Източник: EU vs Disinfo

Най-популярните новини за Венецуела

Както се вижда от резултатите от анализа, извършен с помощта на нашия нов инструмент за работа с данни, темата за събитията във Венецуела доминираше в руските медии и рускоезичния сегмент на Twitter.

Линкът към материала, че френският президент подкрепял опозицията във Венецуела, но не подкрепял опозиционните изказвания в страната си, получи повече от 4 500 реакции в социалните мрежи. Социалните мрежи пренебрегнаха факта, че последните президентски избори във Венецуела не бяха свободни, честни или заслужаващи доверие, и че нямаха демократична легитимност, и представиха ситуацията по следния начин:

https://twitter.com/sahouraxo/status/1088923146504339456

Според Би Би Си, този акаунт е популяризирал голямо количество конспиративни теории за Сирия. В същото време общият брой на последователите на този акаунт е 154 000 души, а горепосоченият туит е получил повече от 1300 ретуита и над 2100 харесвания.

Прокремълските телевизионни канали също следваха единен наратив, за ​​да установят връзка между Венецуела и Франция.

Сред популярните в Twitter линкове, създадени от прокремълските медии, също имаше материал, в който САЩ паралелно бе обвиняван, че се намесвал във вътрешните работи във Венецуела и Украйна, и че през 2014 г. Съединените щати и техните съюзници в ЕС били извършили държавен преврат в Киев. Този материал получи повече от 2700 реакции във Facebook и Twitter.

Телевизионният канал RT разпространи необоснованото твърдение, че САЩ се намесвали във вътрешните работи на Венецуела само защото там имало запаси от нефт. Този материал получи общо на всички платформи почти 10 000 реакции. Когато Банката на Англия блокира златните резерви на Венецуела, някои потребители на социалните мрежи предположиха, че зад всичко това стояли Ротшилд, но прокремълските медии изтъкнаха аргумента, че „Америка е зад всичко“ и заявиха, че Великобритания била „под чехъла“ на САЩ. И този „чехъл“ бил толкова голям, че под него се намирали външната политика на Германия, германските медии, и Европейският парламент.

В допълнение към „чехъла“ прокремълските медии заявиха, че президентът Тръмп уж заповядал на колумбийската мафия да убие Николас Мадуро. Не бяха предоставени доказателства, но линкът беше споделен над 600 пъти.

Въпреки че Венецуела беше основната тема във всички езикови версии на телевизионния канал RT и агенция „Sputnik“, най-голямо влияние оказаха публикациите на испаноезичните канали: от 1 декември 2018 линкове към RT или Sputnik се появиха в 310 000 туита за Венецуела, повече от три четвърти от тези туитове бяха на испански. Например прокремълската реторика, че САЩ подкрепяли лидера на опозицията Хуан Гуайдо изключително заради петролните си интереси, бе съпровождана от хаштага YankeesGoHome (превод: янки, прибирайте се вкъщи). При това този хаштаг продължава да заема челни позиции сред десетте най-популярни хаштага.

Някои публикации в испаноезичния акаунт на телевизионната компания RT в Twitter са ретуитнати хиляди пъти. Абсолютният рекорд принадлежи на Ина Афиногенова – тя публикува в испаноезичния акаунт на телевизионната компания RT в Twitter видеозапис за шегите в социалните мрежи за Хуан Гуайдо, който бе гледан 856 000 пъти и броят на гледанията продължава да расте.

Изборите

И въпреки че до изборите за ЕП има още няколко месеца, Естония вече се готви за парламентарните избори.  Този път прокремълските медии направиха необосновани изявления за електронното гласуване в полза само на десните партии.

И макар че дезинформацията се фокусираше основно върху Венецуела, някои организации намериха време и място, за да се посветят на предполагаемата дейност на Запада в други части на света.

Например Беларус и Грузия бяха представени като спасителни салове за ЕС. Уж Беларус можела да бъде погълната от ЕС, което щяло да спаси ЕС от колапс. А за Грузия имаше твърдения, че средствата, предоставени от ЕС, били отделени в замяна на приема на нежелани мигранти от Германия.

Освен това може да предизвика недоумение твърдението, че Обединеното кралство се намесвало в украинските избори, тъй като, противно на предишни публикации, то уж планирало да доведе на власт антизападен президент. Как това се съгласува с широко известните твърдения, че Западът се намесвал в украинските избори и подготвял подобен на Украйна сценарий за Беларус? Трудно е да се каже, но последователността никога не е била силната страна на прокремълската дезинформация.

Източник: EU vs Disinfo