По материалите на Радио Свобода и други медии
Държавни и прокремълски руски медии разказаха за разкриването на британска фабрика за тролове – финансирани от държавата агенти на влияние, разпространяващи дезинформация за Руската федерация. Телевизионният канал RT пръв публикува в социалните мрежи документите, предадени от Anonymous, по-късно те бяха разпространени от руските федерални канали и от други издания. Както съобщи RT, хакерите намерили „програма за формирането на фабрика за тролове, тоест на клъстери от антируски лидери на мнение“. Телевизионният канал Рен ТВ разказа, че британското МВнР плащало на тези, които „доказват на света: Русия е твърдината на вселенското зло“. Какво всъщност са открили хакерите?
Какво представлява Integrity Initiative
Хакерите от групировката Anonymous публикуваха документи на британския проект Integrity Initiative, създаден през 2015 от Института за държавно управление (Institute for Statecraft) и Свободния университет в Брюксел, пише РБК. Проектът се занимава с привличане на вниманието към заплахата, която Русия носи за демократичните институции във Великобритания, Европа и Северна Америка, се казва в ръководството на Integrity Initiative, публикувано от хакерите.
В документа се обяснява, че идеята на проекта била създаването на клъстери от специалисти в различни области – политическата, военната, академическата, които да наблюдават и анализират примерите за дезинформация в страната, в която живеят.
За сега били създадени девет такива клъстери (в Испания, Литва, Сърбия, Франция, Германия и други страни), планирало се създаването на още 18, включително в САЩ и Източна Европа. В клъстера, който действал в Британия, са записани финансистът на Hermitage Capital Уилиям Браудър, осъденият в Русия за шпионаж Игор Сутягин и изпълнителният директор на Фонда за борба с корупцията Владимир Ашурков, става ясно от таблицата, публикувана от хакерите. От таблицата не става ясно каква е степента на участие в дейността на клъстера на посочените в нея лица. На запитване от РБК Ашурков отговаря, че неговият адрес е в имейл списъка на Institute for Statecraft, тъй като той е ходил на техни мероприятия. „Доколкото разбирам хакерите са откраднали базата данни с адреси на тази организация, а близките до Кремъл тролове са помислили, че това е част от някакъв пропагандистки проект на английските власти“, заявява той пред журналистите. Ашурков твърди, че не само не е получавал пари от Integrity Initiative, но дори не е чувал за тях.
Integrity Initiative е публичен проект. На неговия сайт се посочва, че той се намира във Великобритания, не е свързан пряко с държавата, но си сътрудничи с различни правителствени ведомства. „Ние сме мрежа от хора и организации от цяла Европа, посветени на разкриването и борбата с пропагандата и дезинформацията. Нашата по-широка цел е да обучаваме как да се разпознае дезинформацията и да се проверяват източниците“, – се казва на страницата на организацията.
Как работи руската пропаганда
Хакерите публикуваха инструкция за противодействие на руската дезинформация. Във встъпителната част за пропагандата и работата на фейковите новини авторите правят паралели между фейковите новини и руската пропаганда на примера с бившия прессекретар на Белия дом Шон Спайсър.
Спайсър обявил, че броят на хората, присъствали на инаугурацията на президента на САЩ Доналд Тръмп през 2017, бил рекорден в историята на САЩ (критиците заявиха, че за встъпването в длъжност на президента Обама през 2009 година били дошли много повече хора). Съветничката на Тръмп Келин Конуей по-късно нарече това твърдение „алтернативни факти„. „Това е предупредителен сигнал – пишат авторите на ръководството. Ако дори официалният представител на Тръмп може да си позволи да излъже, какво можем да очакваме в бъдеще?“.
По-късно инструкцията се съсредоточава върху руските методи за пропаганда. Документът подчертава ключовия принцип на работата на пропагандата: не е необходимо да убеждавате хората в това, че им е била казана истината. Главното е те да не разбират къде е истината и да се отнасят със скепсис към всичко.
Често руската дезинформация не изисква хората да вярват в нея. За авторите й е достатъчно публиката да не вярва на нищо.
В инструкцията подробно се описват методите за противодействие на дезинформацията „Когато опровергавате дезинформация е важно да не попаднете в капан, считайки че това е упражнение по логика. Ако дезинформацията разчита на емоции, необходимо е да й се противопоставяте със спокойно, ясно и рационално обяснение защо разпространената информация не е вярна“.
Сравнявайки фейковите новини с руската пропаганда, авторите на изследването подчертават ключовото отличие – в Русия няма кой да разобличава фейковите новини, защото медиите нямат възможност да критикуват президента. В доклада се споменава, че фабриките за тролове помагат на руската пропаганда за разпространението на посланията й.
Информиране на обществеността
Разходите на Integrity Initiative за 2018/19 година се оценяват приблизително на 2 милиона английски лири. В хакнатите документи не се споменава за плащания към експертите от клъстерите, но се посочват запланираните образователни мероприятие, брифинги и семинари.
Британското Външно министерство така коментира хакерската атака: „Британското правителство приветства повишаването на нивото на информираност на обществеността за този проект“.
Членът на комитета за сигурност и противодействие на корупцията Николай Рижак в интервю за РИА „Новости“ предложи да се провери финансовата дейност на хората, които си сътрудничат с проекта, дали не са нарушили руското законодателство.