Kompletan članak možete pročitati na EU vs Disinfo
StopFake je – kako i samo ime kaže – medijski projekat koji pokušava da zaustavi „lažne vesti“ i dezinformaciju. Među svim drugim akterima koji se bore protiv dezinformacije naklonjene Kremlju, StopFake ima poseban status.
Od svog osnivanja u Kijevu 2014. godine, StopFake se fokusirao na razotkrivanje dezinformacije o Ukrajini. Nakon ukrajinske revolucije u 2014. godini, Kremlj je sistematski koristio dezinformaciju kao deo svoje još uvek tekuće agresije na tu zemlju; tako da je Ukrajina imala posebno intenzivno iskustvo sa problemom dezinformacije i, zahvaljujući StopFake-u, posebno bogato iskustvo u rešavanju ove forme hibridnog rata u stvarnom životu.
Sada je tim StopFake-a našao vreme da pogleda unazad i analizira prve tri godine svog rada 2014-2017; period tokom kojeg je tim uspeo da identifikuje, otkrije i analizira ukupno 919 pojedinačnih slučajeva dezinformacije uperenih protiv Ukrajine.
Usredsrediti se na izvor
Centralni element u zaključku evaluacije StopFake-a je kvantifikacija izvora dezinformacije. Koji mediji su najčešći izvori dezinformacija o Ukrajini?
Verovatno nije iznenađenje da je medij sa najvećim brojem anti-ukrajinskih dezinformacija Zvezda, stanica ruskog Ministarstva odbrane.
Činjenica da Zvezda dolazi prva ilustruje vezu između ruskih vojnih operacija protiv Ukrajine (aneksija Krima, sukoba na istoku zemlje) i bitke oko srca i umova, u kojima je Kremlj koristio dezinformaciju kao oružje putem medija poput Zvezde.
StopFake je takođe identifikovao druge medije kontrolisane od strane države koji intenzivno šire dezinformacije o Ukrajini, mežu njima su RIA Novosti; velike TV stanice poput Rossiya 24, Rossiya 1, NTV i Channel 1 (na ruskom: Pervy Kanal) i naravno RT (Russia Today).
Ruski medij a fokusom na Ukrajinu, Ukraina.ru, se takođe visoko kotira na toj listi a tamo su i RIA Novosti kao i međunarodna grupa Sputnik.
StopFake je trendseter
Obzirom na svoje posebno iskustvo sa dezinformacijom i na svoju vrlo brzu reakciju na isti, StopFake je bio uzor mnohim drugim sličnim inicijativama koje su se pojavile kasnije.
Cilj te inicijative je da podiže svest o problemu dezinformacije kako bi auditorijum razvio kritčnu misao koja će mu pomoći da kasnije sam razlikuje prave od lažnih vesti.
Izvor EU vs Disinfo