Източник: Международна журналистическа мрежа
На 4 октомври Фондация „Найт“ (Knight Foundation) публикува изследване, в което се твърди, че „повечето акаунти, които са разпространявали фейкови новини в Twitter по време на изборите, са активни и досега – и организациите, разпространявали конспиративни теории и дезинформация, работят стабилно“, тъй като Twitter не ги е блокирал.
Тези изводи съвпадат с резултатите от неотдавнашното изследване, на Матю Гентцков, Хънт Олкот и Чуан Юй, които установяват, че докато потребителите на Facebook все по-рядко могат да се сблъскат с фалшиви новини, то в Twitter броят на споделената фейкова информация се е увеличила от изборите насам.
Фондация „Найт“, с помощта на фирмата Graphika, анализира над 10 милиона туита, публикувани от 700 000 акаунта вTwitter, свързани с 600 новинарски организации, разпространяващи фалшиви новини и конспиративни теории по време и след президентските избори през 2016 г. Изследователите използват списък с новинарски сайтове, публикувани от OpenSources, съставен от Мелиса Зимарс от колежа Меримак. На новинарските организации, които те изучават, е била присвоявана класификация „фейкови новини“ или „конспиративни теории“. OpenSources използва и други категории – включително „сатира“ или „изключително предубеден материал“ – които не са включени в изследването. Авторите на проекта установяват, че „над 80% от акаунтите, разпространяващи дезинформация, са били активни към момента на публикуване на доклада“. Освен това:
65% от линковете, включени в публикувани по време на изборите постове, в които се съдържа фалшива информация или конспиративна теория, водят към 10 от най-големите сайтове – и тази статистика не се е изменила шест месеца след изборите. Към 50 от най-популярните сайтове, разпространяващи фалшиви новини, по време на изборите са водели 89% от линковете. След 5 месеца се провежда 30-дневно разследване, което установява, че статистиката не се е изменила. И популярните новинарски организации, разпространяващи фалшиви новини и конспиративни теории, имат главно стабилна позиция в Twitter. Девет от десет сайта, разпространяващи фалшиви новини един месец преди изборите, остават в първата десятка шест месеца след изборите.
Фондация „Найт“ твърди, че Twitter не е блокирал тези акаунти.
Twitter редовно заявява, че блокира бот-акаунтите, които разпространяват фалшиви новини, използвайки стратегията на спамерите. В същото време от около стотици акаунти, които най-активно са разпространявали информация до изборите (повечето от тях открито се държат като разпространители на спам, което нарушава правилата на Twitter), над 90 остават активни и през пролетта на 2018 година. Отбелязва се, че 89% от акаунтите, отбелязани на нашата карта на фалшивите новини, продължават да бъдат активни и в средата на април 2018 година. Предвид стабилното положение на такъв голям брой акаунти, които явно нарушават правилата, много трудно можем да повярваме, че е имало някаква ефективна политика за ограничаването на тяхната дейност.
Един от изводите в доклада на Фондация „Найт“: блокировката помага за подобряването на ситуацията. Например сайтът за конспиративни стратегии Real Strategy, който освен всичко друго става и инициатор за скандала „Пицагейт“, е на второ място по количество линкове, публикувани по време на изборите. Twitter (и Reddit) блокират сайта – и „линковете към Real Strategy практически изчезват от информационното поле след изборите“ – след блокирането броят на линковете към сайта намаляват с 99,8%. „Случаят с Real Strategy показва, че съгласуваните действия могат ефективно да повлияят на ситуацията и да доведат до радикално намаляване на броя на линковете към фалшиви новини, – пишат изследователите, – при условие, че платформи като Twitter и Reddit са готови за решителни действия“.
Вицепрезидентът на Twitter по въпросите на сигурността Дел Харви оспорва резултатите от доклада: „Това изследване използва данни от нашия публичен API, затова авторите не са взели под внимание нищо от това, което направихме, за премахването на автоматично публикуваното съдържание и спама, както и за това хората да не преглеждат съответните профили. Ние се занимаваме активно с решаването на тези проблеми и действаме изпреварващо ден след ден, – каза той. „Освен това, Twitter като уникална отворена услуга се превърна във виртуален антидот, работещ в реално време, в ежедневната борба срещу лъжите. Ние се гордеем с това и правим всичко, за да предоставим на хората, които участват в дебатите по граждански теми на нашия портал, контекст и различни гледни точки“.
Само през лятото Twitter блокира милиони профили, за които имаше съмнения, че разпространяват фалшиви новини. Това стана след публикуването на доклада – следователно е възможно някои от акаунтите, посочени в проучването на Фондация „Найтс“ през пролетта на 2018 г. като все още съществуващи, да са вече блокирани. Twitter също така обяви миналата седмица: „Ние актуализираме и доработваме правилата, за да разберем по-добре как да идентифицираме фалшивите новини и кои действия нарушават правилата ни. Сега можем да премахнем фалшивите акаунти, свързани с всякакви преднамерени вредни дейности“.
Пълният отчет, който включва карти и графики, представящи информация за различни видове групи, разпространяващи фалшиви новини в Twitter, можете да намерите тук.
Този материал бе публикуван на сайта на NiemanLab и се публикува от IJNet с разрешението му.
Източник на основната снимка: Marten Bjork, лиценз CC на сайта Unsplash.
Източник: Международна журналистическа мрежа