Европейският съюз се „пръска по шевовете“: Полша обяви, че излиза от алианса. Такъв фейк разпространиха руските медии Украина.ру, РИА Новости, ТАСС и други. Изданията съобщиха, че Варшава била готова да започне процедура „Polexit“ заради конфликта си с Брюксел. Така руските медии интерпретираха изказването на председателя на Европейския съвет, бившия министър-председател на Полша Доналд Туск. При това, дори цитирайки политика, медиите така и не изработват единна пропагандна интерпретация на думите му. Заглавията на изданията се различават кардинално: някои предричат „пълен разпад на Европейския съюз“, а други – просто изопачават цитата на Туск. Смисълът на текстовете също се различава: някои пишат, че именно Полша заявила, че излиза от Европейския съюз, а други медии заявяват, че ЕС бил против членството на страната.
Доналд Туск наистина е предупреждавал за „много сериозна заплаха от POLEXIT“. Той заяви това по време на обсъждане на вътрешнополитическите инициативи на полските власти, и по-конкретно за съдебната реформа – полските депутати гласуваха съответния законопроект през юли 2017. Според новите положения съдиите ще бъдат пенсионирани предсрочно – на 65 години. Полските медии предупредиха, че това може да доведе до принудителната оставка на 40% от всички съдии в страната. Освен това Върховният съд ще трябва да се подчини на министерството на правосъдието, а съставът на Върховният съд ще се увеличи на 15 човека, вместо 9, и най-главното – ще се промени редът за формиране на Националния съдебен съвет. Именно този орган отговаря за независимостта на съдилищата. Сега според реформата на управляващата партия „Право и справедливост“ на чело с Ярослав Качински членовете на съвета се назначават от полския парламент, а не се излъчват от съдийската общност.
Тази реформа предизвика протести не само сред опозицията, но и по цялата страна. В ЕС обвиниха ръководството на Полша, че нарушава фундаменталните принципи на независимост на съдебната власт. Заради нововъведенията в началото на октомври Европейската комисия подаде иск в съда на ЕС срещу Полша. Европейската комисия иска действието на този полски закон да бъде временно прекратен до приключването на разглеждането на жалбата и обявяването на окончателното решение.
Именно тази реформа коментира Доналд Туск. Не е важно „дали Ярослав Качински планира да излезе от ЕС или само инициира определени процеси в полската политика, които рано или късно ще доведат до това“, – заяви председателят на ЕС. Той призова полското правителство да престане да въвежда нови положения, които противоречат на политиката на ЕС.
„Имам опит от работата си с бившия премиер Камерън, работех с него дни наред, за да избегнем Brexit… Именно той излезе с идеята за референдум, а след това направи всичко, за да задържи Великобритания в Европейския съюз. Но това и стана причината за излизането… Така че, по мое мнение, ситуацията е много, много сериозна“, – цитира Туск Daily Express.
Тоест Доналд Туск никого не е заплашвал и не е правил изявления, че Европейският съюз е против членството на Полша в алианса, а просто е разсъждавал какви събития в Полша могат да доведат до ситуация, подобна на Brexit във Великобритания. Полските власти и представителите на управляващата партия „Право и справедливост“ също не са правили изявления, че имат намерение да излязат от ЕС.