Джерело: EU vs Disinfo

Найпопулярніші новини про Венесуелу

Як свідчать результати аналізу, виконаного за допомогою нашого нового інструменту для роботи з даними, тема подій у Венесуелі домінувала в російських ЗМІ та російськомовному сегменті Twitter.

Посилання на матеріал про те, що президент Франції підтримує опозицію у Венесуелі, але не підтримує опозиційні виступи у своїй власній країні, отримало більше ніж 4500 реакцій в соціальних мережах. Ігноруючи той факт, що останні  президентські вибори у Венесуелі не були вільними, чесними або такими, які викликають довіру і що їм також не вистачало демократичної легітимності,  соціальні мережі представляли ситуацію наступним чином:

За даними BBC,  цей аккаунт просував велику кількість теорій змови  щодо Сирії. При цьому загальна кількість підписників цього аккаунта становить 154 000 осіб, а вищезгаданий твіт отримав понад 1300 ретвітів і понад 2100 лайків. Прокремлівські телеканали також слідували спільному наративу, аби створити зв’язок між Венесуелою і Францією.

Серед популярних у «Твіттері» посилань, створених прокремлівськими ЗМІ, також присутній матеріал, побудований на паралельних звинуваченнях США у втручанні у внутрішні процеси в Венесуелі і в Україні. Він містить хибні твердження про те, що в 2014 році США зі своїми союзниками із ЄС  здійснили державний заколот у Києві. Цей матеріал отримав більше 2 700 реакцій у Facebook та Twitter.

Телеканал RT висунув необґрунтовану заяву про те, що США втручаються у внутрішні справи Венесуели тільки через наявні у цій країні  запаси нафти. Цей матеріал отримав майже 10 000 реакцій сумарно на всіх платформах. Коли Банк Англії заблокував золоті резерви Венесуели, деякі користувачі соціальних мереж припустили, що за цим стоять Ротшильди. Проте прокремлівські ЗМІ висунули аргумент, нібито «за всім стоїть Америка» і заявили, що ця ситуація виникла через те, що Великобританія перебуває  «під каблуком» у США. Цей «каблук» є настільки великим, що під ним знаходиться  зовнішня політика Німеччини,  німецькі ЗМІ, а також  Європейський Парламент.

На додачу до цього прокремлівські ЗМІ стверджували, що президент  Трамп нібито наказав колумбійській мафії вбити Ніколаса Мадуро. Жодних доказів надано не було, але посиланням поділилися понад 600 разів.

Хоча Венесуела була основною темою для телеканалу RT і агентства Sputnik всіма доступними мовами, найбільший вплив спричиняли їхні публікації на іспаномовних каналах: з 1 грудня 2018 р посилання на RT або Sputnik з’являлися у 310 000 твітів про Венесуелу, водночас більше трьох чвертей цих твітів були іспанською мовою. Наприклад, прокремлівська риторика про те, що США підтримують лідера опозиції Хуана Гуайдо виключно через нафтові інтереси, супроводжувалася хештегом YankeesGoHome (пер. Янкі, повертайтеся додому). До того ж цей хештег продовжує обіймати верхні щаблі в десятці найпопулярніших хештегів.

Деякі публікації в іспаномовному акаунті телекомпанії RT у «Твіттері» отримали тисячі ретвітів. Абсолютний рекорд належить Інні Афіногеновій – опублікований нею в іспаномовному акаунті телекомпанії RT у «Твіттері» відеоролик про жарти в соціальних мережах щодо Хуана Гуайдо був  переглянутий 856 000 разів і кількість переглядів продовжує зростати.

Вибори

Хоча до європейських виборів ще декілька місяців, Естонія вже зараз готується до парламентських виборів. Цього разу прокремлівські ЗМІ висунули необґрунтовані заяви щодо електронного голосування на користь тільки правих партій.

І навіть попри те, що дезінформація була зосереджена переважно на Венесуелі, деякі організації знайшли час і місце для того, аби висвітити  очікувану діяльність Заходу  в інших частинах світу.

Наприклад, Білорусь і Грузія зображувалися як рятувальні плоти для ЄС. Нібито Білорусь може бути  поглинена ЄС, тим самим дозволивши врятувати ЄС від розпаду. Відносно Грузії з’являлися заяви про те, що  кошти, надані ЄС, були виділені в обмін на прийом небажаних мігрантів з Німеччини.

Крім того, може викликати здивування заява про те, що Великобританія втручається в українські вибори, оскільки, всупереч попереднім публікаціям, вона нібито планує привести до влади  антизахідного президента. Яким чином це співвідноситься з широко розтиражованими заявами про те, що Захід втручається в українські вибори і готує  аналогічний до України сценарій для Білорусі? Відповісти на це запитання досить складно, однак слід зауважити, що послідовність і несуперечливість ніколи не були сильними сторонами прокремлівської дезінформації.

Джерело: EU vs Disinfo