Джерело: Марк Крутов, для Радіо Свобода
У понеділок, 10 грудня, в програмі «Вести в 20.00» телеканалу «Россия 1» було показано сюжет про протести «жовтих жилетів» у Франції. До нього увійшло відео, на якому один з учасників протесту грає на встановленому посеред блокованого шосе червоному роялі пісню «Калинка», написану російським композитором Іваном Ларіоновим в народному стилі і більш відому як «Калинка-малинка». Радіо Свобода з’ясувало, що це відео – фейк.
Французькі спецслужби розпочали розслідування щодо втручання російських інтернет-тролів у ситуацію з протестами «жовтих жилетів», а російські ЗМІ намагаються від цих звинувачень відхреститися.
«Протестувальники відверто висміюють конспірологічну версію про те, що протести розпалює Росія. На імпровізованому роялі в кущах грають «Калинку», – говорить глядачам ведучий «Вестей» Ігор Кожевін (на відео нижче – на позначці 10 хвилин 20 секунд):
На сюжет програми «Вести» увагу Радіо Свобода звернув наш читач, який надіслав до редакції повідомлення за допомогою посилання «поділіться інформацією» на нашому сайті. У титрах до цього відео, розміщених вертикально в правій частині екрана, є посилання на джерело – твіттер-аккаунт EnglishRussia1 . Таке відео справді було оприлюднено в цьому акаунті вдень 10 грудня, того ж дня, коли готувався випуск «Вестей». Але насправді, як вдалося з’ясувати Радіо Свобода, оригінальний запис, зроблений під час перекриття «жовтими жилетами» шосе №9 в районі міста Бессан на півдні Франції, було опубліковано в Твіттері ще 8 грудня. На оригінальному відео, знятому учасницею протесту «жовтих жилетів», звучить зовсім інша мелодія, рухи рук піаніста (на відміну від сюжету «Вестей») збігаються зі звуковим рядом, а фоновий шум (знову ж таки, на відміну від телесюжету) відповідає місцю події:
Regardez le dangereux GJ qui est venu manifester avec son piano 👍😂😂😂😂😂👍👍👍👍
— francoise Jacotin (@FJacotin) December 8, 2018
На сайтах французьких інформаційних агентств дійсно є повідомлення про те, що 8 грудня, в суботу (як в Парижі, так і в інших французьких містах це – традиційний день максимальної активності «жовтих жилетів»), учасники протесту перекривали шосе №9 в районі Бессана. Робили вони це і тижнем раніше, 1 грудня, причому тоді на шосе був встановлений цей же червоний рояль, на якому той самий музикант, що і в ролику від 8 грудня, імпровізує у схожій манері. На відео від 1 грудня, знятому місцевим жителем Давидом Родрігесом, імпровізація вплетена в знамениту композицію Hit the Road Jack, написану американським музикантом Персі Мейфілдом і прославлену на весь світ Реєм Чарльзом.
Відео від 8 грудня, на якому рояль розвернутий вже паралельно шосе (а поруч з роялем горить багаття), з накладеною на нього «Калинкою», публікували й інші користувачі Твіттера, намагаючись піднести його як доказ втручання Росії у внутрішні справи Франції: наприклад, його можна знайти в Твіттері «Записки божевільного», де фейковий ролик був розміщений в ніч на 9 грудня. Саме в такому вигляді це відео і перекочувало в програму «Вести о 20.00», дозволивши ведучому зробити саркастичну репліку. Можна припустити, що якби редактори програми вчасно виявили підміну музики в ролику, спростувати посил щодо втручання Росії в протест «жовтих жилетів» Ігорю Кожевіну було б набагато простіше.
Російські телеканали регулярно викривають у використанні фейкових і підроблених відео. Останнім гучним випадком такого штибу став сюжет програми «Время» на Першому каналі. Канал показав підставного учасника українського Євромайдану у своєму сюжеті про чергову річниці революційних подій в Україні. Під виглядом українця – учасника акцій протесту в центрі Києва в 2013 році, що розчарувався в результатах Майдану, був показаний житель Білорусі. Канал вибачився за свій сюжет, поклавши відповідальність за нього на позаштатних журналістів, і пообіцяв оприлюднити їх вибачення.
Джерело: Марк Крутов, для Радіо Свобода