Європейський Союз «тріщить по всіх швах»: Польща оголосила про вихід з альянсу. Черговий фейк 11 жовтня розповсюдили російські засоби масової інформації: видання Украина.ру, РИА Новости, ТАСС вивели в топ новину про те, що офіційна Варшава готова розпочати так звану процедуру Polexit через конфлікт із Брюсселем. У такий спосіб росмедіа інтерпретували вислів голови Європейської Ради, колишнього прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска. Причому, навіть цитуючи політика, ЗМІ не змогли дійти до єдиної пропагандистської інтерпретації. Заголовки агітпропу кардинально відрізнялися: деякі передрікали «повний розвал Євросоюзу», а деякі – лише спотворили цитату Туска. Сенс матеріалів також різнився: хтось написав, що саме Польща заявила про вихід із ЄС, а інші медіа відзначили, що це Євросоюз виступає проти членства країни.
Дональд Туск дійсно говорив про можливі загрози виходу Польщі зі складу Євросоюзу. Про них він згадав в контексті обговорення внутрішньополітичних ініціатив польської влади, зокрема, в галузі судової реформи – польські депутати відповідний законопроект проголосували в липні 2017 року.
Згідно з нововведеннями, суддів достроково відправлятимуть на пенсію – у 65 років. За даними ЗМІ, це може призвести до примусової відставки 40% усіх польських суддів. Крім того, Верховний суд Польщі повинен підпорядковуватися міністерству юстиції, склад Верховного суду розширюється до 15 осіб замість дев’яти і – найголовніше – змінюється порядок формування Національної судової ради. Саме цей орган відповідає за незалежність судів. Тепер, згідно з реформою від правлячої партії «Право і справедливість» на чолі з Ярославом Качинським, членів ради призначає польський парламент, а не суддівське співтовариство.
Ця реформа викликала протести по всій країні і серед опозиції, а в Європейському союзі звинуватили керівництво Польщі у порушенні фундаментальних принципів незалежності судових органів. Через ці нововведення на початку жовтня Єврокомісія направила до суду ЄС позов проти Польщі: Єврокомісія хоче тимчасово призупинити виконання цього польського закону до завершення розгляду скарги та оголошення остаточного вироку.
Саме цю реформу і коментував Дональд Туск. Несуттєво, «чи планує Ярослав Качинський вийти з ЄС, чи лише ініціює певні процеси в польській політиці, які рано чи пізно призведуть до цього», – сказав Туск. Він закликав польське керівництво припинити запроваджувати нововведення, які суперечать політиці Євросоюзу.
«У мене є досвід роботи з екс-прем’єром Великобританії Кемероном, я працював з ним день у день, щоб уникнути Brexit … Саме він придумав ідею референдуму, а згодом зробив все, щоб утримати Великобританію у Європейському союзі. Але він і став причиною виходу … Таким чином, на мій погляд, ситуація дуже і дуже серйозна», – цитує Туска Daily Express.
Жодних погроз і заяв з боку Туска стосовно того, що Євросоюз нібито виступає проти членства Польщі, не було. Він підкреслив, що такий варіант може стати результатом випадкового ланцюжка подій і неправильних рішень Польщі щодо судової реформи. Від польської влади і представників правлячої партії «Право і справедливість» також не було ніяких заяв про намір країни вийти зі складу Євросоюзу.