Джерело: Євгенія Горюнова, для Крим.Реалії
Управління російської Федеральної податкової служби в Криму повідомило, що підвищення з наступного року ставки ПДВ з 18 до 20% практично ніяк не позначиться на житті кримчан.
Центробанк Росії прогнозує зростання цін на 4%, експерти – на 10%
З чим пов’язана така впевненість кримських податківців, не відомо. По-перше, згідно з цим обґрунтуванням, більшість кримчан споживають виключно соціальні товари, тобто тільки найнеобхідніше. Такий підхід повністю спростовує оптимістичні звіти російської влади Криму щодо «рекордного зростання доходів» кримчан.
З іншого боку, російські експерти вже підрахували, що навіть збереження ставки ПДВ для соціальних товарів на рівні 10% призведе до зростання цін на них в середньому на 4-11%.
За словами експерта Аналітичного центру при уряді Росії Анастасії Сисоєвої, найбільше подорожчає цукор-пісок – на 11%. Ціни на молоко виростуть на 6,1%, на хліб і хлібобулочні вироби – на 5,9%, на свинину (крім безкісткової) – на 4,3%, на яйця курячі – на 4,2%.
До того ж, ще до підвищення ПДВ ціни в Криму на окремі продукти б’ють рекорди. Наприклад, вартість яєць за декілька тижнів виросла майже вдвічі – з 60 до 100 рублів за десяток (24-40 гривень).
Ціна на бензин у Сімферополі на 10% перевищує номінальну вартість палива в російському Краснодарі
За даними російського Центробанку, на початку 2019 року загальне зростання цін складе не менше 4%.
Російські експерти очікують набагато більшого підвищення цін, пояснюючи стрибок не стільки підвищенням ПДВ, скільки штучним стримуванням інфляції в 2018 році на тлі зростання собівартості виробництва.
«Я все ж очікую, що ми залишимося в зростанні цін на однозначній величині – до 10% з широкого спектру товарів, у деяких випадках це відбуватиметься різко, в деяких – плавно», – прогнозує гендиректор інформаційно-аналітичного агентства Infoline Іван Федяк.
З огляду на те, що в Криму ціни й так є вищими, ніж у регіонах сусідньої Росії, їхнє зростання на цілу низку товарів цілком може перевищити значення в 10%.
Друга причина, з якої ціни продовжуватимуть рости, пов’язана зі зростанням акцизу на бензин і дизельне паливо у 1,5 рази. Ще в жовтні Рахункова палата Росії спрогнозувала різке підвищення цін на паливо в 2019 році.
Тому в листопаді російські Міненерго і Федеральна антимонопольна служба підписали з десятьма великими нафтокомпаніями Росії угоди щодо стабілізації ринку палива на термін з 1 листопада по 31 березня 2019 року. Згідно з цими домовленостями, ціни на пальне повинні вирости на 4-4,6%, тобто в рамках запланованої інфляції.
Вартість проїзду в автобусах Севастополя зросте на третину
Однак не будемо забувати, що в Криму ціни на бензин все ж таки є набагато вищими, ніж у сусідніх регіонах Росії. Наприклад, цієї осені літр бензину в Сімферополі коштував на 10% дорожче, ніж в російському Краснодарі. В результаті, навіть якщо в Росії різкого стрибка цін і не відбудеться, то в Криму його не уникнути.
Зростання ПДВ призведе до підвищення розцінок на комунальні послуги. Наприклад, у Севастополі тарифи на газ і електропостачання виростуть з 1 січня 2019 року на 9% і 1,7% відповідно. Послуги водопостачання та водовідведення подорожчають в середньому на 14%, а плата за утримання житлових приміщень підвищиться на 4,6%.
У Криму зростання тарифів також буде вельми суттєвим. Так, газ для населення подорожчає з 1 січня на 8,4%, а з 1 липня – ще на 7,5%. Послуги водопостачання виростуть в середньому на 15%, а плата за електрику підвищиться на 1,7 і 8%, відповідно.
Крім зростання комунальних тарифів, кримчанам вже оголосили про підвищення вартості проїзду в громадському транспорті. Наприклад, у Севастополі проїзд в автобусах з 1 січня подорожчає відразу на третину – до 27 рублів за одну поїздку (близько 11 гривень).
У Криму базовий тариф поки виросте не настільки відчутно – до 17 рублів (6,8 гривень) за одну поїздку. Однак це тільки передноворічні обіцянки російського глави Криму Сергія Аксьонова – з березня або квітня тарифи можуть змінитися.
Таким чином, в 2019 році кримчан очікує досить істотне зростання цін по всіх напрямках – від продуктів харчування до проїзду в громадському транспорті. А ось чекати на підвищення зарплат жителям півострова не доводиться – для цього немає ні об’єктивних причин у вигляді економічного зростання, ні суб’єктивних – виборів Путіна.
Джерело: Євгенія Горюнова, для Крим.Реалії
Євгенія Горюнова – кримський політолог