Zamenica ministra spoljnih poslova Ukrajine, Olena Zerkal, je objasnila na svojoj Facebook stranici zašto Ukrajina nije prekršila svoja prava na more tokom incidenta u Azovskom moru.
- Akcije Ruske Federacije u Kerčkom moreuzu i Crnom moru predstavljaju upotrebu sile na teritoriji Ukrajine, što krši osnovna pravila međunarodnog prava (član 4, stav 2 Povelje UN).
- Postupci Rusije, koji su se desili u teritorijalnoj vodnoj zoni Ukrajine u Crnom moru i Kerčevom moreuzu, predstavljaju uzurpaciju suverenih prava Ukrajine, garantovanih članom 2. Konvencije Ujedinjenih nacija o međunarodnom pravu, čiji je Rusija potpisnik.
- Svaka tvrdnja Rusije o navodnom kršenju državne granice je a priori nelegitimna. Svaka pretenzija Ruske Federacije na teritorijalne vodea Ukrajine bila je proglašena nezakonitom od strane Generalne skupštine UN i postala je osnova za uvođenje kontramera protiv Ruske Federacije od strane Ukrajine i naših partnera: SAD, EU, Kanada, itd.
- Akcije Ruske Federacije predstavljaju kršenje slobode plovidbe, sadržane u članovima 38 i 44 Konvencije Ujedinjenih nacija o pomorskom pravu koja striktno zabranjuje mešanje u mirne prolaske Kerčevim moreuzom. Treba dodati da Rusija svojim delovanjem takođe potvrđuje beznačajnost bilateralnih sporazuma na Kerčkom i Azovskom moru, s obzirom da se Rusija i nije potrudila da ih se pridržava, dakle, sve reference Rusije na neke efemerne “ zajedničke unutrašnje vode Ukrajine i Rusije „su neosnovane.
- Akcije Rusije su takođe pogoršanje pravnog spora između Ukrajine i Ruske Federacije, koje traje od 2016. godine i predstavljaju relevantno pitanje i za sud. Takvi postupci su suprotni Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravu mora i međunarodnom pravu uopšte.
- Sva navedena kršenja međunarodnog prava razmatraće Savet bezbednosti UN-a.
- U skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, Ukrajina će tražiti mirno rešavanja spora – kako je predviđeno članom 33 Povelje – i zadržava pravo primene prava na samoodbranu, kako je definisano u članu 51 Povelje.
- Pored toga, u skladu sa odredbama međunarodnog zakona o odgovornosti država za međunarodne zločine, Ukrajina će preduzeti kontramere i zatražiti od međunarodne zajednice da preduzme mere prinude protiv Ruske Federacije radi izvršavanja svojih obaveza.
- Što se tiče statusa vojnih brodova zarobljenih zajedno sa opremom. Prema Ženevskoj konvenciji iz 1949. godine, oni su ratni zarobljenici i Rusija mora poštovati sve obaveze koje proizilaze iz ovog sporazuma. Radimo sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta.
- Uslovi ratnog stanja utvrđuju se na sednici Vrhovne Rade Ukrajine u skladu sa važećim zakonima, prema nivou pretnje.