Росіян, які відпочивали в Криму, в Україні відслідковуватимуть і саджатимуть до буцигарні – черговий фейк облетів російські ЗМІ сьомого листопада. Топові медіа Росії, зокрема РИА новости, RT на русском, Украина.ру видали матеріали про те, що президент Петро Порошенко на законодавчому рівні дозволив кримінальне покарання для російських туристів, що відвідали півострів або території, підконтрольні угрупованням «ЛДНР». Російські експерти очікувано почали звинувачувати офіційний Київ «в обмеженні прав росіян», «геноциді росіян» і поширенні «русофобських настроїв» проти так званого «братнього народу». Офіційний представник Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила про «нагнітання істерії» в Україні.

«Ми розцінюємо все це як чергову спробу київського керівництва під вигаданим приводом захисту суверенітету і територіальної цілісності України продовжити нагнітати антиросійську істерію в країні напередодні президентських виборів», – сказала Захарова.

Скріншот сайту РИА новости
Скріншот сайту RT
Скріншот сайту Украина. ру

Кишенькові юристи-міжнародники Кремля відразу почали апелювати до норм міжнародного права, стверджуючи, що новий український закон є «дискримінаційним» для росіян . Цієї ж точки зору дотримується і депутат Держдуми Росії, колишній російський «прокурор» анексованого Криму, Наталя Поклонська. Вона взагалі заявила, що новий «антиросійський закон» спрямований проти кримчан і саджати, в першу чергу, збираються саме жителів півострова, «яких і так постійно затримують» на материковій частині України.

«Українській владі вже замало трьох мільйонів жителів Кримського півострова, яким Київ навмисно відмовляє у позбавленні громадянства, щоб мати можливість за першої слушної нагоди засудити через держзраду», – заявила Поклонська.

Скріншот сайту Царьград

Дев’ятого листопада в Україні дійсно набув чинності закон про незаконний перетин кордону країни. Російські ЗМІ стверджують, що він стосується виключно росіян, проте це є фейком. Документ спрямований на захист національної безпеки країни і стосується всіх порушників. Йдеться про осіб, що мають «громадянство держави-агресора, або діють в інтересах держави-агресора». І немає різниці, чи вони є громадянами Росії або підданими країн Євросоюзу.

«Встановлюється кримінальна відповідальність за перетин державного кордону України з метою заподіяння шкоди інтересам держави або особою, якій заборонено в’їзд на територію України, або представниками підрозділів збройних сил або інших силових відомств держави-агресора в будь-який спосіб поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів, або документами, що містять недостовірні відомості. Такі дії будуть каратися позбавленням волі на строк до трьох років», – йдеться в документі.

Скріншот сайту Урядовий портал

За повторне порушення держкордону передбачається відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років, а вчинення таких дій із застосуванням зброї – на термін від п’яти до восьми років. У документі підкреслюється, що мова йде не про звичайний перетин кордону. Мається на увазі проїзд в Україну незаконно: наприклад, через неіснуючі на цей момент або закриті раніше контрольно-пропускні пункти.

Саме це так сполошило російське керівництво: Україна в 2014 році заборонила будь-які перельоти на півострів і закрила пункт пропуску «Крим – поромна переправа», де раніше здійснювався митних контроль. Відповідно, авіасполучення Росії з Кримом, пересування по мосту через Керченську протоку або через переправу – незаконні, адже там немає діючих українських КПП. Це ж правило поширюється на угруповання так званої «ЛДНР». Народний депутат, секретар комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Іван Винник підкреслює: закон не поширюється на адміністративний кордон між Кримом і Херсонською областю.

«Це перетин державного кордону без оформлення на офіційному пункті пропуску. Це не лінія розмежування, не адміністративний кордон між Кримом і Херсонською областю. Що стосується Керченського мосту – то українського пункту пропуску на цій споруді немає, тому будь-який перетин з боку Російської Федерації без оформлення буде кваліфікуватися як злочин за умови наявності паспорта громадянина Росії. Кримчанин не підпадає під цю статтю, якщо він не є громадянином Росії. Якщо у нього український паспорт і він змушений повертатися до себе на батьківщину, то такі дії не можна кваліфікувати як злочинні», – підкреслив Винник.

Скріншот сайту Крым.Реалии

Відповідно, іноземці, які прилетіли до Криму з Москви, потрапляють під статті закону, а ось громадяни, які приїхали на півострів через офіційні українські КПП з материкової частини України з її ж дозволу каратися не будуть. Стосовно ж кримчан, арештовувати їх ніхто не збирається, адже це – громадяни України. Наприклад, у ситуації, коли кримчанин виїхав до сусідньої Росії через Керченський міст, а повертається назад на півострів через офіційні українські КПП, українців може чекати адміністративна відповідальність – але кримінальне переслідування, як стверджує агітпроп, їм не загрожує. Про це Крим.Реаліі розповів помічник голови Держприкордонслужби країни Олег Слободян.

«Громадяни, які незаконно в’їжджають або виїжджають із Криму, нестимуть, як і раніше, відповідальність за статтею 204-2 – адміністративну. Російські документи, видані на окупованій території, не мають для нас жодної юридичної сили, і розглядати їх як підставу для перетину кордону або меж окупованих територій немає ніяких законних підстав. Для нас кримчани – громадяни України, які могли перетнути кордон через закриті пункти пропуску, але на територію материкової України в’їжджають вже через офіційні пункти контролю. У такому випадку їх притягатимуть до адміністративної відповідальності, а до кримінальної за давно вже існуючою статтею 332-1 – лише в разі вчинення таких дій з метою заподіяння шкоди інтересам України», – розповів Слободян в ефірі Радіо Крим.Реаліі. (див.відео – 13.53-14.34)

Щодо заяв російських експертів про «дискримінацію» і «утиск прав росіян» в Україні – це є класичним прикладом маніпуляції пропагандистів. В українському законі підкреслюється, що дія документа поширюється виключно на порушників, але ніяк не тих іноземців, які з повагою ставляться до українського законодавства і не порушують меж країни. До слова, подібний закон діє і в Грузії: його ухвалили у 2008 році, після війни з Росією, російської окупації Абхазії і Цхінвальського району – Південної Осетії.