и тези клетки са провеждали координирани кибератаки, също и по цели в чужбина. Освен това техниката е била поставена на няколко места, за да се усложни разкриването на дейностите от специалните служби на други държави.
Министерството на вътрешните работи преценява дали да въведе критерии за безопасност за желаещите да станат граждани на Чехия
В миналото местните медии многократно са обръщали внимание на факта, че някои руснаци са оформяли чешко гражданство „при неясни обстоятелства“. От 1993 г. насам 4764 руснаци са получили чешко гражданство, а през последните години броят им е нараснал. В края на 2018 г. в Чешката република живеят 38 233 граждани на Русия.
Понастоящем Министерството на вътрешните работи преценява кой от кандидатите за гражданство отговаря, освен всичко друго, и на критериите за безопасност. Защо хора, които сътрудничат на руските специални служби, са получили чешки паспорти, МВР не обясни, пише Respekt.
Членът на Съвета на правителството на Чешката република за националните малцинства Алексей Келин възнамерява да повдигне въпроса за предоставянето на чешко гражданство на руснаците на следващото заседание на Съвета, ръководен от премиера Андрей Бабиш. „Някои неща са се променили по сравнение с миналото, станали са по-прозрачни. Въпреки това е необходимо и по-нататък да се интересуваме от това кой и кога е станал гражданин на Чешката република, и чие заявление за предоставяне на гражданство, напротив, не е било удовлетворено. Очевидно това (предоставянето на гражданство) също може да представлява заплаха за сигурността на страната“, – смята Алексей Келин.
Източник: Лорета Вашкова за Радио Прага